Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Předsedové ČMKU – 6. díl

Chtěli byste se dozvědět něco dalšího ze zákulisí Českomoravské kynologické unie? Pojďte se tedy společně s námi seznámit se všem dosavadními předsedy, kteří doposud stáli v čele naší střešní organizace. I oni byli nebo jsou zapálení kynologové. A bylo jich do této doby zatím celkem pět!


Předsedové ČMKU – 6. díl
Bc. Vladimíra Tichá 15.11.2022 984x ČMKU

Každá organizace asi má svého „šéfa“, předsedu nebo prezidenta. Stejně na tom je i Českomoravská kynologická unie (ČMKU). Její předseda stojí v čele předsednictva ČMKU, je statutárním zástupcem organizace a musí plnit řadu důležitých úkolů, které vyplývají ze Stanov. Mimo jiné zastupuje Českou republiku na jednání FCI. V čele Českomoravské kynologické unie se od jejího založení 5. 12. 1992 vystřídalo pět kynologických osobností.  Ne každý předseda ale v čele ČMKU stál po celou dobu čtyřletého volebního období. Následující povídání by mohlo „šéfy“ ČMKU trochu představit.

První předsedkyní ČMKU byla MUDr. Eva Philippová, zvolena byla na Valné hromadě ČMKU 5. 12. 1992.  Do vedení naší střešní organizace ji navrhla pracovní plemena, konkrétně Český kynologický svaz. Pro kynology to nebyla neznámá dáma. Byla dlouholetou chovatelkou erdelteriérů. Její chovatelská stanice Terno patřila k tomu nejlepšímu v Evropě. Po nějakou dobu zastupovala teriérské kluby v mezinárodní organizaci Interra.

Dne 6. 7. 1994 byl vedením ČMKU pověřen zastupující místopředseda pan Petr Staněk. Do předsednictva ČMKU jej navrhla pracovní plemena, konkrétně Svaz záchranných brigád kynologů ČR. Záchranařina byla jeho životní náplní. Od poloviny sedmdesátých let vedl východočeské záchranáře, významně se podílel na založení a posléze vedení SZBK ČR. Byl jedním ze dvou prvních mezinárodních rozhodčích a stál v čele sboru rozhodčích posuzujících záchranářské zkoušky. Připravoval většinu normativů a hodně akcí a při tom byl stále aktivním kynologem. Původně začínal s velkým kníračem a velké úspěchy slavil s fenkou amerického staffordšírského teriéra. Měl chovatelskou stanici Sta-Pe CZ.

V čele Českomoravské kynologické unie vždy stála a stále stojí významná kynologická osobnost!

Dne 10. 12. 1994 byl do čela ČMKU zvolen Ing. Jaromír Dostál, DrSc a následně byl Valnou hromadou dne 1. 4. 1995 ve funkci potvrzen. Do vedení ČMKU byl navržen Českomoravskou kynologickou jednotou, která zastupovala a stále zastupuje převážně lovecká plemena. Choval české fousky, měl chovatelskou stanici z Fešandy a byl po dlouhou dobu hlavním poradcem chovu a předsedou klubu českých fousků. Byl jedním z našich prvních rozhodčích s aprobací na všechna plemena a byl všestranným rozhodčím pro posuzování výkonu loveckých psů. Kynologické veřejnosti byl dobře známý jako autor odborných publikací zaměřených zvláště na genetiku.

Dne 20. 2. 1999 byl zvolen předsedou pan Josef Němec. I on byl do vedení naší střešní organizace navržen Českomoravskou kynologickou jednotou, tedy loveckými plemeny. Byl mezinárodním a v zahraničí velmi oblíbeným rozhodčím pro posuzování exteriéru všech plemen psů. Byl všestranným rozhodčím pro posuzování výkonu loveckých psů a tyto zkoušky posuzoval i v zahraničí.  Stál v čele Kynologické komise Českomoravské myslivecké jednoty a výrazně ovlivnil loveckou kynologii u nás. Jeho rukama prošli kokršpanělé, čeští fousci, stafordšírský bulteriér a francouzský buldoček. Nejblíže měl k ohařům a zvláště k ohařům britským, konkrétně pak k anglickým a irským setrům, které choval. Jeho chovatelská stanice nesla název z Podřipských polí.

Dne 1. 3. 2003 se stal předsedou ČMKU další ze zástupců lovecké kynologie MVDr. Jiří Ohlídal. V rodině chovali bulteriéry a po vzniku samostatného klubu plemene se stal jeho předsedou. Byl také čestným předsedou Klubu chovatelů a přátel pražských krysaříků. Měl chovatelskou stanici Atlantis Bohemia.

Od 31. 3. 2007 stojí v čele ČMKU MVDr. Lubomír Široký. Zkušenosti s činností unie sbíral od založení ČMKU jako člen a následně jako předseda Dozorčí rady, takže s tím, co ho jako „šéfa“ unie čeká, byl výborně obeznámený. Do vedení ČMKU jej navrhl Moravsko-slezský kynologický svaz, tedy pracovní plemena. Ve vedení ČMKU jej potvrdily valné hromady, které se konaly 12. 3. 2011, 28. 3. 2015 a 16. 3. 2019. Pod jeho vedením se odvedl velký kus práce v oblasti výstav. ČMKU se stala přímým organizátorem řady z nich. Připomenout je třeba Evropskou výstavu v roce 2014 a Světovou výstavu v roce 2021. Obě výstavy byly velmi kladně hodnoceny ze strany vystavovatelů, rozhodčích a také FCI. Od roku 2007 byly upraveny a do souladu s předpisy FCI i legislativními požadavky ČR dány normativy ČMKU. Výrazně se zlepšila i ekonomika ČMKU. MVDr. Lubomír Široký je praktickým kynologem, nebo přesněji řečeno kynologem, který má psa jako společníka a tvora, který dělá radost jemu i jeho rodině. Doprovázela jej celá řada plemen, v poslední době mu potěšení dělají němečtí boxeři.

 

Bc. Vladimíra Tichá

 

Foto: archiv ČMKU, Jan Tichý

www.cmku.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->