Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přijďte na „oslavu“ chodského psa!

Jste majitelem, chovatelem nebo třeba jen fanouškem chodského psa? Pak pro vás máme jedno parádní pozvání, které se neodmítá. Chystá se totiž „svátek“ tohoto našeho národního plemene a program bude přímo fantastický!


Přijďte na „oslavu“ chodského psa!

Chodský pes je dozajista českým národním pokladem. Velké poděkování za to patří bezesporu našim chovatelům, bez jejichž píle by nyní určitě nebyl tam, kde je. A proto se na chystanou „oslavu“ na počest tohoto plemene osobně velmi těším. Není asi lepší místo, jak se o choďácích dozvědět něco víc, než na světové výstavě, která se kvapem blíží. A na podrobnosti jsme se optali Marušky Trauškeové, která je členkou propagační komise a ochotně nás s celou akcí seznámila.

Maruško, váš klub letos čeká obrovská akce, Světová výstava chodských psů. Kolikátá v pořadí už bude probíhat a co byste mohla říci o její historii?

Přijďte na „oslavu“ chodského psa!

Jedná se o první světovou výstavu chodských psů za celou dobu existence plemene. Je pořádána k 30. výročí založení Klubu přátel chodského psa, který vznikl v listopadu roku 1991. Bude to tedy vůbec poprvé, kdy mají majitelé i příznivci chodských psů šanci zúčastnit se tak velkolepé a zároveň historické akce. V roce 2016 se konala Evropská výstava chodských psů, kam bylo přihlášeno 297 jedinců. Už teď je jisté, že světovka tento počet překoná.  

Kde se „světovka“ koná a je stále možnost přihlásit svého psa?

Přijďte na „oslavu“ chodského psa!

Světová výstava chodských psů se koná příznačně v Chodské Lhotě, necelých dvacet kilometrů od Domažlic. Momentálně je již po první uzávěrce, ale je možné přihlásit se ještě na druhou, která končí 27. července 2022. Přihlášení je možné uskutečnit elektronicky přes systém Dogoffice, nebo standardní poštou. Propozice i přihláška jsou ke stažení na stránkách Klubu přátel chodského psa (www.kpchp.org).

Chodský pes se stal FCI prozatímně uznaným plemenem. Je toto první světová výstava od jeho uznání? A mění se tím něco pro plemeno?

Přijďte na „oslavu“ chodského psa!

Je to první světová výstava chodských psů celkově, tedy nejen od prozatímního uznání FCI. Pro chodské psy se nic podstatného nemění. Mohou získat běžné tituly, jako je CAJC, BOJ, CAC, BOV, BOB, BOS, ale i tituly Vítěz Světové výstavy chodských psů 2022 – pes, Vítěz Světové výstavy chodských psů 2022 – fena, Vítěz veteránů Světové výstavy chodských psů 2022, Vítěz mladých Světové výstavy chodských psů 2022 nebo Světová naděje chodských psů 2022 (který může být zadán ve třídě štěňat a dorostu). Hlavní rozdíl je asi v tom, že vzhledem k prozatímnímu uznání chodského psa mají nyní v zahraničních státech lepší podmínky pro chov psů s průkazem původu, díky čemuž by mohlo dorazit i mnoho zahraničních odchovů poměřit si svou krásu a pohyb s jedinci ze země původu – tedy z České republiky.

Každého určitě zajímají rozhodčí. Kdo bude tedy posuzovat ve výstavních kruzích a je možné nám rozhodčí maličko představit?

Přijďte na „oslavu“ chodského psa!

Na výstavu jsou delegovaní pánové Miroslav Václavík, Otakar Vondrouš, Milan Krinke a paní Ivana Soldánová a Petra Márová. Pokud bude přihlášeno velké množství psů, mohou být delegováni i další rozhodčí. Pánové Otakar Vondrouš a Miroslav Václavík posuzovali již na Evropské výstavě chodských psů a zhostili se své role skvěle. Můžeme tedy očekávat, že naše krásné plemeno zhodnotí rozhodčí odborně a dle standardu. Ani ostatním zmíněným není však naše plemeno cizí, jelikož ho posuzovali i na klubových a speciálních výstavách. Především paní rozhodčí Ivana Soldánová, která chová chodské psy od roku 1996, je skutečnou odbornicí na plemeno a zároveň je to neuvěřitelně trpělivá a srdečná paní. Který z rozhodčích bude posuzovat jakou třídu, je zatím překvapením.

Povězte nám něco bližšího o areálu, kde se bude výstava konat. A pokud by si chtěl na místě ještě někdo postavit svůj stánek, na koho se obrátit?

Přijďte na „oslavu“ chodského psa!

Výstava se bude konat na fotbalovém hřišti, které nabízí dostatečný prostor pro všechny přihlášené psy, jejich majitele včetně doprovodu, diváky i další účastníky. V prodeji zde budou hlavně věci spojené s Chodskem – tedy například chodské koláče nebo chodská keramika. Dále zajímavé i praktické propagační materiály s tématikou chodského psa, které nabízí Klub přátel chodského psa. Pokud by se chtěl ještě někdo stát stánkařem, může se obrátit na místopředsedu klubu, pana Karla Peroutku (KarlosPeroutka@seznam.cz, 605 716 618).

Připravit takovou akci jistě není snadné, a aby se vše povedlo, je potřeba mít skvělý organizační tým. Mohla byste nám prozradit, kolik lidí na výstavě pracuje a třeba některé z nich vypíchnout? Také je třeba napsat, zda někoho do týmu ještě potřebujete.

Za tak velkou výstavou stojí především náš obětavý místopředseda klubu Karel Peroutka a výbor Klubu přátel chodského psa. S přípravami samozřejmě pomáhají i dobrovolníci z řad členů klubu. Jsme klub přátel (nejen chodských psů) a na všech akcích je to skutečně vidět.

Na co se mohou diváci těšit, krom tedy nádherných chodských psů, kterých  bude na místě opravdu mnoho?

Zatím je přihlášeno 328 chodských psů, takže to bude opravdu zajímavá podívaná. Diváci se mohou také těšit na chodskou muziku, ukázky různých psích sportů a dovedností v podání chodských psů, a rovněž na národopisný soubor Postřekov, který představí tradiční chodské kulturní zvyky.

Na závěr vás poprosím o malou osobní pozvánku na tuto akci nejen pro vystavovatele, ale i pro návštěvníky…

Přijďte na „oslavu“ chodského psa!

Ráda bych na tuto velkolepou akci pozvala všechny milovníky chodských psů, jejich majitele i ty, kteří o pořízení chodského psa teprve uvažují. Nikde jinde se vám totiž nepoštěstí vidět na jednom místě více jak tři stovky jedinců tohoto plemene. Máte možnost pohovořit si s jejich majiteli o jejich povaze a sami se přesvědčit, že výstava psů může proběhnout i v takovém počtu zvířat bez šarvátek. Pokud máte doma chodského psa s průkazem původu, který nemá vadu vyřazující z chovu, nebojte se a přihlaste se – bude zde i mnoho vystavovatelů začátečníků, ale i lidí, kteří jsou ochotni poradit a pomoci přímo na místě. Na všechny se těšíme 24. září 2022 v Chodské Lhotě na fotbalovém hřišti. Propozice najdete na stránkách Klubu přátel chodského psa (www.kpchp.org).

 

Děkuji Vám za rozhovor.

 

Iveta Panýrková

Foto: Zdeňka Koubíková,  Marie Trauškeová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...



-->