Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Psí triky a jak na ně – 4. díl

Máme tady další díl našeho seriálu zaměřeného na triky. Tentokrát se podíváme na jeden nejen velmi oblíbený, ale pro oko okolí i velmi efektní a také často využívaný při tanci se psem na zkouškách, či závodech. Pojďme si ho tedy společně osvojit…


Psí triky a jak na ně – 4. díl
Linda Víšková 20.11.2023 5688x Ostatní

Vážení čtenáři, vítám vás u již čtvrtého dílu seriálu „Psí triky a jak na ně“. Jak jsem slíbila, v dnešním pokračování se zaměříme na onen tajemný cvik, který oceňuje obzvlášť široké publikum. A který to tedy je? Já osobně mu říkám domeček, a to, jak vypadá, uvidíte na přiložených obrázcích. Jednoduše jde o trik, při kterém stojí pes na vašich nohách a pohybuje se spolu s vámi vpřed.

Psí triky a jak na ně – 4. díl

Než se ale mrkneme na samotný postup... Baví vás tento seriál a už jste některý z návodů využili? Nebo na nějakém triku zrovna pracujete, či jste dokonce některý už plně nacvičili? Budu moc ráda, když se mi pochlubíte přes Instagram @linda_figaro_dogtraining či přes e-mail linda.figaroalfi@gmail.com. Každá fotka i jen zpráva mě moc potěší, a tak se mi neváhejte ozvat.

Jestli je toto první díl, který čtete, určitě stojí za připomenutí, že následující postupy jsou inspirovány tím, co se mi při trénování osvědčilo. Jelikož jsou ale psi stejně jako my lidé každý jiný, přistupujte, prosím, při svém společném trénování ke všemu individuálně a dle svých potřeb. Pokud by vám v doporučeném postupu něco nesedělo, nebojte se si ho dle toho upravit. Hlavní je, abyste se vy a zejména váš pes cítili při tréninku příjemně.

Už víte, co bude potřeba mít u sebe, než začneme trénovat?

Jen pozor, dneska je tu drobná změna! Jistě, jsou to pamlsky a různé další jedlé odměny – ať už uschované v pamlskovníku či ve svých kapsách (zkrátka aby vám byly snadno při ruce). Jenže tentokrát budeme potřebovat i něco dalšího. A to vhodnou obuv! Ideální jsou jakékoli neklouzavé boty – tenisky, sandály a podobné, na čem se bude vašemu psovi dobře stát. Holinky tentokrát určitě raději nechte v botníku. A nyní už hurá na to!

Chůze mezi nohama            

Psí triky a jak na ně – 4. díl

Pro naučení „domečku“ můžeme nejprve využít ještě jiný trik. Tím je konkrétně chůze mezi nohama, díky které si pes zvykne na to stát přímo pod vámi. Nicméně je pouze na vás, jestli to jako „předkrok“ zahrnete, nebo ne. Nicméně vždy se jde k němu případně vrátit. Pro některé psy je totiž ze začátku těžké stát přímo pod vámi – díky tomuto si na to mohou rychle zvyknout.

Nejprve si stoupněte rozkročmo tak, aby se váš pes v klidu vešel mezi vaše nohy. Poté ho pomocí pamlsku naveďte zezadu tím způsobem, aby si mezi nohy stoupl. Jakmile tam je, odměňujte ho pamlsky. Nikdy tam ale psa nenuťte přes tahání za obojek – naopak by se mu to zprotivilo a už jen těžko ho to budete znovu učit. Postupně můžete přidat povel a na pamlsek se začít pomalu pohybovat vpřed. Jako inspirace pro povel vám může posloužit například „mezi, šlapej, middle“ a mnoho dalšího. Jakmile vám to půjde, začněte pomalu po malých krůčcích zvedat ruce výš a výš a postupně zmenšovat i vaše gesto pro naběhnutí do této pozice. Pro inspiraci můžete využít video doprovázející postup učení domečku – s tím rozdílem, že pes si nestoupá na nohy, ale pouze stojí pod vámi.

Domeček

Psí triky a jak na ně – 4. díl

A nyní už k hlavnímu slibovanému triku – domečku. Stoupněte si ve vhodných botách opět tak, aby se pejsek mezi vaše nohy vešel. Tentokrát váš postoj bude ale složitější – dejte si špičky k sobě a paty od sebe. Můžete si to představit tak, jako byste se právě učili jezdit na lyžích a zrovna brzdíte (akorát s nohama blíž k sobě).

