Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Příručka pro zodpovědného chovatele

Souhlasíte, že být chovatelem psa je velkou radostí, ale také obrovskou zodpovědností? Padá na nás totiž celá řada věcí, o kterých jsme doposud neměli ani potuchy. A pokud patříte mezi ty chovatele, na které čeká jeho první pejsek, pak vám tato kniha určitě v mnohém ulehčí společné soužití s vaším novým čtyřnohým kamarádem.


Příručka pro zodpovědného chovatele

Nenechte se však zmýlit či odradit, pokud jste již pejskařem, který ví co a jak. Tato publikace bude dobrým pomocníkem i těm, kteří nejsou začátečníky v oboru kynologickém. Pojďme se tedy společně podívat na recenzi knihy Chov psů: příručka pro zodpovědného chovatele od RNDr. Evžena Korce, CSc.,

V úvodu je třeba říci, že se jedná o volné pokračování úspěšné knihy Jak prodloužit život vašeho psa, kterou jsme recenzovali v prosinci roku 2021. Jejím autorem není nikdo jiný než RNDr., Evžen Korec, CSc., a jeho kolektiv, do kterého patří Bc. Lenka Ungrová, Ing. Patrik Jantač, Mgr. Gabriela Suchanová, MVDr. Lucie Veselková, Mgr. Václav Kučera a Bc. Josef Kalvas. Ačkoliv za jejím vznikem stojí velmi vzdělaní lidé a odborníci, kniha je psaná velice srozumitelně i pro obyčejného člověka, který se tak díky tomu vyzná v odborných termínech.  Ale nepředbíhejme...

Základy jsou důležité ve všech oborech

Příručka pro zodpovědného chovatele

Ano, a pokud patříte mezi chovatele a je asi jedno zda ty začínající či již pokročilé, určitě oceníte hned první kapitolu, která je věnována genetice. Ale pozor! Genetika je pro mnohé z nás velkou neznámou, avšak v této knize je vše vysvětleno velice srozumitelně i s barevnými ilustracemi, které nám dokáží společně s výborně zpracovaným textem dokonale vysvětlit její základy.

Alespoň základy genetiky by měl znát každý kvalifikovaný chovatel, jehož cílem je odchov zdravých a standardu plemene odpovídajících štěňat!

Příručka pro zodpovědného chovatele

Co tedy část o genetice nabízí? Rozhodně to není nuda, možná i díky zajímavě vytvořeným obrázkům, které nám pomohou lépe pochopit to, co říká text. Pokud tedy pomineme, že uvnitř na několika stránkách nalezneme výborné vysvětlení základních genetických pojmů, dozvíme se i mnoho dalších užitečných věcí týkajících se chovu. Jako příklad uvedu kapitolu o geneticky přenosných chorobách, příbuzenské plemenitbě, ale také věčně diskutované téma – dědičnost dysplazie kyčelního a loketního kloubu. Genetiku nám uzavře část věnovaná dědičnosti zbarvení srsti u psů. Rozhodně budete překvapeni, jak vás čtení bude bavit a co nového se v této kapitole ještě dozvíte.

Než začneme, je dobré vědět...

Příručka pro zodpovědného chovatele

Asi tak bychom mohli značit další na sebe navazující kapitoly knihy. Vše se totiž točí okolo chovatelství. Začneme tedy samotným krytím feny. Seznámíme s jednotlivými fázemi jejího cyklu a také se stanovením optimálního dne krytí. Podíváme se rovněž na téma inseminace. Od samotného krytí přejdeme k porodu a péči o štěňata. V této pasáži najdou radu zvláště začínající chovatelé. Ti zkušenější pak mohou porovnat svou práci s tím, co je psáno v knize. Já osobně jsem si například nechala zhotovit nový porodní box dle návodného obrázku uvnitř. Líbí se mi tabulky s tím, jak často je třeba krmit fenu, to může být pro začínajícího chovatele velice cennou informací. Zajímavá jsou i propracovaná schémata očkování. Za sebe mohu s čistým svědomím říci, že dostat tuto knihu do ruky při mém prvním vrhu, ocenila bych ji zlatem. Ale pojďme dál...

Žánr: 

Vydáno:  Ekospol, a. s.

1. vydání: 2020

Počet stran: 194

Jazyk vydání: český

Edice: Chov

Ilustrace/foto: Kateřina Chlupáčková a archiv ZOO Tábor

Vazba knihy: Pevná bez přebalu lesklá / vázaná

ISBN: 978-80-906605-3-3

Náklad: v českém jazyce 5000 výtisků, v anglickém jazyce v nákladu 6000 výtisků, v německém jazyce v nákladu 4000 výtisků a bude vydána ve španělském jazyce v nákladu 6000 výtisků. 

Koupíte na: https://eshop.zootabor.eu

Kniha nabitá užitečnými informacemi

Asi nemá cenu vyjmenovávat všechny kapitoly, které jsou v knize obsažené. Mohu jen nastínit, že si projdeme postupně vlastně vše od krytí, přes narození štěňat a následnou výchovu až k výstavám. V kapitole o výstavách jistě oceníte fakt, že se seznámíte s jednotlivými kategoriemi, třídami a oceněními. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří v tom stále „tápou“, pak si v tom po přečtení této knihy uděláte jednou pro vždy jasno a vyznáte se i ve všech šampionátech. 

Mohu jedině doporučit!

Příručka pro zodpovědného chovatele

Pokud bych měla ohodnotit kvalitu knihy jedním slovem, tak za mě by to bylo super. Za velmi slušnou cenu si koupíte kvalitní knihu, která přežije i náročnou noc při porodu vaší feny. Má celkem 186 stran pevně svázaných v tvrdém lesklém obalu. Ani po rozevření se vám neponičí, jak tomu často bývá u jiných výtisků. Osobně mohu knihu doporučit i těm nejnáročnějším pejskařům. Bude nejen krásnou ozdobou vaší knihovny, ale také skvělým asistentem u vašich chovatelských úspěchů.

Co říci závěrem?

Příručka pro zodpovědného chovatele

Slovo PŘÍRUČKA, které nalezneme v názvu knihy, je zcela na místě. Opravdu je dokonalou příručkou či průvodcem pro chovatele, který chce mít opravdu vše nastaveno tak, aby byl život jeho mazlíčka co nejlepší. Pokud tedy s chovem psů začínáte, rozhodně neuděláte pořízením této knihy chybu. Když tak nad tím přemýšlím, asi by nebylo od věci obě tyto knihy (Jak prodloužit život vašemu psu a Chov psů: příručka pro zodpovědného chovatele) přibalit vašim štěňátkům do výbavy při odchodu do nového domova. Proč rovnou nenastartovat jejich život tím správným směrem?

 

 Iveta Panýrková

Foto archiv redakce

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->