Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Psi tančili na Fialce

Vrcholný závod dogdancingové sezóny je za námi. Mistrovství České republiky ukázalo řadu krásných výkonů a také, že dogdancing už dávno není sportem jen pro border kolie. Zajímá vás, jaké byly závodní sestavy a jak to celé dopadlo?


Psi tančili na Fialce
Marie Trauškeová 11.11.2022 783x Reportáže

Mistrovství České republiky v dogdancingu (česky tanci se psem) se konalo v sobotu 5. Listopadu 2022 v Říčanech ve sportovním centru Na Fialce. To poskytlo skvělé zázemí závodníkům i divákům. A že se bylo opravdu na co dívat…

Letošní závod byl opět hojně obsazený. Závodilo se v kategoriích Heelwork to Music, která čítala sedmnáct závodníků a v kategorii Freestyle, kde nastoupilo devatenáct závodníků. Všichni z nich museli splnit kvalifikační podmínky. Tedy buď mít složený titul Master of dogdancing 1. úrovně, nebo zkoušku vyššího stupně na výborně v kategorii, ve které chtěl závodník startovat, případně se umístit do 3. místa na oficiálních závodech konaných v daném kalendářním roce, a to v divizi, ve které chtěl psovod na mistrovství republiky nastoupit. Nepočítá se do toho mistrovství juniorů ani plemen. Tato pravidla ovšem neplatí pro zahraniční účastníky.

Příběhové sestavy jsou k vidění i v heelworku

Psi tančili na Fialce

Soutěžní divize Heelwork to Music je založená na práci psa u nohy psovoda. Je v ní předepsáno deset různých pozic, které se hodnotí a psovod si může vybrat, kolik z nich do své sestavy zapojí. Samozřejmě tým, který má nacvičeno všech deset pozic a ladně mezi nimi bez zbytečného ukazování psovi přechází, je vždy hodnocený lépe – pokud je ovšem předvede technicky správně. Pes může stát nejen u pravé a levé nohy ve směru chůze psovoda, ale i ve směru opačném. Stejně tak může stát k psovodovi bokem, a to oběma směry, a přitom stát před psovodem nebo za ním. A poslední dvě pozice jsou mezi nohama – pes se může opět dívat stejným směrem, jako psovod, či stát opačně. Heelwork ještě před pár lety patřil k divácky méně oblíbeným disciplínám, protože psi kolikrát jen plnili hodnocené pozice a sestavy někdy působily trochu nudně.

Psi tančili na Fialce

V posledních několika letech jsou však sestavy čím dál propracovanější a zábavnější. Závodníci si dávají záležet nejen na technickém dojmu (tedy náročnosti předváděných cviků), ale i na tom uměleckém. Zařazují barevné a výrazné kostýmy, používají rekvizity, jejich sestavy jsou kolikrát příběhové nebo se psovod zapojí sám tanečními pohyby. Díky tomu jsou pro diváky atraktivní a rádi se na ně přijedou podívat. Zajímavé bylo pozorovat, že i v této kategorii už nepřevládají jen border kolie (proto se dříve o dogdancingu říkalo, že je to černobílý sport), ale k vidění byla i řada jiných plemen – například český strakatý pes, bernský salašnický pes, papillon, dobrman, chodský pes, belgický ovčák, německý ovčák, australský ovčák, kříženci, mezi kterými byl i takzvaný evropský saňový pes (kříženec vyšlechtěný pro mushing).

Psi tančili na Fialce

Bylo příjemné sledovat, jak má každý tým i plemeno jinou techniku provádění triků. Zkušený závodník svému psu dělá vždy sestavu na míru, aby vyzdvihl jeho přednosti a zakryl případné nedostatky. Nedílnou součástí je i výběr hudby, na kterou se celá sestava předvádí. Ta by měla korespondovat s rychlostí psa, dynamičností sestavy i zvoleným příběhem.

Zkušený závodník svému psu dělá vždy sestavu na míru, aby vyzdvihl jeho přednosti a zakryl případné nedostatky!

