Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Psí triky a jak na ně – 5. díl

Hurá, je to opět tady! A my jdeme společně na další porci nových triků, které vás i vašeho psa jistě velmi dobře zabaví. A zábava a relax jsou ke spokojenému životu určitě potřeba. Souhlasíte? Tak honem odložit zástěry, či jiné pracovní náčiní, připravit si spoustu pamlsků a hlavně zavolat svého pejska. Pak už budete připraveni dozvědět se, co nového vás tentokrát Linda Víšková naučí …


Psí triky a jak na ně – 5. díl
Linda Víšková 22.12.2023 6696x Ostatní

Vážení čtenáři, vítám vás u pátého dílu seriálu „Psí triky a jak na ně“. V dnešním pokračování se podíváme konkrétně na dvě pózy. A na které? Tentokrát to bude opření se o ruku psovoda a poklona. Takže je rozhodně na co se těšit!

Psí triky a jak na ně – 5. díl

A co bude potřeba? Jak už nejspíš tušíte, jako vždy budeme potřebovat spoustu pamlsků a hlavně chuť do společné práce. Ještě ale na začátek raději připomenu, že stejně jako v předešlých dílech jsou následující postupy inspirovány tím, co se mi při trénování osvědčilo a kdybyste potřebovali, nebojte se si je přizpůsobit podle svých potřeb. Hlavní je, aby to vás a zejména vašeho chlupáče opravdu bavilo. Tak jdeme na to!

Při vymýšlení povelů pro triky se fantazii meze nekladou, je to jen na vás!

Opření se o ruku psovoda

Psí triky a jak na ně – 5. díl

Jako první se podíváme na to, jak naučit svého pejska opření se předními tlapkami o vaši ruku.

Nejprve si připravte pamlsky do jedné ruky, předkloňte se, případně si klekněte, a druhou ruku dejte před sebe. Udělejte to takovým způsobem, aby se o ni váš pes mohl svými předními opřít. Můžete si to s trochou nadsázky představit tak, jako byste si chtěli potřást s někým rukou za doby covidu (tedy loket před sebe, je to takový podobný pohyb). Poté nabídněte pejskovi pamlsek a naveďte ho na vaši připravenou ruku tak, aby nadzvedl přední část těla a musel se o vaši ruku opřít. Obzvlášť ze začátku to možná půjde obtížněji, a tak zkuste dát ruku níže, případně ruce prohodit. Jakmile se pejsek vyhoupne předními až na vaši ruku, dejte mu ihned odměnu a chvalte pouze tehdy, když je takto „nahoře“.  Jakmile seskočí dolů, naveďte ho zase zpátky na ruku a odměňujte. Když už se pes bez problémů udrží na ruce, začněte přidávat povel. Pro inspiraci můžete využít například „nahoru, ruka, přední, front…“ a spoustu dalšího – fantazii se v povelech meze nekladou. A protože vám to takhle půjde určitě už za chvilku, začněte posléze prodlužovat dobu, za kterou pejsek na ruce dostane pamlsek – tím docílíme delší výdrže. Zároveň můžete začít i zmenšovat pohyb ruky, kterou pejska navádíte. Nakonec už jen řeknete povel, připravíte ruku, pes se o vás opře předními tlapkami a finální podoba cviku je na světě.

Poklona

Psí triky a jak na ně – 5. díl

Druhým trikem, na který se podíváme detailněji, je slibovaná poklona. Cvik spočívá v tom, že pes položí své přední nohy na zem, zatímco zadní nechá klasicky natažené. A jak to naučit?

Opět si do jedné ruky připravte spoustu pamlsků a klekněte si k vašemu psovi. Jednu vaši ruku dejte opatrně do oblasti třísel vašeho pejska a druhou s pamlsky mu dejte přímo před čumáček. Párkrát ho pochvalte i v této pozici, aby si na váš dotek pod bříškem zvykl. Poté začněte tlačit rukou s pamlsky mírně proti němu a směrem k zemi tak, aby si přední část těla lehl na zem. Zadní část ale musí nechat nahoře, a tak nemusíte být překvapení, když ho budete druhou rukou podepírat opravdu hodně. Pejska v této pozici pořádně chvalte a ideálně ho vždy před ukončením cviku ještě rovnou zvedněte přes pamlsek do postoje. Je to z toho důvodu, že většina psů má tendenci si obzvlášť na začátku lehat. Tomu se ale teď chceme vyvarovat, a proto pejska raději zvedneme zpátky nahoru, odkud pak můžeme hned začít znovu.