Psí triky a jak na ně – 4. díl

Pejska znovu zezadu naveďte přes pamlsek mezi vaše nohy a ve chvíli, kdy se jakkoli dotkne svou packou alespoň jedné z vašich nohou, dejte mu odměnu. Ze začátku to bude obtížnější pro vás, jelikož si musíte najít způsob, pomocí kterého tam pejska dobře navedete. V případě, že si pes ne a ne aspoň trošku stoupnout na vaši nohu, zkuste si s tím vyhrát a různě ho na pamlsek natáčejte nebo nechte mírně popojít dopředu a vzápětí hned opět dozadu. Jakmile pes začne chápat, jakou pozici si má držet, můžete postupně začít říkat povel. Já používám „domeček“, ale lze říkat například i „boty, shoe, nohy, ťapej“ a tak podobně. Ve chvíli, kdy už si je pes ve stání na vašich nohách jistý, začněte postupně nohy jednu po druhé opatrně a lehce nadzvedávat – stůjte ale zatím ještě na místě. Jde o to, aby si váš pejsek nyní zvykl, že se nohy budou hýbat. Když i to už jde krásně, můžete se začít pohybovat pomalu a opatrně svými kroky vpřed. Kroky dělejte zprvu menší a teprve poté je zvětšujte. Pejska stále po každém kroku chvalte a až s postupem času začněte kroky zrychlovat a případně můžete, pokud chcete (a tělesná konstituce vašeho psa to umožňuje), vaše nohy narovnávat do normálního postoje – rozkročmo se špičkami klasicky dopředu.

Co to bude příště?

Postupně jsme se dostali až k samotnému konci tohoto dílu. Doufám, že vás tyto dva cviky zaujaly a užijete si s nimi spoustu zábavy! A na co se podíváme příště? Tentokrát se mrkneme na dva statické triky, neboli dvě pózy. Ale jaké, to si ještě jednou necháme jako překvapení. Ale jistě se vám za ně kdekdo „pokloní“.

Zpětná vazba je pro mne důležitá

Psí triky a jak na ně – 4. díl

A jako vždy, máte-li konkrétní přání, na co byste se chtěli v budoucích dílech zaměřit, neváhejte mi své nápady zaslat na linda.figaroalfi@gmail.com. Nově mě můžete sledovat i na instagramovém profilu @linda_figaro_dogtraining, kde sdílím různé inspirace pro společné cvičení nebo jen běžné věci ze života se psem. Těším se na viděnou na jednom z mých tréninků či „na čtenou“ u dalšího dílu tohoto seriálu!

Něco málo o mě…     

Jmenuji se Linda Víšková a psím sportům se věnuji již přes deset let se svým černozlatým kavalírem Figarem, ke kterému se v loňském roce přidal i můj druhý parťák, trikolorek Whisky. Za celou dobu, kdy mám Figara a nyní i Whiskyho po svém boku, jsme spolu vyzkoušeli mnoho různých sportů, ale věnujeme se spolu zejména dogdancingu a agility, okrajově i poslušnosti a nově začínáme s noseworkem. Mezi nejvyšší tituly spojené s triky a tedy s dogdancingem, kterých jsme zatím dosáhli, patří například Master of Dogdancing 1. stupně, zkouška DwD2, Mistr ČR mládeže v kategorii Heelwork to Music v roce 2018, 2. vicemistr Mistrovství ČR juniorů v kategorii Heelwork to Music v roce 2021, Kynolog roku 2017 2. místo v kategorii dogdancing junior a mnoho dalšího… Tyto úspěchy jsou ale pomyslnou třešničkou na dortu za všechnu společnou práci a společně strávené chvíle, jelikož nejdůležitější je pro mě stále to, že se spolu věnujeme tomu, co nás hlavně baví a zejména spojuje.

Pokud byste si chtěli potrénovat „naživo“ a naučit se různé triky pod mým vedením, moc ráda vás uvidím na svých lekcích v Psí Akademii Dance and Jump v Praze-Horních Počernicích. Bližší informace jsou dostupné https://www.dj-psiakademie.cz/homepage/lectuers/36 či na e-mailu linda.figaroalfi@gmail.com. A sledovat mne můžete nově také na mém veřejném instagramovém profilu  https://www.instagram.com/linda_figaro_dogtraining.

Linda Víšková

Foto: archiv Lindy Víškové, Martina Irglová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->