Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Psí triky a jak na ně – 8. díl

Také se vám například při sledování dogdancingu moc líbí figury s využitím nejrůznějších rekvizit a chtěli byste se něco podobného se svým psem rovněž naučit? V tom případě si nenechte ujít pokračování našeho oblíbeného seriálu, protože tentokrát se naučíme hned dva triky s použitím tyčky a to bude velká paráda...


Psí triky a jak na ně – 8. díl
Linda Víšková 20.3.2024 3607x Ostatní

Vážení čtenáři, vítám vás u již osmého dílu našeho seriálu „Psí triky a jak na ně“. Dnes se konkrétně podíváme na obcházení a přeskakování tyčky. A co k tomu budeme potřebovat? Kromě spousty pamlsků navíc jakoukoliv obyčejnou tyčku, kterou zvládneme bez obtíží udržet v ruce – může jí být například hůl, násada od koštěte, sbalený deštník nebo třeba i jen obyčejná větvička. A jestli už obojí máte, tak hurá do práce!

Obcházení tyčky

Psí triky a jak na ně – 8. díl

Do jedné ruky uchopte tyčku a do druhé si připravte pamlsky. Přes odměny začněte psa navádět tak, aby musel začít tyčku obcházet – v jakém směru je čistě na vás, nicméně doporučuji držet směr stále stejný a nestřídat ho. Případně ho střídat až ve chvíli, kdy budete chtít, aby se pes cíleně naučil obcházet tyčku v druhém směru, tedy až poté, co už bude umět předešlý původní směr. Obvykle je zároveň zpočátku třeba mít pamlsky přibližně v úrovni očí vašeho pejska – kdyby byly moc vysoko, pes může začít poskakovat či si sedat a kdyby byly naopak moc nízko, může si lehat, nebo se naopak nebude dostatečně soustředit na přítomnost tyčky. 

Psí triky a jak na ně – 8. díl

Začněte tedy pejska okolo tyčky navádět a ze začátku ho odměňujte i jen po pár krůčcích kolem dokola. Pamlsek mu dávejte vždy co nejblíž tyčce, abyste neodváděli jeho pozornost jinam. Když už pejsek získá větší jistotu, můžete přidat povel, kterým může být pro inspiraci například „tyč, kolem, round, oběhni“ a další. Párkrát postup zopakujte už i s povelem a postupně začněte svou ruku zvedat vždy o maličko výš, zároveň se snažte krouživý pohyb své ruky minimalizovat. Kdyby ale pejsek najednou nevěděl, co má dělat, vraťte se o krok zpět tam, kde mu to ještě šlo. S postupem času se tak narovnávejte a zmenšujte pohyby ruky, nakonec bude pejsek obcházet tyčku už jen na povel. Tento cvik se dá alternativě převést i na obcházení jedné vaší nohy, ruky a podobné – fantazii se zde meze nekladou.

 

Přeskakování tyčky

Tímto trikem mírně navážeme na cvik „okolo kolem nohou psovoda“, který jsme se společně naučili hned v prvním dílu
Psí triky a jak na ně – 1. díl
Psí triky a jak na ně – 1. díl

Nalákal vás úvodní díl našeho nového seriálu a už se nemůžete dočkat, až dostanete ...

18.8.2023Ostatní

Psí triky a jak na ně – 8. díl

Do jedné své ruky opět uchopte tyčku a držte ji vedle svých nohou tak, aby ji mohl posléze pes přejít či přeskočit – jak ji mít připravenou je ukázáno na obrázku. Do druhé ruky si připravte pamlsky a naveďte na ně svého pejska tak, aby vás musel zezadu oběhnout (klidně můžete i říct povel, pokud to váš pes již zná). Jakmile se bude blížit k tyčce, nabídněte mu pamlsek tím způsobem, aby musel přes tyčku alespoň přejít. Dostane se tak zase před vás, odkud může opět pokračovat v obíhání kolem dokola. Ze začátku je pro získání určité jistoty přecházení tyčky v pořádku, brzy je ale pro docílení přeskoku lepší ji zvednout.

Psí triky a jak na ně – 8. díl

Jakmile párkrát tento postup zopakujete, můžete začít přidávat povel – například „hop, skoč, jump“ a podobné. V dalším trénování poté postupně začněte zmenšovat pohyby ruky, kterými pejska navádíte a prodlužujte dobu, za kterou dostane odměnu – například jednou po dvojím oběhnutí a přeskoku, poté zase po jednom a tak dále. Kdyby se opět zároveň stalo, že váš pejsek najednou nerozumí tomu, co se po něm chce, vraťte se ve cvičení o krok zpět tam, kde si byl ještě jistý. A teprve po nabrání ještě větší jistoty se posuňte dál. I tento cvik má různé alternativy – jde ho naučit například i bez tyčky, kde pes proskočí prostorem mezi vašima rukama.

To už je na závěr dnešního dílu pomalu vše a mě nezbývá nic jiného než vám popřát spoustu zábavy do tréninku! Těším se opět „na čtenou“ u dalšího dílu, kde se tentokrát podíváme na takzvané „popros“, neboli „surikatu“.

Kdybyste si chtěli společně potrénovat „naživo“ a naučit se nejen různé triky pod mým vedením, můžete využít spoustu příležitostí – ať už různé tábory, prodloužené víkendy, nebo mé pravidelné lekce v Psí Akademii Dance and Jump v pražských Horních Počernicích. Bližší informace vám moc ráda poskytnu na svém e-mailu linda.figaroalfi@gmail.com či jsou dostupné na https://www.dj-psiakademie.cz/homepage/lectuers/36.

A jako vždy, máte-li konkrétní přání, na co byste se chtěli v dalších dílech podívat, neváhejte mi své nápady poslat. Zároveň jestli vás tento seriál baví a už jste některý z návodů využili, či na nějakém triku zrovna pracujete, budu moc ráda, když se mi pochlubíte přes Instagram @linda_figaro_dogtraining či přes e-mail linda.figaroalfi@gmail.com. Každá fotka i jen zpráva moc potěší!

Linda Víšková

Foto: archiv Lindy a Nely Víškových

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->