- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:- Úvod »
- Magazín »
- Články »Vědecké články a studie »Prvním klonovaným psem ve střední Evropě je Aristocrat Korec Corso II
Prvním klonovaným psem ve střední Evropě je Aristocrat Korec Corso II
Představujeme vám Aristocrata II Korec Corso, prvního naklonovaného psa ve střední Evropě! Tento fascinující a pro někoho možná i trochu kontroverzní příběh přináší revoluci do světa kynologie a otevírá otázky o budoucnosti chovu psů. Je to správné, anebo není?
Odchovat špičkového psa, který dokonale splňuje standardy daného plemene, se většině chovatelů nepodaří za celý život. Ani pečlivý výběr těch nejlepších rodičů nemusí zaručit, že jejich potomek zdědí všechny kladné vlastnosti. Příroda je mocná čarodějka a jen ona rozhodne, jaká kombinace genů se vytvoří a ovlivní vzhled a predispozice nového jedince. Pokud se takový výjimečný pes přece jen narodil, byl to z velké části zázrak. Moderní molekulární genetika už ale umí tento zázrak zopakovat. Důkazem je první klonovaný pes ve střední Evropě – Aristocrat Korec Corso II. Jeho klonování proběhlo v USA. Náhradní matce se narodil 5. 7. 2024, do Prahy přiletěl 4. 9. 2024 ve věku devět týdnů.
Proč právě Aristocrat
Aristocrat Korec Corso z chovatelské stanice Korec Corso byl opravdu mimořádným psem, který dokonale reprezentoval plemeno cane corso. Byl druhým nejlepším psem ve třídě šampionů na světové výstavě, Mezinárodním šampionem, Šampionem tří zemí, Českým a Slovenským grand šampionem, Šampionem ČMKU a vítězem speciální výstavy při světové výstavě psů. Kromě toho získal i spoustu dalších ocenění. Pochází z mimořádně úspěšné linie, kdy předci tři generace zpět získali titul mezinárodního šampiona. Otcem byl jeden z nejlepších světových psů, rezervní světový vítěz a šampion Itálie Hulk Hogan dell´Impero Maya. Matkou byla mezinárodní šampionka krásy a výstavně nejúspěšnější česká fena plemene cane corso v letech 2015 až 2018 Koleta Atison. Aristocrat Korec Corso se narodil 13. února 2017 po první úspěšné inseminaci zmraženým spermatem u cane corso v České republice. Není proto divu, že právě on se stal prvním naklonovaným psem ve střední Evropě.
Jak probíhá klonování
Klonování je biologickým zázrakem, které umožňuje vznik identického jedince. Při tomto procesu se z buněk kůže nakultivuje tkáňová kultura a mikromanipulací se místo jádra vajíčka zárodečné buňky implantuje jádro buňky kůže jedince, který se klonuje. Vznikne tak identická kopie klonovaného zvířete. Vypadá to jednoduše, ale ve skutečnosti je to velmi složitá procedura, která se ne vždy podaří.
Lze psí život prodloužit?
Naklonování prvního psa ve střední Evropě souvisí s vědeckým výzkumem prováděným táborskou zoologickou zahradou a zaměřeným na studium genů souvisejících s délkou života. Cílem projektu je zjistit, čím je délka života ovlivněna na molekulárně-genetické úrovni. Výzkumná skupina z táborské zoologické zahrady ve spolupráci s Ústavem molekulární genetiky Akademie věd ČR objevila a jako první na světě popsala u psů plemene cane corso čtyři geny, které souvisí s dlouhověkostí. Nyní ověřuje, zda se tyto geny dlouhověkosti nachází i v genomu dalších psích plemen. Cílem výzkumu je zásadně prodloužit život psů. Pokud by byly vytvořeny dlouhověké linie, mohla by se významně prodloužit střední doba dožití jednotlivých plemen.
Za první úspěšně klonované zvíře se považuje ovce pojmenovaná Dolly, kterou v roce 1996 přivedli na svět skotští výzkumníci!
Pohled do historie…
Klonování je novou vědeckou disciplínou, která ale umožňuje mimořádné výsledky. Princip klonování poprvé vědecky popsal už v roce 1938 nositel Nobelovy ceny, německý embryolog Hans Spemann. První reálný pokus o klonování učinili v roce 1952 američtí vědci Robert Briggs a Thomas King, kteří přenesli jádro buňky pulce do žabího vajíčka. Živý klonovaný pulec se ale nevyvíjel. V roce 1975 se podařilo přenést jádro buňky do vajíčka králíka, vývoj nového embrya se ale zastavil předčasně.
Za první úspěšně klonované zvíře se tak považuje ovce pojmenovaná Dolly, kterou v roce 1996 přivedli na svět skotští výzkumníci. Informovali o tom až v následujícím roce. Dolly se stala velkou mediální hvězdou. Zemřela v roce 2003 a její vycpané tělo je v současnosti vystavené v Národním skotském muzeu.
Velkých úspěchů v klonování dosahují čínští vědci, kteří se věnují i klonování primátů. Na začátku letošního roku oznámili, že se klonovaná opice ReTro jako první primát dožila dospělosti, což je obecně považováno za dosažení úspěchu při klonování. Použili při tom unikátní metodu spočívající v nahrazení placenty klonovaného embrya placentou z embryí vzniklých oplodněním in vitro, tedy mimo živý organizmus. Díky tomu se vědcům podařilo omezit vývojové vady a snížit počet použitých embryí i náhradních matek.
Rozdíl mezi klasickým pohlavním rozmnožováním u savců a klonováním spočívá v tom, že první přirozený způsob vede ke vzniku potomků se směsí genů otce a matky, zatímco při klonování vznikne geneticky identická kopie jediného zvířete.
Závěrem…
Rozdíl mezi klasickým pohlavním rozmnožováním u savců a klonováním spočívá v tom, že první přirozený způsob vede ke vzniku potomků se směsí genů otce a matky, zatímco při klonování vznikne geneticky identická kopie jediného zvířete. Standardní klonovací metodou, kterou použili vědci i při klonování ovce Dolly, je přenos jader somatických buněk do vajíček, kde byla odstraněna jádra. Klonování je vhodnou metodou reprodukce zvířat s výjimečnými vlastnostmi (například dostihových nebo parkurových koní), které nelze zajistit standardním křížením. Klonování je tak jedinou možností zajišťující zachování mimořádných jedinců.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Ředitel ZOO Tábor (www.zootabor.eu)
Majitel chovatelské stanice Korec Corso (www.koreccorso.cz)
Foto: archiv Evžena Korce, wikipedie
Je podle vás klonování v pořádku nebo už je to trochu „přes čáru“?
Pokud vás toto v současné době poněkud ožehavé téma zajímá, určitě si nenechte ujít rozhovor s RNDr. Evženem Korcem, CSc., který vám u nás v následujících dnech nabídneme.
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Jak sestavit chovný pár?
Máte doma chovnou fenku a rádi byste pro ni našli ideálního ženicha? Přemýšlíte, na co ...
ReprodukceJak štěňátka přicházejí na svět aneb Z deníčku těhotné Štěkny – 1. díl
Rozhodli jste se tedy, že „obětujete“ čas i nemalé peníze, a že do toho půjdete? A víte, ...
Jak na to?
▲ - Vybavení