Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Psí triky a jak na ně – 7. díl

Také se již od minulého dílu těšíte, co nového vám přinese ten další, co všechno se naučíte a které skvělé nové triky si pro vás Linda Víšková připravila? Věříme, že nebudete zklamaní, protože na pořadu dne jsou opět dva – první celkem jednoduchý a pak ten druhý, který už přeci jenom bude vyžadovat více snažení a trochu šikovnosti. Nezapomeňte se tedy autorce pochlubit, jak vám to půjde!


Psí triky a jak na ně – 7. díl
Linda Víšková 27.2.2024 4637x Výcvik psů

Vážení čtenáři, vítám vás u sedmého dílu seriálu „Psí triky a jak na ně“. Co bude náplní dnešních návodů a videí bylo překvapením z minulého dílu – a to nyní společně odkryjeme. Tentokrát se totiž konkrétně podíváme na takzvanou osmičku kolem našich nohou a poté na obcházení psovoda pozpátku. Takže pamlsky na značky, pejska k sobě a hurá na to!

Osmička kolem našich nohou

Psí triky a jak na ně – 7. díl

Tento trik si můžete představit podobně jako slalom, jediný rozdíl je ale v tom, že místo pohybování se dopředu budete stát na místě.

Připravte si tedy pamlsky do obou rukou a rozkročte nohy tak, aby měl pes dostatek místa na procházení. Dejte pejska před sebe a svou pravou rukou za svými zády ho naveďte přes pamlsek tak, aby musel projít dozadu. Jen co bude vzadu, pomocí stejné (tedy pravé) ruky ho nechejte obejít vnějškem a směrem dopředu vaši pravou nohu. V tu chvíli nachystejte levou ruku za záda a nechejte ho projít opět dozadu. Až bude pes za zády, znovu ho naveďte dopředu, ale tentokrát kolem levé nohy. Samozřejmě psa v různých částech procházení a obcházení odměňujte – ideálně vždy na různých místech, tedy jednou například vedle pravé nohy, poté u levé, následně při procházení mezi nohama a podobně.
Tento postup navádění a odměňování je nyní třeba stále dokola opakovat. A jakmile už budete mít pocit, že váš pes začíná rozumět stylu pohybu kolem vás, můžete postupně přidávat povel. Tím může být cokoliv, ale pro inspiraci můžete využít třeba „osmička, osm, kolem“, nebo třeba „křížem“.

Psí triky a jak na ně – 7. díl

Jako další krok se začněte postupně narovnávat – tím budete zároveň ruce zvedat výš a výš. Nakonec pak zmenšujte pomocné pohyby ruky tak, až pes bude dělat „osmičku“ na povel. Kdyby se ale v průběhu učení stalo, že vám pes bude třeba příliš poskakovat, je třeba dát ruce zase o kousek níž a v postupu se tedy „o krůček“ vrátit. Celý postup pak pro lepší představu najdete ve videu.

Obíhání pozpátku

Psí triky a jak na ně – 7. díl

Obíhání pozpátku si můžeme stejně jako předešlý cvik přirovnat k dřívějšímu triku, který už jsme se společně naučili. Tentokrát si ale představte obíhání kolem nohou psovoda, kde jediným rozdílem bude to, že pes vás bude obíhat pozadu. Pro tento cvik ale nejdříve doporučuji umět couvání, a tak jestli jste se k tomu ještě nedostali, můžete si projít postup pro couvání zmíněný v druhém díle našeho seriálu (https://www.ecanis.cz/clanky/psi-triky-a-jak-na-ne-2-dil_2851.html). A teď už k samotnému postupu:

Psí triky a jak na ně – 7. díl

Jako téměř vždy si připravte pamlsky do obou rukou. Poté dejte své nohy k sobě a psa si přiřaďte k noze – jestli k levé či pravé je naprosto na vás. Jakmile máte pejska u nohy, začněte pomocí pamlsku u jeho čumáčku tlačit mírně proti němu takovým způsobem, aby musel začít couvat. Protože ale potřebujeme, aby couval kolem nás, natáčejte jeho hlavu mírně směrem ven (aby se díval jakoby od vašich nohou pryč). Jak moc natočit pejskovi hlavu do boku najdete vyfocené na přiloženém obrázku. Natočením hlavy mu pomůžete mírně zatáčet zadními nohami tam, kam potřebujete. Ze začátku psa odměňujte klidně i po jednom krůčku, protože tento cvik je přeci jen celkem obtížný.  Když se pes dostane kousek za vaše záda, je potřeba prohodit vaše ruce a dokončit tím zbývající kolečko. A teď už jen to stejné dokola – a to doslova. Po pár oběhnutích, kdy už nebudete muset „tolik“ proti pejskovi tlačit, můžete zařadit povel (například „zpět, kruh, zpátky“ či cokoliv jiného). S postupem času pak pomalu začněte zvedat vaše ruce výš a výš až budete úplně narovnaní. Posléze pak zmenšujte pohyby vaší ruky tak, až vás bude pejsek obcházet pozpátku jen na slovní povel.

Tak hodně zábavy do tréninku a budu se těšit „na čtenou“ zas u dalšího, již osmého dílu! A na ten si můžete připravit tyčku, kterou společně vašeho pejska naučíme obcházet a přeskakovat.

Kdybyste si chtěli společně potrénovat „naživo“ a naučit se nejen různé triky pod mým vedením, můžete využít spoustu příležitostí – ať už různé tábory, prodloužené víkendy, nebo mé pravidelné lekce v Psí Akademii Dance and Jump v Praze-Horních Počernicích. Bližší informace vám moc ráda poskytnu na svém e-mailu linda.figaroalfi@gmail.com či jsou dostupné na https://www.dj-psiakademie.cz/homepage/lectuers/36.

A jako vždy, máte-li konkrétní přání, na co byste se chtěli v dalších dílech podívat, neváhejte mi své nápady poslat. Zároveň jestli vás tento seriál baví a už jste některý z návodů využili, či na nějakém triku zrovna pracujete, budu moc ráda, když se mi pochlubíte přes Instagram @linda_figaro_dogtraining či přes e-mail linda.figaroalfi@gmail.com. Každá fotka i jen zpráva mne moc potěší!

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->