Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Práce s útulkovými psy: dočasná péče a nový domov

Souhlasíte, že výcvik útulkových psů a péče o ně má svá specifika? Někdy je to jen o správném nastavení komunikace naprosto stejně jako u pejska, kterého máme od zodpovědného chovatele. Často si však tzv. „útulkáči” přinášejí do nového života i určité potíže...


Práce s útulkovými psy: dočasná péče a nový domov
Karolina Šmídová 12.4.2022 4073x Útulky

Iniciativa trenérů Psí klikaři se zabývá právě touto problematikou. Oni sami mají v dočasné péči nejen útulkové psy, ale také pomáhají dalším dočasným pečovatelům a novým majitelům s jejich výchovou a výcvikem. A to není vždy úplně jednoduché.

Problémové chování

Práce s útulkovými psy: dočasná péče a nový domov

Hodně psů, kteří hledají nový domov, naštěstí žádné výrazné problémy nemá a opravdu stačí „jen” správný přístup. Někteří ale přicházejí poznamenáni svou minulostí. Setkáváme se zejména s potížemi při fyzickém kontaktu a manipulaci, dále s následky nedostatečné socializace, nežádoucími reakcemi na ostatní psy nebo na lidi a samozřejmě s tím, že pejskové prostě „nic neumí”. To všechno se dá ale ovlivnit správným tréninkem.

Když se bavíme o tréninku, mnoho lidí si představí pořadovou poslušnost na klasickém cvičáku nebo rovnou zkoušky z výkonu. Tak to ale není. Pes se učí pořád a každá naše interakce s ním je pro něj zkušeností, ze které si něco odnese, něco se naučí. Trénink tedy chápeme jako srozumitelnou komunikaci, spolupráci a rozvoj psa, který je nezbytný pro spokojené soužití. A rozhodně také jako nepostradatelnou součást práce s problémovým chováním.

Pes se učí pořád a každá naše interakce s ním je pro něj zkušeností, ze které si něco odnese, něco se naučí!

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly

Práce s útulkovými psy: dočasná péče a nový domov

Často se stává také to, že problémové chování způsobí dobré úmysly. Snaha vynahradit psovi předchozí strádání nás totiž někdy vede k tomu, že mu prostě dovolíme všechno, však ono se to potom nějak srovná. Až si na nás zvykne, až po očkování, až se přestane bát, až, až, až… Až nastane problém.

Velmi důležité je nastavit správný režim a komunikaci už od prvních okamžiků, abychom svými dobrými úmysly zbytečně nezadělávali na budoucí problémové chování. Velmi rychle se totiž může stát, že noví majitelé či nezkušení dočaskáři snahou řešit vše za pejska a být mu neustále nablízku vytváří předpoklady pro rozvoj tzv. separační úzkosti, strachových reakcí a podobně. Dalším takovým častým nešvarem je dopřávání nadměrného množství krmiva, což vede k minimálnímu zájmu psa o spolupráci a učení nových věcí, o zdravotních rizicích nemluvě.

Velmi důležité je nastavit správný režim a komunikaci už od prvních okamžiků, abychom svými dobrými úmysly zbytečně nezadělávali na budoucí problémové chování!

Trénink je na místě vždy

Práce s útulkovými psy: dočasná péče a nový domov

Ať už si pes s sebou nese špatné návyky, nebo se jen potřebuje naučit pár základních dovedností, trénink je na místě vždy. Největší chybou je předpokládat, že se problémy vyřeší tak nějak samovolně nebo že na ně nedojde. Kdy tedy začít? Nejlépe ihned! Jinak přijdeme o spoustu skvělých příležitostí, kdy můžeme psa něco užitečného naučit, ale on rozhodně nepropásne jedinou příležitost naučit se něco, co se nám líbit nebude.

Práce s útulkovými psy: dočasná péče a nový domov

Pomoci psovi v nouzi je skvělým rozhodnutím, ale je moudré se na to připravit. V první řadě musíme objektivně zvážit své možnosti a přemýšlet nad tím, jak daleko jsme ochotní zajít, abychom vyřešili případné potíže. Udržíme velkého psa, když se zaplete do problémů? Nevystěhují nás z bytu, když bude pes v naší nepřítomnosti pořádat koncert? Jak hodně jsme ochotní vystoupit ze své komfortní zóny, abychom přečkali případné nepříjemnosti? Vyřešit se dá skoro všechno, ale jen málokdy na počkání. Nejlepší cestou je poradit se s profesionálem – absolvovat semináře, kurzy nebo lekce s trenérem ještě před příchodem psa domů. Ne, to není legrace, opravdu se všechny tyto důležité prvky přípravy dají absolvovat bez psa a je to dokonce žádoucí. Než jsme si sedli poprvé za volant, také nám přece někdo řekl, kde je brzda a kde je plyn…

Vyřešit se dá skoro všechno, ale jen málokdy na počkání!

Kam za Psími klikaři?

Práce s útulkovými psy: dočasná péče a nový domov

Kromě individuálních lekcí pořádají Psí klikaři také pravidelné semináře a výcvikové dny v Centru Křečovice www.centrumkrecovice.cz nedaleko Prahy. Nejbližší termín takové akce je 28. 5. 2022, podrobnosti a další termíny najdete na webových stránkách www.psiklikari.cz.

Práce s útulkovými psy: dočasná péče a nový domov

A díky tomu, že si potřebu osvěty a práce se psy uvědomují také spolky zaměřené na pomoc psům v nouzi, můžeme vás s radostí pozvat i na akci 7. Sraz adopťáčků spolku Pes nejvěrnější přítel, z. s., kde budou Psí klikaři po celou dobu konání akce k dispozici v kynologické poradně, a na programu bude několik vstupů na téma častého problémového chování. Akce se koná dne 22. 5. 2022 ve Vestci u Prahy a bude otevřena pro veřejnost od 10.00 do 16.00 hodin.

Karolina Šmídová

Foto: archiv Psí klikaři.cz

www.centrumkrecovice.cz

www.psiklikari.cz.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->