Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Psí triky a jak na ně – 9. díl

Také se vám vždycky líbilo, když někdo z vašich kamarádů naučil svého psa na povel panáčkovat a ještě v této pozici chvíli setrvat? Měli byste chuť se do toho také pustit? Pak je tento díl našeho seriálu určený právě vám, protože tentokrát se tento trik pod vedením Lindy Víškové společně naučíme.


Psí triky a jak na ně – 9. díl
Linda Víšková 19.4.2024 4428x Ostatní

Vážení čtenáři, vítám vás u devátého dílu seriálu „Psí triky a jak na ně“. Za chvilku pokoříme desítku! Jak jsem slíbila v posledním díle, dnes se zaměříme na takzvané „popros“, které možná někdo zná jako „panáčkování“ či třeba „surikatu“. Těšíte se?

Psí triky a jak na ně – 9. díl

Stejně jako vždy budeme potřebovat dostatek různých menších pamlsků, a hlavně také chuť do cvičení. Zároveň upozorňuji, že tento cvik je možné trénovat až s pejsky staršími jednoho roku kvůli ještě dotvářející se kosterní soustavě. Dejte si tak pozor, abyste to neuspěchali. Vyplatí se počkat, až bude pejsek plně dospělý a zároveň je lepší trénovat vždy jen chvilku a párkrát, než se to pořádně naučí.

A teď už hurá na to! 

Panáčkování aneb Jak začít

Psí triky a jak na ně – 9. díl

Do jedné ruky si připravte pamlsky a svého psa posaďte před sebe. Ruku s odměnami dejte mírně nad hlavu pejska tak, aby měl motivaci se začít zvedat. Ideálně tak, aby zadní částí těla stále seděl, zatímco přední se začal „narovnávat“. Můžete si to představit tak, jakoby se snažil posadit se do vzpřímeného sedu.

Jestli se s tím pejsek nikdy předtím nesetkal, ze začátku vydrží v této „pozici“ pravděpodobně jen zlomek vteřiny. Obvykle to bývá jen rychlé vzpřímení se a šup zpátky dolů. Za každý pokus ho odměňte. Zároveň se také pejsek bude nejspíš předními packami přidržovat vaší ruky pro získání lepší stability – to ze začátku vůbec nevadí a i přes to ho tak odměňujte.

Jakmile získáte pocit, že už se prodlužuje doba, kdy pejsek v „panáčkovací“ pozici vydrží, začněte dávat ruku tak, aby se o ni již nemohl opírat. Já osobně to dělám takovým způsobem, kdy svou dlaň s pamlsky dávám nad čumáček psa, aby má ruka v podstatě navazovala nad „páteř“ pejska. Tato pozice ruky se poměrně obtížně popisuje, a tak pro lepší představu je zobrazena v přiloženém videu. Tímto postupně začne být váš pes v pozici jistější a hlavně stabilnější. V tuto chvíli už můžete začít přidávat povel – například „popros, panáček, surikata“ a tak podobně. Také můžete odměňovat na střídačku z jedné a druhé ruky a to i opakovaně, aby pes vydržel panáčkovat déle.

Zvyšujeme kritéria…

Psí triky a jak na ně – 9. díl

Dalším krokem už je jen dávat ruku s pamlsky s postupem času výš a výš. V případě potřeby ruku občas zase nazpět snížit a pak opět zvýšit. Zároveň je možné druhou rukou přidat nějaké typické gesto, díky kterému v budoucnu začne váš pejsek panáčkovat na ukázání. Fantazie je jen na vás.

S postupem času začněte také pejska odměňovat v delších časových intervalech, aby se naučil panáčkovat po co nejdelší dobu. Jděte na to ale pomalu a na pejska nespěchejte, protože si v tom on sám potřebuje najít systém, díky kterému „jako surikata“ vydrží co nejdéle. Trpělivost se rozhodně v tomto případě vyplatí.

Když už pejsek obecně vydrží panáčkovat déle, je možné ruku po ukázání / vyslovení povelu začít schovávat. Tím se postupně ukazování vytratí úplně a pejsek bude panáčkovat čistě jen na slovní povel.


Dostali jsme se až na konec dnešního dílu, a tak se těším opět „na čtenou“ u toho příštího! Hodně štěstí do tréninku a za měsíc na viděnou u válení sudů!


 

Kdybyste si chtěli společně potrénovat „naživo“ a naučit se nejen různé triky pod mým vedením, můžete využít spoustu příležitostí – ať už různé tábory, prodloužené víkendy, nebo mé pravidelné lekce v Psí Akademii Dance and Jump v Horních Počernicích. Bližší informace vám moc ráda poskytnu na svém e-mailu linda.figaroalfi@gmail.com či jsou dostupné na https://www.dj-psiakademie.cz/homepage/lectuers/36.

A jako vždy, máte-li konkrétní přání, na co byste se chtěli v dalších dílech podívat, neváhejte mi své nápady poslat. Zároveň jestli vás tento seriál baví a už jste některý z návodů využili, či na nějakém triku zrovna pracujete, budu moc ráda, když se mi pochlubíte přes Instagram @linda_figaro_dogtraining či přes email linda.figaroalfi@gmail.com. Každá fotka i jen zpráva moc potěší!

Linda Víšková

Foto: archiv Lindy a Nely Víškových, Lucie Písecká

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->