Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Povel versus oblouk – jak na to?

Máte rádi naše poradny? Pak pro vás máme dobrou zprávu, právě nyní totiž „otevíráme“ další z nich. Tentokrát bude zaměřená na kynologické sporty a první váš dotaz do ní se týká hoopers.


Povel versus oblouk – jak na to?
Petra PekárkováPetra Pekárková 26.4.2020 6397x Sporty se psy

Velmi nás těší, že pravidelně čtete naše články a obracíte se na nás s dotazy, které se jich týkají. Za takovou zpětnou vazbu jsme vám moc vděční a snažíme se pružně reagovat novými tématy nebo rubrikami. Pojďte se tedy podívat, co tu pro vás máme…

Dotaz: Dobrý den, děkuji za super seriál! Aktuálně se chystám hoopers vyzkoušet s fenou, která již „vyrostla“ z agility. A není mi zcela jasná jedna věc – pokud je několik obloučků za sebou nebo do trojlístku, dávám tolikrát povel, kolikrát vidím oblouk? Nebo má psovi dojít, že si má cestu oblouky sám najít, aby proběhl všechny? Je mi jasné, že zřejmě z pohledu zkušebního řádu je asi povelové technika volná a můžu psovi po cestě klidně zpívat, spíš mně zajímá, jak to v praxi pes chápe – na videu dáváte povel třikrát. A já si nejsem jistá, jestli pes stihne vůbec v té rychlosti s ohledem na reflexní oblouk všechny tři povely zaregistrovat. Vzdálenost překážek mi připadá spíš jako dvojskok na agility a logika by velela spíš použít jeden povel plus směrový k tomu. Děkuji předem za odpověď.

Odpovídá autorka našeho seriálu o hoopers Petra Pekárková…

Dobrý den, děkuji za skvělý dotaz.

Jistě zjistíte, že s vysloužilými agiliťáky je začátek hoopers opravdu kouzelný a poměrně dost snadný. Co všechno musí řešit úplní začátečníci (nerespektování oblouků, vyhýbání z trasy, samostatný nácvik jednotlivých překážek apod.), to agiliťáky ani nenapadne. Většina z nich po pár minutách pochopí princip, srovnají se s tím, že místo skokových překážek jsou probíhající oblouky a fičí neskutečným stylem.

 

Nicméně k vaší otázce – lze udělat obojí, záleží na pejskovi a jeho tréninkové historii.

 

Zatímco těm, kteří byli celý život trénovaní naváděním, je milejší, když se povely opakují na každý oblouk a oni si tedy mohou být jistí, že dělají správnou věc, tak štěňátka a/nebo pokročilí psíci, kteří již umí nabízet chování (shaping), preferují jeden povel a další teprve až na změnu směru, či typu překážky. Je to dáno tím, že jsou naučení přemýšlet jinak. „Shapingoví“ psi dle mé zkušenosti dokáží dokončit myšlenku, vymyslet postup a více jim sedí, když jim do práce majitel nezasahuje.

„Luringoví“ psíci neřeší ani tak povel samotný, ale potřebují onu hlasovou podporu psovoda. Tzn. že by úplně stejně fungovalo pouhé chválení či hecování.

Nicméně vzhledem k dalšímu postupu, kdy se snažím, aby zůstaly pouze pokyny na jednotlivé překážky, týmy učím opakovat opravdu pouze povely. V opačném případě by se mohlo stát, že se z mluvení psovoda stane pro psa nepochopitelný „balast“, protože my lidé máme tendenci fixovat věci, které často opakujeme, a následně se to strašně špatně odnaučuje.

 

Máte-li chlupáče, který umí pracovat s klikrem, resp. umí nabízet chování, tak doporučuji na trojlístku i řadách nejprve úplně mlčet (dává se pouze uvolňovací povel – u mě „oki“). Později přidáte jeden povel na oblouk a ten bude platit dokud nebude změna.

 

Příklad:

Rovná řada pěti oblouků, vlevo od třetího oblouku je tunel. Trasa vede obloukem 1, 2, poté zahýbá do tunelu a po něm následuje opět točení doleva a řada oblouků. Celá trasa je tedy písmenem U. Psovod stojí uprostřed.

Pes dostane uvolňovací povel z odložení a pokyn pro oblouk („oki“ + „běž“). Proběhne prvním obloukem, psovod mlčí, pes běží dále a mezi prvním a druhým obloučkem dostává povel pro zatočení doleva k psovodovi a tunel („tady“ + „tunel“). Ještě v tunelu zní pokyn pro zatočení doleva k psovodovi a povel pro oblouk („tady“ + „běž“). Následně může, ale nemusí přijít povel pro vysílání před psovoda (např. „vpřed“) a na konci už je pouze povel pro odměnu („drž“ / „vezmi“).

Petra Pekárková

http://clickdog.cz

http://locolindo.cz

http://zs.psi-akce.info

 

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...


      Podobné články        -->