Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Poradna první pomoci – Jak pomoci psu, když...?

Asi jste si všimli, že léto se už sice pomalu chýlí ke konci, ale voda a koupání nás s našimi miláčky bude ještě nějakou dobu přitahovat. Ale co když se váš pes začne topit? Nebo víte, jak si máte poradit s ošklivým bodnutím od nejrůznějšího hmyzu?


Poradna první pomoci – Jak pomoci psu, když...?
Bc. Kateřina Šponarová 26.8.2020 7102x První pomoc u psů

Jistě se vám také stalo, že jste museli doma, či někde na cestách u svého pejska řešit nějaký zdravotní problém a úplně jste nevěděli co s tím. Jsme rádi, že se obracíte i na nás a posíláte nám své podnětné dotazy. A i tentokrát na ně odpovídá autorka seriálu o První pomoci psů Bc. Kateřina Šponarová.

Jak na první pomoc při poštípání hmyzem?

Poradna první pomoci – Jak pomoci psu, když...?

Dotaz: Mého psa nedávno venku něco štíplo. Co přesně, to bohužel nevím, ale od té doby si malou ranku olizuje a štípanec je oteklý a opravdu ošklivý. Čím a jak to mohu ošetřit? Anebo musím navštívit veterinárního lékaře?

Odpověď:

Pokud je místo „rozlízané“ a stále pejska bolí, určitě doporučuji navštívit veterinárního lékaře. Mohlo by jít o začínající zánět kůže. Jinak první pomoc při štípnutí spočívá v chlazení postiženého místa a zabránění psovi, aby si to olizoval. Pro snížení štípání a svědění místa lze použít antihistaminové masti. Při celkové reakci je možno podat antihistaminika v podobě kapek či tabletek. Vždy se však o podání, aplikaci a dávce poraďte s veterinárním lékařem.

Co mám dělat, když se můj pes topí?

Poradna první pomoci – Jak pomoci psu, když...?

Dotaz: Dobrý den, nedávno se mi stala věc, která mě opravdu vyděsila. Byla jsem se psem u vody. On vodu miluje, skáče, plave a hltá ji. Jenže najednou jako by ztratil dech. Málem se mi utopil a jen chrčel. Naštěstí vše dobře dopadlo, ale já se teď bojím k vodě vůbec jít. Co dělat, když by se náhodou opravdu začal topit?

Odpověď:

To, že se pes topí, poznáte tak, že se mu při plavání potápí hlava pod hladinu. Jakmile vidíte psa, který nemůže dýchat, chrčí v něm, je potřeba odstranit vodu, či jinou překážku z horních cest dýchacích. Vodu můžeme z tlamy vytřít například kapesníkem, ovšem z nosu ji musíme odsát. Mnohdy toto stačí k tomu, aby pes začal dýchat sám. Pokud i přesto nedýchá, zahájíme resuscitaci.

Je zatržený drápek velký problém?

Poradna první pomoci – Jak pomoci psu, když...?

Dotaz: Dobrý den, bohužel se nám stalo, že si pes při běhání zatrhl drápek. Bylo z toho hodně krve, ale nevypadalo to nijak vážně. A tak jsme se rozhodli na veterinu nejet. Ranku jsme doma vystříkali desinfekcí. Jak ji však správně ošetřit a jak dát na cestě první pomoc?

Odpověď:

Zatržený drápek je velmi frekventovaným úrazem, který se může stát téměř kdekoli. Často majitele překvapí, jak moc zatržený, či utržený drápek krvácí. Ideální první pomocí je drápek očistit dezinfekcí a přiložit klasický krycí obvaz. Obvaz je ale potřeba častěji měnit, a to jedenkrát denně, avšak v horkých dnech, kdy se i pes potí, doporučujeme dvakrát denně. Při výměně obvazu zkontrolujeme, jak rána vypadá a případně již obvaz nepřikládáme a drápek necháme „dýchat“.

Také tápete v některých situacích a nevíte, kde vypátrat správnou odpověď týkající se první pomoci? To vůbec nevadí! Napište nám na náš redakční e-mail redakce@ecanis.cz, nebo do zpráv na našem Facebooku a my vám s tím moc rádi pomůžeme! Na vaše dotazy se budeme těšit.

Foto: archiv redakce, Nikola Kolářová

www.prvnipomocpsa.cz

Aktuální semináře:

SEMINÁŘ PRVNÍ POMOC PSA

Adresa konání: Praha (místo bude upřesněno)

Termín: termín: 3. 10. 2020

 

Kam dál ...