Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Psí triky a jak na ně – 2. díl

Zkoušeli jste podle návodu z úvodního dílu naučit svého pejska první dva triky a už jste se nemohli dočkat pokračování, abyste mohli v tréninku pokračovat? Pak jistě uvítáte tipy na další cviky, které si pro vás autorka našeho seriálu připravila. Přejeme příjemnou zábavu!


Psí triky a jak na ně – 2. díl
Linda Víšková 19.9.2023 5361x Výcvik psů

Milí čtenáři, vítám vás u již druhého dílu seriálu „Psí triky a jak na ně“. V dnešním pokračování se konkrétně podíváme na otočky a posléze na couvání před psovodem. Stejně jako naposledy jsou níže uvedené návody inspirovány tím, co se mi při trénování osvědčilo.

A co bude třeba mít u sebe?

Pamlsky! A to opět pořádně mnoho – můžete si je ideálně připravit do pamlskovníku či do kapes, nebo kamkoli jinam, kde je budete mít pořád při ruce.

Otočky

Psí triky a jak na ně – 2. díl

Postavte se tak, abyste stáli se svým psem naproti sobě. Postupně ho začněte navádět na pamlsek ve vaší ruce tím způsobem, aby se za ním pes začal otáčet. Klidně mu můžete pamlsek ukazovat přímo před čumáčkem, aby měl motivaci následovat pohyb vaší ruky. Zkuste to takto párkrát, poté si prohoďte ruce a zkuste pejska otočit druhým směrem.

Psí triky a jak na ně – 2. díl

Otočky je totiž lepší hned od začátku učit na obě dvě strany. Zároveň doporučuji používat na každou stranu/směr jinou ruku, aby to pro pejska bylo obzvlášť ze začátku srozumitelnější. S tím se poté za chvilku bude pojit i povel, který je také lepší mít na každou stranu jiný. Přeci jen, kdyby vám někdo řekl pouze „otoč se“, budete vědět na jakou stranu? Co se povelů týče, fantazii se opět meze nekladou, ale můžete využít pro inspiraci například „pravá / levá, right / left, toč / kruh“ a tak podobně.

Psí triky a jak na ně – 2. díl

Jakmile máte pocit, že váš pejsek už tento typ pohybu do otočky chápe, začněte pozvolna zvedat ruce – stačí opravdu i jen maličko. V tuhle chvíli už můžete začít přidávat povel, ale pozor! Myslete na to, na kterou stranu máte jaký – hodně se to obzvlášť ze začátku plete. Ve chvíli, když už jdou otočky pejskovi i takto, začněte ruce zvedat pozvolna výš a výš. Kdyby to náhodou nešlo, dejte ruce zpátky o kus níž a zopakujte je na této úrovni. S postupem času už budete vzpřímení a posléze se váš pejsek bude otáčet na pouhé ukázání prstu či dokonce jen na slovní povel.

Couvání před psovodem

Psí triky a jak na ně – 2. díl

Na začátek si ze svých rukou vytvořte takovou „mističku“ s pár pamlsky, pomocí kterých budete pejska navádět. Takto připravené ruce dejte pejskovi před čumáček zhruba tak, jako byste mu je chtěli dát mezi jeho přední nožky (pes tak bude mírně v předklonu). Jděte opatrně proti němu a lehounce proti pejskovi vašima rukama jakoby „tlačte“.  Pokud by si pejsek sedal, znamená to, že máte ruce příliš vysoko, a tak je dejte níž. Chvalte i sebemenší podařený krok vzad. Couvání je pro psy obzvlášť ze začátku těžké, jelikož teprve až když to znají, tak si naplno uvědomují své zadní nohy.

Psí triky a jak na ně – 2. díl

Jakmile máte pocit, že váš pes už ví, o jaký typ pohybu se jedná, začněte pomalu zvedat své ruce, stačí i jen o maličko. V tuhle chvíli už můžete začít přidávat povel, pro který se dají využít slova jako například „couvej, vzad, ustup…“. Když vám tento krok jde, doporučuji následně prokládat pohyb couvání tím, že se na vteřinku narovnáte (či jen nadzvednete ruce), a pak opět dáte ruce níž a psa pochválíte.  Postupně se tak zkuste narovnávat. Ideálně se snažíme jít rovně a pejskovi k tomu kdyžtak pomocí navedení pomůžeme. Tento postup narovnávání se je ukázaný v přiloženém videu. Couvání jako takové můžete samozřejmě učit i v jiných pozicích (u nohy, mezi nohama,…), nicméně takto před vámi je to pro mnoho psů nejjednodušší. Kdybyste to však chtěli vašeho psa naučit v jiné pozici, lze i pro to samozřejmě využít prvky zmíněné v tomto návodu.

Doufám, že vás otočky i couvání budou s vaším psem bavit a přeji hodně zdaru při cvičení.

A na co se můžete těšit opět příště?

V příštím dílu se podíváme na podávání pacek a ležení na boku. Máte-li konkrétní přání, na co byste se chtěli v budoucích dílech zaměřit, neváhejte mi své nápady zaslat na linda.figaroalfi@gmail.com. Těším se „na čtenou“ opět u dalšího dílu!

Psí triky a jak na ně – 2. díl

Něco málo o mě…      

Jmenuji se Linda Víšková a psím sportům se věnuji již přes deset let se svým černozlatým kavalírem Figarem, ke kterému se v loňském roce přidal i můj druhý parťák, trikolorek Whisky. Za celou dobu, kdy mám Figara a nyní i Whiskyho po svém boku, jsme spolu vyzkoušeli mnoho různých sportů, ale věnujeme se spolu zejména dogdancingu a agility, okrajově i poslušnosti a nově začínáme s noseworkem. Mezi nejvyšší tituly spojené s triky a tedy s dogdancingem, kterých jsme zatím dosáhli, patří například Master of Dogdancing 1. stupně, zkouška DwD2, Mistr ČR mládeže v kategorii Heelwork to Music v roce 2018, 2. vicemistr Mistrovství ČR juniorů v kategorii Heelwork to Music v roce 2021, Kynolog roku 2017 2. místo v kategorii dogdancing junior a mnoho dalšího… Tyto úspěchy jsou ale pomyslnou třešničkou na dortu za všechnu společnou práci a společně strávené chvíle, jelikož nejdůležitější je pro mě stále to, že se spolu věnujeme tomu, co nás hlavně baví a zejména spojuje.

Pokud byste si chtěli potrénovat „naživo“ a naučit se různé triky pod mým vedením, moc ráda vás uvidím na svých lekcích v Psí Akademii Dance and Jump v Praze-Horních Počernicích. Bližší informace jsou dostupné https://www.dj-psiakademie.cz/homepage/lectuers/36 či na e-mailu linda.figaroalfi@gmail.com.

Linda Víšková

Foto: archiv Lindy Víškové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->