Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Práce v pietních službách pro mne byla nejprve výzvou!

Slyšeli jste už někdy o Memory Pet Pointu nebo třeba o Památečním skle? A orientujete se v pietních službách pro zvířata a možnostech, jaké v současné době existují v této oblasti v České republice? Tímto tématem a vším, co s tím souvisí, nás provede náš zbrusu nový seriál. A začínáme úvodním rozhovorem s jeho autorem…


Práce v pietních službách pro mne byla nejprve výzvou!

Odchod našeho čtyřnohého kamaráda za Duhový most je vždycky moc smutnou událostí, na kterou se člověk vlastně nikdy nedokáže dost dobře připravit. Možná jste to už někdy zažili, možná ještě ne. A možná jste už také přemýšleli o tom, jak se jednou se svým pejskem, kočičkou nebo i jiným zvířátkem důstojně rozloučit, či jak to celé vlastně pojmout. Jednu z možností nám dává i ucelený „projekt“ firmy Memory Servis, s. r. o. z České Lípy, s jejímž obchodním ředitelem Lukášem Illekem jsme si na toto téma společně povídali.

Lukáši, prozradil byste nám nejprve něco málo o sobě, a jak to vy sám máte se psy?  

Práce v pietních službách pro mne byla nejprve výzvou!

Dobrý den, jmenuji se Lukáš ILLEK a již devět let se starám o chod Krematoria zvířat Česká Lípa. Nikdy by mne nenapadlo, že se jednou zvířecí pohřebnictví stane mým zamilovaným oborem. Vystudoval jsem fotografii na pražské FAMU a celý profesní život se věnoval spíše reklamě a marketingu. Ale život je někdy zajímavý, a tak mne zavál do severních Čech a ukázal mi úplně nové obzory. A jak to mám se psy? Mám je rád, jsou to kamarádi, i když z nich občas šílíme. V dětství jsme doma měli kokršpaněla Bonyho, později v Praze pražského krysaříka Toníčka a nyní máme naší rozmazlenou loveckou bavorskou barvářku Ellis.

Co vás nakonec přivedlo k tomu věnovat se pietním službám pro zvířata?

Po téměř dvaceti letech jsem odešel z Prahy a přestěhoval se do Cvikova nedaleko České Lípy. Hledal jsem nějakou zajímavou výzvu a ta přišla v podobě nabídky stát se ředitelem tehdy vznikajícího Krematoria zvířat Česká Lípa. Pomohl jsem tedy s konečnou fází jeho otevření a netrpělivě čekal na první klienty. Tento obor se velmi rychle rozvíjí, a zatímco před těmi osmi lety jsme ještě byli u spousty lidí za exoty, a občas si někdo klepal na čelo, tak dnes je zvířecí kremace naprosto běžnou službou pro chovatele. A je stále více těch, kteří mají kremační služby jako svou jasnou první volbu.

 

 

Tento obor se velmi rychle rozvíjí, a zatímco před těmi osmi lety jsme ještě byli u spousty lidí za exoty, a občas si někdo klepal na čelo, tak dnes je zvířecí kremace naprosto běžnou službou pro chovatele!

Není to někdy tak trochu smutné povolání nebo se na to dá časem i zvyknout?

Práce v pietních službách pro mne byla nejprve výzvou!

Z mé zkušenosti je to o vnitřním nastavení každého člověka, který se v tomto oboru pohybuje. Pokud je vaším cílem klientům pomáhat, stát se jejich průvodcem tímto smutným obdobím, maximálně jim ho usnadnit a pomoci se jim vyrovnat se ztrátou, pak je nesmírně důležitá vysoká míra empatie. Odhadnout co ten který klient potřebuje a jaký přístup mu bude nejbližší. Někdo potřebuje více času a pomáhá mu povyprávět vám, jak jeho Punťa trhal pantofle a štěkal na nepříjemnou sousedku od vedle. Jiný klient chce všechno rychle vyřídit, protože cítí, že jakmile se rozpovídá, přemůžou ho emoce a nebude schopen dále pokračovat. Vždy se snažíme najít tu správnou rovnováhu a vyjít vstříc potřebám klienta.

Když přijímám nového pracovníka, tak se jich mnoho ptá. „A co když mě klient rozbrečí?“ Odpověď je vždy stejná. Je to v naprostém pořádku. Každý dříve nebo později narazí na příběh, který ho dostane a osobně se ho dotkne. U mne to byla nezapomenutelná a velmi stará babička, jako z pohádky, která k nám jela autobusem přes 60 km. Svého zemřelého pejska přivezla v tašce na kolečkách a byla neskutečně šťastná, že své jediné blízké duši, která s ní byla osmnáct let, může dopřát důstojný odchod.

