Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pražská Novoměstská radnice se v létě rozezní hudbou

V reprezentačních historických prostorách jedné z nejkrásnějších pražských kulturních památek se konají po celý rok i zajímavé koncerty a milovníci hudby mohou vybírat ze všech hudebních žánrů. Neváhejte, vyberte si svůj koncert i vy a dopřejte si odpočinek v podobě letního šálku hudby. Skvělý zážitek vám umocní akustika i historie Velkého sálu, kde koncerty probíhají.


Pražská Novoměstská radnice se v létě rozezní hudbou
Petra Baďurová 8.7.2022 1480x SKRZNASKRZ

Renesanční Velký sál Novoměstské radnice, jejíž historie sahá až do dob Karla IV. roku 1348, je sál s vysokým dřevěným stropem, leštěnou dřevěnou podlahou, třemi obrovskými sloupy a nástěnnými malbami ze 16. století o celkové výměře 260 m2, nachází se v I. patře východního křídla objektu a je to největší místnost této historické památky. V roce 1419 během první pražské defenestrace byl z jeho oken svržen purkmistr, dva konšelé a několik měšťanů, což odstartovalo husitskou revoluci. V současné době se zde kromě koncertů konají i konference, galavečeře, rauty a další akce.

Od pradávna je známý hudební romský talent, o kterém se budete moci přesvědčit 11. 7. během jedinečného koncertu letošního mezinárodního romského festivalu Khamoro. Velký sál radnice bude hostit fenomenálního klavíristu Tomáše Kača a jeho hosty - bubeníka Marka Urbánka a kytaristu Mara Cába, vystoupí zde i zpěvačka Eva Burešová a Veronika Kačová, Tomášova sestra. Kačova hudba je kritiky označována za žánr “sui generis”, natolik je jeho způsob propojení klasické, jazzové a tradiční romské hudby originální. Tento hudební koncert je již za humny a je nezbytné si na něj rezervovat místo.

Pražská Novoměstská radnice se v létě rozezní hudbou

22. 7. na vás čeká Večer slavných melodií / Duo L´alba, během kterého zazní v novém hávu netradičního spojení klarinetu a kytary mj. skladby Ennia Morricone, G. Fauré, a J. S. Bacha. Laureátka soutěže Pražské Jaro, vycházející hvězda české hudební scény, klarinetistka Anna Paulová a kytarista a skladatel Lukáš Sommer, jenž letos debutoval ve slavné Carnegie Hall je spojení, které nabídne netradiční hudební zážitek a vysokou interpretační úroveň. Ojedinělý večer žádá i ojedinělou dramaturgii, a tak po boku slavných melodií zazní dvě světové premiéry, psané přímo pro Duo L’alba.

Pražská Novoměstská radnice se v létě rozezní hudbou

Na své si přijdou i milovníci jazzu. V prostorách Novoměstské radnice pořádá pravidelně koncerty P&J Music, jsou součástí koncertní série Jazz Meets World. Například 26. 8. zde vykouzlí z exotických inspirací hudební kaleidoskop Uriel Herman a Itamar Borochov. Izraelského pianistu a trumpetistu spojuje vášeň pro krásu a objevováním, takže se těšte na fascinující dialog jazzových hledačů. Oba interpreti vycházejí ze společných levantských kořenů, už proto jejich komunikace působí tak přirozeně. K oněm kořenům ovšem zároveň patří i kosmopolitní letora a schopnost komunikovat napříč různými kulturami

Pražská Novoměstská radnice se v létě rozezní hudbou

15. 9. jste srdečně zváni na koncert charismatického slovenského hudebníka, improvizátora, multiinstrumentalisty, zpěváka a skladatele MAOKA - Mezi nebem a zemí.  Bude to večer nabitý nádhernou atmosférou a hudbou, která hýčká, hladí na duši a léčí. Je vyhledávaným a pravidelným hostem na mezinárodních festivalech a také tvůrcem filmové hudby (např. v úspěšném filmu Bathory Juraje Jakubiska). Maokovo vystoupení vyjadřuje celé spektrum nejniternějších pocitů a nálad člověka, čímž se dotýká něčeho, co se skrývá uvnitř každého z nás.

Lieder Company je společenství hudebníků zpěváků, klavíristů a dalších příznivců komorní písně a na jeho palubě naleznete přední české pěvce i mladé talenty. Jeden z koncertů této společnosti se koná na radnici 18. 9. Řada skladatelů nás neustále překvapuje svými díly, mnoho z nich známe, ale existují i pozapomenuté perly, které na své objevení ještě čekají.  Ty si poslechnete 18. 9. na koncertu s názvem Známě neznámí v podání mezzosopranistky Jany Hrochové a mladého barytonisty Robina Červinka, kteří patří mezi vyhledávané písňové interprety.  Připojí se k nim i další instrumentalisté včetně oceňovaného klavíristy Bohumíra Stehlíka.  Písně letošních jubilantů Igora Stravinského (140 let od narození), Arthura Honeggera (130 let od narození), Daria Milhauda (130 let od narození) nebo Zoltá­na Kodálye (140 let od narození) takovými perlami nepochybně jsou, i když vás ve spojení s jejich jmény patrně překvapí. K protagonistům tohoto koncertu se připojí i další instrumentalisté a skladby budou provedeny v originále a doplněny českými titulky.

Pražská Novoměstská radnice se v létě rozezní hudbou

Letos se na Novoměstské radnici již podeváté konají Stylové večery se smyčcovým orchestrem Harmonia Praga s uměleckým vedoucím, houslistou Miroslavem Vilímcem a dirigentem Štefanem Britvíkem. 8. 9. se můžete těšit na koncert s podtitulem Vivaldi tentokrát bez „Čtveráku“ – a ještě něco z Itálie.

V tomto roce tu proběhne také 12. ročník Novoměstského festivalu komorní hudby NOVOFEST, který bude zahájen 6. 9. recitálem Jana Mráčka a Lukáše Klánského.

16. 9. se budete moci účastnit i zahajovacího koncertu již 31. ročníku mezinárodního hudebního festivalu vážné hudby Mladá Praha / Young Prague podporujícího mladé začínající umělce – instrumentalisty, pěvce, komorní soubory, dirigenty i hudební skladatele. Sdružení pomáhá nadějným mladým začínajícím umělcům v oboru vážné hudby - instrumentalistům, pěvcům, komorním souborům, dirigentům, ale i hudebním skladatelům. 

 

Celý kulturní program Novoměstské radnice se všemi podrobnostmi: http://www.nrpraha.cz/program/

 

Zdroj a foto: www.nrpraha.cz / Petra Baďurová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->