Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Psí triky a jak na ně – 6. díl

Určitě jste už někdy slyšeli o tom, že je ze spousty důvodů dobré naučit psa cvik zvaný „nosetouch“. Jak na to a také jak natrénovat u některých pozic výdrž je už náplní dalšího pokračování našeho oblíbeného seriálu, který je jako vždy doplněný nejen o pěkné fotografie, ale i o návodná videa. Tak si ho rozhodně nenechte ujít!


Psí triky a jak na ně – 6. díl
Linda Víšková 19.1.2024 4916x Ostatní

Vážení čtenáři, vítám vás u šestého dílu seriálu „Psí triky a jak na ně“. Dnes se podíváme na dva triky na přání. Prvním z nich je takzvaný „nosetouch“, tedy dotknutí se čumáčkem vaší ruky (či objektu v ní). Druhý trik pak navazuje na podávání pacek popsané ve 3. díle našeho seriálu – ukážeme si, jak naučit vašeho psa, aby packu na vaší ruce udržel delší dobu.  

Tak připravit pamlsky, zaujmout psa a jdeme na to!

Nosetouch

Psí triky a jak na ně – 6. díl

Možná někteří přemýšlíte nad tím, co „nosetouch“ vlastně představuje. Nosetouch je cvik, při kterém se pes dotkne čumákem vaší dlaně (případně nějakého předmětu v ní) a ideálně na ní i chvíli setrvá. My se podíváme konkrétně na to, jak naučit psa dotýkat se vaší ruky. Stejný postup jde nicméně aplikovat i na různé předměty/destičky, které jen stačí držet v ruce.

A jak to naučíme? Do jedné své ruky si nachystejte pamlsky a druhou nastavte blízko čumáčku vašeho psa. S největší pravděpodobností ho to zaujme a k dlani si automaticky přičuchne, podívá se na ní – když ano, hned ho odměňte. Kdyby na to nereagoval, druhou rukou (tedy tou se schovanými pamlsky) mu na dlaň vedle čumáčku ukažte – když se jí dotkne, pochvalte ho.

Nosetouch je cvik, při kterém se pes dotkne čumákem vaší dlaně (případně nějakého předmětu v ní) a ideálně na ní i chvíli setrvá!

Je důležité pejska odměňovat vždy u místa, kterého se má dotýkat. V našem případě tedy u vaší ruky. Bude ho to tak motivovat pro další dotyky čumáčkem.

Psí triky a jak na ně – 6. díl

Párkrát tento postup zopakujte. Jakmile budete mít pocit, že pejsek už chápe, jak se má čumáčkem ruky dotknout, můžete přidat povel – například „nos“, „touch“, „dotkni“ a podobně. Zároveň můžete občas po odměně cílovou dlaň schovat za záda (aby ji pes neviděl) a na další pokus ji zase nabídnout poblíž jeho hlavy. To pak můžete střídat s tím, že ji tam občas necháte a jen zopakujete povel. Pes se jí tak dotkne znovu, i když dlaň zůstane stále na stejném místě. Co je tím konkrétně myšleno, naleznete ve videu. Postup by jinak mohl vypadat například takto:

Nastavíme dlaň vedle hlavy psa – pes se čumákem dotkne – odměníme u dlaně – dlaň necháme tam, kde je – řekneme povel – pes se dotkne – odměníme a dlaň schováme za záda – nastavíme dlaň – řekneme povel… a tak podobně dál.

Když to pejskovi jde, můžete začít střídat ruce a vaši dlaň dávat už na různá místa – jednou před vás, jednou třeba vedle nohy, jednou za nohy, zase zpět před vás a tak dále. Kdybyste chtěli, aby tam pak pes čumáčkem déle vydržel, začněte postupně prodlužovat dobu, za kterou ho pochválíte. Například řeknete povel, pes se dotkne, napočítáte do jedné a teprve poté pochválíte. Později napočítáte do dvou, do tří a po čase do tolika, jak jen potřebujete. Kdyby byla doba moc dlouhá a pejsek odvracel čumáček dříve, vraťte se o kousek zpět a čas o něco zkraťte. Když to pak opět půjde, můžete čas do odměny zase protáhnout.

Výdrž při podávání pacek

Jak naučit podávání pacek jsme si popsali ve třetím díle našeho seriálu. Jak ale naučit, aby váš pejsek dokázal svou packu udržet ve vaší ruce?

Nácvik podávání pacek si můžete osvěžit v tomto díle:
Psí triky a jak na ně – 3. díl
Psí triky a jak na ně – 3. díl

Další díl našeho seriálu o psích tricích je tady a s ním i nová porce zábavy a inspirace ...

17.10.2023Ostatní

Psí triky a jak na ně – 6. díl

Ve chvíli, kdy vám pes packu položí na ruku, odměňte ho druhou rukou, a pokud packu stále nesundal, pochvalte ho znovu. Chvalte do té doby, dokud má packu položenou ve vaší ruce. To stejné poté zkuste i na druhou ruku/packu.

Řekněte povel – pes ideálně položí packu na vaši ruku – druhou rukou odměňte – a odměňte po chvilce znovu, jestli tam packu stále má.

Párkrát tento postup zopakujte. Když to hezky jde a pejsek už udrží tlapku na vaší ruce o něco déle, začněte prodlužovat dobu, než pejska pochválíte za první podání packy. Podobně jako při triku nosetouch si nejprve napočítejte do jedné, po čase do dvou, do tří a tak dál. Kdyby byla doba už moc dlouhá, na chvíli ji zase zkraťte a teprve poté zase prodlužte. Tento postup pak můžete střídat s předešlým postupným odměňováním. Po čase pak pejsek udrží packu tak dlouho, jak jen budete potřebovat.

Není nad praktický trénink   

Kdybyste si chtěli ať už nosetouch či podávání pacek s výdrží potrénovat „naživo“ a naučit se nejen různé triky pod mým vedením, můžete využít spoustu příležitostí – ať už různé tábory, prodloužené víkendy, nebo mé pravidelné lekce v Psí Akademii Dance and Jump v Horních Počernicích. Bližší informace vám moc ráda poskytnu na svém e-mailu linda.figaroalfi@gmail.com, či jsou dostupné na
https://www.dj-psiakademie.cz/homepage/lectuers/36.

A jako vždy, máte-li konkrétní přání, na co byste se chtěli v dalších dílech podívat, neváhejte mi své nápady poslat. Zároveň jestli vás tento seriál baví a už jste některý z návodů využili, či na nějakém triku zrovna pracujete, budu moc ráda, když se mi pochlubíte přes Instagram @linda_figaro_dogtraining či přes e-mail linda.figaroalfi@gmail.com. Každá fotka i jen zpráva moc potěší!

Přeji, ať si užijete s učením těchto triků spoustu zábavy a budu se těšit zase „na čtenou“ u dalšího, již sedmého dílu.  A na co se podíváme příště? To si tentokrát zase necháme jako překvapení. A že je opravdu na co se těšit!

 

Linda Víšková

Foto: archiv Lindy a Nely Víškových, Martina Irglová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->