Jak dlouho zhruba v České republice fungují pohřební a s tím související služby pro zvířata? A je podle vás současné pokrytí dostatečné?

Práce v pietních službách pro mne byla nejprve výzvou!

Zvířecí hřbitovy jsou zde samozřejmě mnohem déle, ale první krematorium specializované na zvířata bylo otevřeno v roce 2003. Nyní je v ČR jedenáct zvířecích krematorií a další je těsně před otevřením. Je třeba si uvědomit, že vybudování krematoria je administrativně i finančně velmi náročné. Musí zde být rozumný poměr počtu krematorií vůči velikosti spádové oblasti, aby byla schopná se nejen uživit, ale především provozovat služby na vysoké úrovni, která je zde nyní nastavena. Proto mi jedno krematorium v kraji připadá jako dostačující.

Práce v pietních službách pro mne byla nejprve výzvou!

Samozřejmě si uvědomujeme, že pro mnoho klientů, může být vzdálenost od krematoria vážnou překážkou při využití této služby, ať již z časových či finančních důvodů. Proto jsme poslední dva roky vyvíjeli novou službu Memory Pet Point. Jedná se o Samoobslužné pietní místo pro zvířata, které je klientům přístupné 24 hodin denně. Nabízí jim důstojné místo, kde se mohou v naprostém soukromí se svým zemřelým zvířátkem naposledy rozloučit a bezpečně a hygienicky ho uložit do individuálního chladicího boxu. My pak zvířátko vyzvedneme, provedeme kremaci a urničku klientům přivezeme zdarma zpět do vyzvedávacích schránek Memory Pet Pointu. Memory Pet Pointy chceme umístit do každého okresního města, aby to bylo pro klienty co nejblíže. První Memory Pet Pointy jsou nyní (pozn. red. květen 2024) v Praze a České Lípě a další města budou brzy následovat.

Slyšeli jste už náš podcast, který jsme o Memory Pet Pointu natočili na veletrhu For Pets 2024? Pokud ne, nebo byste si ho chtěli připomenout, stačí kliknout sem:

Podcasty z FOR PETS 2024 – Memory Pet Pointy přicházejí…
Podcasty z FOR PETS 2024 – Memory Pet Pointy přicházejí…

První samoobslužné pietní místo pro zvířata v České republice si mohli návštěvníci ...

6.4.2024Podcasty

Vaše firma nebo spíše firmy mají v této oblasti kompletní a navzájem provázanou nabídku. Mohl byste nám to všechno blíže představit?  

Práce v pietních službách pro mne byla nejprve výzvou!

Dnes už jsme vlastně taková Memory Family. V centru toho všeho jsou dvě společnosti, vlastněné panem Daliborem Novákem, který je jejich zakladatelem a hlavním motorem. Memory Crystal, s. r. o. je především sklárnou, která se již déle než dvacet let věnuje výrobě křišťálových uren, Památečního skla, šperků na popel a dalších pietních předmětů. Naše výrobky vyvážíme nejen do Evropy, ale také do Ameriky či Asie.  Druhou společností je Memory Servis, s. r. o., která provozuje Krematorium zvířat Česká Lípa.

Mimo tyto hlavní činnosti má však každá ze společností své velké samostatné projekty, které doplňují hlavní činnost. Memory Crystal má projekt EIWA Křišťálový strom vzpomínek. Jedná se o naprosto unikátní kolumbárium, které dokáže na velmi malém prostoru pojmout až 600 uren, je velmi interaktivní a plné moderních technologií. Také tento projekt má za sebou velmi dlouhý vývoj a v letošním roce dojde k první instalaci v Mariánských Lázních. Společnost Memory Servis pak provozuje již zmíněnou síť Memory Pet Pointů. Po úspěšném startu zde v ČR připravujeme její spuštění také na Slovensku, v Německu, Rakousku a Polsku. Další samostatnou divizí je prodej kremačních technologií, které dovážíme ze Spojených států. Pomáháme zde otevřít další moderní krematoria pro zvířecí mazlíčky.

Všechny naše projekty jsou navzájem propojené a podporují jeden druhý. Snažíme se, abychom našim klientům mohli nabídnout ucelené služby a poskytnout jim vše, co potřebují k důstojnému rozloučení a uchování vzpomínek!

Znamená to tedy, že se jedná o ucelený „projekt“, kdy vy jste schopní připravit a obstarat vše, co se týká odchodu chlupatého miláčka?

Práce v pietních službách pro mne byla nejprve výzvou!

