- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:Podzimní parazit u malých zvířat
Souhlasíte s námi, že krásné podzimní počasí je jako stvořené pro vycházky? Ale pozor! Víte, co si z takové prochajdy může domů přinést náš čtyřnohý parťák? A jaké pak mohou pro něj i pro nás nastat komplikace? Odpovědi vám přináší další díl seriálu o první pomoci...
Takový malý brouček, jakým je sametka podzimní, nám dokáže pořádně zavařit a udělat opravdové peklo v kožíšku. Co dělat, když najdeme tyto malé potvůrky v srsti našeho psa? Chcete to vědět? Tak pozorně čtěte...
Sametka podzimní (Trombicula autumnalis) je druh roztoče, jehož larvy jsou parazité u teplokrevných savců a někdy i ptáků. Často je sametka nesprávně označována jako sviluška. Svilušky jsou ale parazité rostlin, nikoliv obratlovců.
Sametky podzimní jsou aktivní od července do září. Nejvíce jim vyhovují vlhké a teplé dny, které jsou poslední roky u nás nejčastěji v srpnu a v září. Mají oranžové larvy, které se líhnou z vajíček nakladených samičkami do trávy či půdy. Přenos na malá zvířata či člověka je tedy velmi snadný. Pes projde trávou a na srst si sametky nachytá. Larva se pohybuje velmi rychle a když najde místo s tenkou vrstvou kůže, zavrtá se tam pomocí svých trávicích enzymů. Tento jev způsobí nesnesitelné svědění a lokální alergickou reakci, která se projeví jako malý červený pupínek. Pokud se larev sametek přichytí více, hrozí postiženému onemocnění zvané trombikulóza nebo také srpnová vyrážka či podzimní erytém. Takto postižené místo se stává nejen velmi svědivé, ale i hodně bolestivé.Která místa mají nejraději....
Larvičky nalezneme nejčastěji na hlavě mezi očima, na kořeni nosu, na ušních boltcích. Dále na tlapkách, často v meziprstí. Najít je můžeme i na břiše v oblasti pupíku, řitního otvoru, u psů na penisu či jeho okolí, u fen pak v okolí vulvy. Pes si zasažená místa neustále líže, vykusuje si srst, škrábe se. Je velmi neklidný.
Co s tím...?
Jako první pomoc se často používají insekticidní přípravky, jako jsou Biokill, Frontiline apod. Tato léčba je ale málo účinná. Pozor také na předávkování těmito látkami. Pokud chceme sametkám předejít, pomůže pravidelné sekání trávníků. Nejúčinnější pomoc, když už sametky na srsti psa najdeme (malé oranžové tečky), je mechanické odstranění sametek a následná desinfekce postiženého místa. Psovi zabráníme drbání se a vykusování svědivých míst. Komplikací trombikulózy mohou být různé typy infekcí, právě z důvodu olizování a škrábání se. Ošetření těchto míst je totožné jako s drobnými rankami, to znamená, že zabráníme psovi v okusování, drbání se. Místo vydesinfikujeme, pořádně vysušíme. Na silnější alergické reakce je možné po poradě s veterinářem podat antihistaminika (Fenistil kapky, Zodac apod).
Těžší průběh alergické, či jiné zánětlivé reakce vždy konzultujte se svým veterinářem. Velký pozor si dejte u psů, kteří mají autoimunitní onemocnění, či jsou imunitně oslabení. Jedná se především o seniory, štěňata, nemocné a alergické psy, tam by návštěva u veterináře měla proběhnout vždy.
Víte, že...?
Sametky se živí vrchní vrstvou kůže, nejedná se o krevsajícího parazita, a tak nehrozí žádný přenos infekčního onemocnění, jako tomu je u klíšťat. Krvavá místa na tlapkách jsou způsobena usilovným vykusováním a vylizováním. Pokud taková místa u psa či jiného domácího mazlíčka najdete, vyhledejte veterinární pomoc.
Podzimní počasí je za mne to nejkrásnější období v roce, vše je barevné a veselé, a tak se nenechte odradit od procházek se svými čtyřnohými parťáky a vyražte ven nebo na náš seminář PRVNÍ POMOC PSA, na který se můžete přihlašovat přes naše webové stránky www.prvnipomocpsa.cz.
Termíny seminářů: 29. 9. 2019 Praha, 16.11. Praha, 17. 11. Praha
Foto: archiv První pomoc psa
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Lidské léky mohou psa ohrozit na životě!
Domácí lékárničky ve většině domácností přetékají krabičkami s ibalginem, paralenem ...
První pomoc u psůKynuté těsto a čokoláda do psího jídelníčku nepatří!
Máme tady adventní čas, všude se vaří a peče a my si tak nějak více dopřáváme, tudíž ...
První pomoc u psů
Podobné článkyCelkem 20 článků z rubriky: První pomoc u psůpředchozí článek
Osiny – nebezpečí pro naše psí mazlíčky!další článek
Epilepsie u psů
▲ - Vybavení