Program byl ohleduplný k závodníkům i k divákům

Psi tančili na Fialce

Pořadatelé závodu měli velmi dobře promyšlený celý program dne. Ten byl rozdělený na dopolední soutěž v divizi Heelwork to music, po které následovala 45minutová přestávka na oběd. Po posledním vystoupení v této kategorii nám ještě předvedla své vystoupení jedna z rozhodčích, kterou byla Lucie Plevová (Češka žijící v Japonsku a vrcholová závodnice v dogdancingu), což bylo příjemným zpestřením dne. Závody spolu s ní posuzovaly Petra Malá z České republiky a Saša Vavrová ze Slovenska. Po přestávce jsme se mohli těšit na první část freestylových vystoupení a po další přestávce i na ta závěrná. Diváci tak měli hned několik příležitostí, aby se mohli jít během závodu projít či si něco zakoupit a závodníci měli čas vyvenčit své psy a připravit je na soutěž.

S flintou na kance

Psi tančili na Fialce

Originalita ve freestylu některých závodníků byla opravdu až neuvěřitelná. Viděli jsme například závodnici, která vystupovala jako opeřená slepice a na závodní plochu si přinesla i velké vejce, které sloužilo jako rekvizita pro psa. Dále byl k vidění klaun s bílou pleší, upír, vánoční sestava (jestli jsem správně pochopila, tak na motivy pohádky Grinch), myslivec s flintou, jehličnanem i plyšovým divokým kancem, čarodějnice, žena bojovnice a zejména spousta krásných tanečních sestav. I zde se předvedlo hned několik plemen. Kromě border kolií třeba i flat coated retrívr, papillon, australský ovčák a kříženci. Rozhodčí neměli svou úlohu vůbec lehkou. Boduje se technická i umělecká stránka sestavy, vhodnost hudby, vykrytí plochy i projev psovoda a jeho psa. Některé týmy hodnotily paní rozhodčí velmi podobně a u některých se zase trochu rozcházely. Sečtením bodů od všech tří rozhodčích se rozhodlo o pořadí. Faktem zůstává, že každý, kdo na závodě vystoupil a dokázal si to se svým psem užít třeba i přes nějaké ty chybky, si zaslouží uznání.

Originalita ve freestylu některých závodníků byla opravdu až neuvěřitelná!

Výhra a kvalifikace

Psi tančili na Fialce

A jak to nakonec celé dopadlo? V kategorii Heelwork to Music se na třetím místě umístila Kamila Petrová a Vivien Reilly z Gipova (chodský pes), na druhém místě Alena Smolíková a Freestyle FOX Royal Fellow (border kolie) a kategorii již tradičně vyhrála Vanda Gregorová, tentokrát již podruhé se svým mladým psem Superfly's 10-4 Good Buddy (australský ovčák). Vandě se předtím podařilo získat 10x titul mistra ČR v této kategorii se svou první australskou ovčandou Brandy (All That Brandy Gentle Mate), což asi hned tak někdo nepřekoná. V kategorii freestyle stupně vítězů ovládly border kolie.

Psi tančili na Fialce

Na třetím místě se umístila Barbora Koblihová a její mladá fenka Amazing Amexia Bellis Hope, na druhém místě skončila Monika Zapletalová a Afrodite Mayby Simple Elegance a kategorii i titul Mistr České republiky ve freestylu získala Alena Smolíková a Freestyle FOX Royal Fellow za jejich propracovanou a technicky náročnou sestavu čarodějnice. U mistrovství republiky platí pravidlo, že je to zároveň i první kvalifikační závod na vrcholové závody v dogdancingu, jako jsou mistrovství Evropy a mistrovství světa. Tým, který zvítězí v kategorii Freestyle či Heelwork to Music, se na tyto vrcholové závody kvalifikuje automaticky. Co se týče samotného titulu Mistr ČR, tak pro jeho získání platí podmínka, že psovod musí žít na území České republiky nebo být jejím občanem.

Poděkování na závěr

Psi tančili na Fialce

Poděkování si zaslouží organizátoři celé akce, všichni pomocníci, rozhodčí, hlavní zvukař, fotografka, diváci za skvělou atmosféru a závodníci za sportovní chování ke svým psům i ostatním závodníkům. Samozřejmě ale i sponzoři, kteří do závodu věnovali krásné dárky, a tak nikdo ze závodníků neodcházel s prázdnou. A nám teď nezbývá než se těšit zase za rok na vyvrcholení celé tuzemské dogdancingové závodní sezóny.

 

Text a foto: Marie Trauškeová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->