Ano, všechny naše projekty jsou navzájem propojené a podporují jeden druhý. Snažíme se, abychom našim klientům mohli nabídnout ucelené služby a poskytnout jim vše, co potřebují k důstojnému rozloučení a uchování vzpomínek. To samé ale platí i pro naše obchodní partnery. Nejen, že jim pomůžeme s vybudováním vlastního krematoria, ale následně jsme schopni jim dodávat vše, co potřebují k jeho provozu.

A při té příležitosti se nabízí hned další otázka. Naše čtenáře bude určitě zajímat, zda zařizujete vše potřebné jen pro psy nebo i pro ostatní zvířata?

Ano, kremační služby může využít jakýkoliv majitel zvířátka ze zájmového chovu. Jedná se především o pejsky (85%), kočičky (14%) a zbývající procento tvoří králíčci, papoušci, plazi nebo drobní hlodavci. Váhové omezení je dáno pouze kapacitou kremační pece a ta je cca 100 kg. To znamená, že jsme schopni provést kremaci i těm největším psím plemenům.

 

 

Spolupracujete také třeba s nějakým veterinárním pracovištěm nebo výjezdovou službou?

Práce v pietních službách pro mne byla nejprve výzvou!

Spolupráce s veterináři je důležitou součástí naší práce. Právě veterináři, a především veterinární sestřičky jsou většinou ti, kteří klientovi o krematoriu řeknou, předají mu na nás kontakt nebo pro něj naše služby přímo objednají. Veterinární výjezdovou službu v našem okolí nemáme, ale je zde mnoho ochotných veterinářů, kteří jsou schopni přijet ke klientovi domů. Již několik let vnímáme, že služba takzvané „domácí eutanazie“ je stále rozšířenější. 

Dá se vůbec nějak připravit (asi hlavně psychicky) na odchod čtyřnohého člena rodiny? Jak to vnímáte vy?

Práce v pietních službách pro mne byla nejprve výzvou!

To je velmi těžká otázka. Pokud dojde k nečekanému úmrtí či smrtelnému úrazu, je to vždy obrovský šok a připravit se na něj nedá. Na druhou stranu jsme postaveni před hotovou věc, kterou jsme nedovedli ovlivnit a musíme se s ní vyrovnat. Pokud má ale mazlíček dlouhodobé vážné zdravotní potíže a je odkázán na naši pomoc, je to mnohdy mnohem těžší. Máme sice tu výsadu, že můžeme jeho trápení ukončit, ale kdy máme k tomuto kroku přistoupit? Jak poznáme, že je ten správný čas, abychom jen neprodlužovali jeho utrpení? Nepřipravíme se předčasně o jeho společnost? Toto rozhodnutí je hrozně těžké a je jen na nás.

Zvířata vnímají a cítí stejně jako my. Věřím, že naprosto přesně vědí, že se blíží konec. Proto je důležité vnímat jejich potřeby, věnovat se jim a být prostě s nimi. Náš klid a přítomnost mu jeho odchod zcela určitě ulehčí. Tato poslední služba je malou splátkou za jejich celoživotní nezištnou lásku a náklonost vůči nám.

Již jsem zmínila slovo seriál, tak bych se ráda na závěr ještě zeptala, na co všechno se od vás můžeme v následujících měsících těšit?

V následujících článcích se podíváme do historie zvířecího pohřebnictví i do žhavé současnosti a představíme si podrobně naše samoobslužné pietní místo Memory Pet Point. Řekneme si jak se připravit na odchod zvířátka, ale také co předem zařídit a jaké máme možnosti uchovávání společných vzpomínek a jak se následně s naší ztrátou vyrovnat. Pokud by čtenáři měli jakékoliv dotazy, mohou nás kdykoliv kontaktovat a my se jim pokusíme pomoci.

Moc vám děkuji za velmi přínosný rozhovor.

 

Michaela Weidnerová

Foto: archiv Lukáše Illka a Memory Servisu, s. r. o, Pixabay

 

Kontakt:
Memory Pet Point
www.memorypetpoint.com; info@memorypetpoint.com; Nonstoplinka 481 012 204

Krematorium zvířat česká Lípa
www.krematoriumzviratcl.cz; info@krematoriumzviratcl.cz, Nonstoplinka 481 012 200
https://www.facebook.com/KrematoriumZviratCeskaLipa/

Provozovatel:
Memory Servis s.r.o.
Dubice 32, 470 01 Česká Lípa
Obchodní ředitel: Lukáš ILLEK
E: lukas.illek@memoryservis.cz, T: 481 012 205

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->