Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

První případ DSRA u cane corso v Čechách

Slyšeli jste už někdy o závažném geneticky přenosném onemocnění (DSRA), které se objevuje u psů plemene cane corso? Přinášíme vám totiž zajímavý článek, který se tomuto tématu věnuje a popisuje i první případ výskytu této choroby v České republice. Pro více informací určitě čtete dále…


První případ DSRA u cane corso v Čechách
RNDr. Evžen Korec, CSc. 22.4.2022 6767x Vědecké články a studie

Cane corso je obecně považováno za velmi zdravé plemeno, které netrpí prakticky na žádné geneticky přenosné choroby. Výjimkou je ovšem u nás doposud poměrně málo známé DSRA (Dental-Skeletal-Retinal Anomaly – český název zatím neexistuje), které je však třeba brát v potaz s ohledem na další chov. Jedná se o geneticky přenosné onemocnění, které bylo poprvé popsáno u psů plemene cane corso v roce 2021 a momentálně jsme zaznamenali první jeho výskyt i u nás. Pojďme si společně říci, o co se vlastně jedná a jaké jsou možnosti řešení.

Příznaky jsou poměrně jasné

Onemocnění DSRA se klinicky projevuje křehkým průsvitným chrupem, kterému chybí sklovina, což způsobuje lámavost zubů. Nemoc dále způsobuje abnormální neproporcionální růst končetin a progresivní degeneraci sítnice, která se demonstruje zhoršeným zrakem až oslepnutím. DSRA bohužel nelze léčit. Onemocnění je způsobeno změnou v jednom genu a dědí se autosomálně recesivně.  Zdraví psi (dominantní homozygoti) mají oba geny nezměněné. Přenašeči mají jeden gen nezměněný a jeden změněný, chorobou netrpí, ale změněný gen předávají na své potomstvo. Nemocní psi jsou recesivní homozygoti, kteří mají oba geny změněné.

První český případ

Pes Beverly z Koláčkova ranče ve vlastnictví pana Martina Kudely projevoval příznaky DSRA, ale přesnou diagnózu nebyli veterináři schopní určit. Teprve genetický test provedený v německé diagnostické laboratoři Laboklin stanovil bez jakékoliv pochybnosti DSRA.

Naše výzkumná skupina v ZOO Tábor provedla dále otestování sourozenců tohoto psa genetickým testem v Laboklinu.  Výsledky jsou shrnuté v následujícím schématu.

První případ DSRA u cane corso v Čechách

Bax z Koláčkova ranče trpěl příznaky DSRA a přítomnost obou změněných genů u něj byla potvrzena. Jedná se o recesivního homozygota.

Boy z Koláčkova ranče byl heterozygot s jedním změněným genem bez příznaků onemocnění.

Bondie z Koláčkova ranče byla dominantním homozygotem s oběma nezměněnými geny.  Klinicky byla bez příznaků onemocnění.

Beverly z Koláčkova ranče trpěla příznaky DSRA a přítomnost obou pozměněných genů u ní byla potvrzena. Jedná se o recesivního homozygota. 

Z těchto výsledků vyplývá, že rodiče Rothorm JY Dream All Over the World (ze španělské chovatelské stanice) a Amanda z Koláčkova ranče jsou přenašeči tj. heterozygoti, u nichž se sice nemoc neprojevila, ale přenášejí ji na své potomstvo. 

Je třeba řešit DSRA s ohledem na další chov?

Výskyt této velmi závažné geneticky přenosné choroby u cane corso má zásadní důsledky pro organizaci chovu.  Všichni psi a feny, které se účastní chovu, by měli být testováni genetickým testem na přítomnost DSRA. Tento test provádí nejen německý Laboklin, ale nyní i česká laboratoř Genomia z Plzně. Z chovu by měli všichni odpovědní chovatelé vyřazovat nejen psy trpícími onemocněním (recesivní homozygoty), ale i přenašeče (heterozygoty).  Zájemci o štěně by měli po chovatelích požadovat genetický test obou rodičů a tím vyloučit možnost choroby i přenašečství u štěňat. 

Chovatelské kluby by měly upravit podmínky uchovnění psů a fen a podmínky krytí tak, aby všichni psi a feny uvažovaní pro chov byli otestováni na DSRA a z chovu byli vyřazováni nemocní psi a i přenašeči. Jedině tak bude zabráněno dalšímu šíření DSRA  v populaci cane corso. 

Poděkování na závěr

Děkuji panu Martinovi Kudelovi, majiteli feny Beverly z Koláčkova ranče, za poskytnutí klinických zpráv a za iniciaci výzkumu vedoucí k této studii.  Dále děkuji panu Jiřímu Petlachovi (Boy z Koláčkova ranče), paní Pavlíně Škvorové (Bax z Koláčkova ranče) a paní Andree Zelnické (Bondie z Koláčkova ranče) za poskytnutí vzorků bukálního stěru jejich psů.

Tento článek je populární verzí odborné publikace

The First Confirmed Case of Dental-Skeletal-Retinal-Anomaly (DSRA) in the Cane Corso Italiano Dog Breed in the Czech Republic – Autoři: RNDr. Evžen Korec, CSc.; Mgr. Petra Elblová,  Ing. Jana Králová opublikované v americkém veterinárním časopise Approaches in Poultry, Dairy & Veterinary Sciences 24. 1. 2022

RNDr. Evžen Korec, CSc. předseda Cane Corso klubu ČR

Foto:

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->