Psí triky a jak na ně – 5. díl

Jakmile ucítíte, že už nemusíte pejska tolik podpírat, začněte postupně dávat vaši ruku z oblasti třísel pryč. V tu dobu je opravdu potřeba to neuspěchat a pejska hodně chválit. Můžete zařadit už i povel, pro který můžete využít slova, jako jsou například „poklona, popros, bow, předklon“ a mnoho dalšího.

Ve chvíli, kdy se váš pejsek už udrží v pozici sám a nelehá si, začněte se postupně narovnávat a když to pes zvládne, můžete i zmenšovat pohyby vaší rukou, která pejska navádí. Kdybyste potřebovali, nebojte se v průběhu cvičení kdykoli vrátit o krok zpět a ujistit tak psa, že to dělá správně (poklona je přeci jen obzvlášť zpočátku těžká). Postupem času se tak dopracujete až k finální pokloně pouze na slovní povel.

Psí triky a jak na ně – 5. díl

Dostali jsme se až k samotnému závěru pátého dílu našeho seriálu o tricích a já doufám, že si ať už při opírání se o ruku nebo při pokloně užijete s vaším psem spoustu zábavy. Příště se podíváme na triky na přání, kterými bude takzvaný „nosetouch“ a poté výdrž při podávání pacek. Jak naučit podávání pacek najdete případně ve třetím dílu tohoto seriálu (https://www.ecanis.cz/clanky/psi-triky-a-jak-na-ne-3-dil_2880.html).  

Trénink naživo  

Kdybyste si chtěli potrénovat „naživo“ a naučit se nejen různé triky pod mým vedením, můžete využít spoustu příležitostí – ať už různé tábory, prodloužené víkendy, nebo mé pravidelné lekce v Psí Akademii Dance and Jump v Praze-Horních Počernicích. Bližší informace vám moc ráda poskytnu na svém e-mailu linda.figaroalfi@gmail.com či jsou dostupné na https://www.dj-psiakademie.cz/homepage/lectuers/36.

Stejně jako jindy, máte-li konkrétní přání, na co byste se chtěli v budoucích dílech podívat, neváhejte mi své nápady napsat. A jestli vás tento seriál baví a už jste některý z návodů využili, nebo na nějakém triku zrovna pracujete, budu moc ráda, když se mi pochlubíte přes Instagram @linda_figaro_dogtraining či přes e-mail linda.figaroalfi@gmail.com. Každá fotka i jen zpráva mě moc potěší!

Něco o mně…

Psí triky a jak na ně – 5. díl

A jestli je toto první díl, který čtete, ráda se ještě představím. Mé jméno je Linda Víšková a psím sportům se věnuji již přes deset let se svým černozlatým kavalírem Figarem, ke kterému se před dvěma lety přidal i můj druhý parťák, trikolorek Whisky. Za celou dobu, kdy mám Figara a nyní i Whiskyho po svém boku, jsme spolu vyzkoušeli mnoho různých sportů, ale věnujeme se spolu zejména dogdancingu a agility, okrajově i poslušnosti a nově začínáme s noseworkem. Mezi nejvyšší tituly spojenými s triky a tedy s dogdancingem, kterých jsme zatím dosáhli, patří například Master of Dogdancing 1. stupně, zkouška DwD2, Mistr ČR mládeže v kategorii Heelwork to Music v roce 2018, 2. vicemistr Mistrovství ČR juniorů v kategorii Heelwork to Music v roce 2021, 2. vicemistr MČR KKCHŠ 2023, Kynolog roku 2017 2. místo v kategorii dogdancing junior a mnoho dalšího… Tyto úspěchy jsou ale jen pomyslnou třešničkou na dortu za všechnu společnou práci a společně strávené chvíle, jelikož nejdůležitější je pro mě to, že se spolu věnujeme tomu, co nás hlavně baví a spojuje.

 

Linda Víšková

Foto: archiv Lindy a Nely Víškových, Martina Irglová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->