Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Podzimní parazit u malých zvířat

Souhlasíte s námi, že krásné podzimní počasí je jako stvořené pro vycházky? Ale pozor! Víte, co si z takové prochajdy může domů přinést náš čtyřnohý parťák? A jaké pak mohou pro něj i pro nás nastat komplikace? Odpovědi vám přináší další díl seriálu o první pomoci...


Podzimní parazit u malých zvířat
MVDr. Martina Frühauf Kolářová 8.10.2019 9323x První pomoc u psů

Takový malý brouček, jakým je sametka podzimní, nám dokáže pořádně zavařit a udělat opravdové peklo v kožíšku. Co dělat, když najdeme tyto malé potvůrky v srsti našeho psa? Chcete to vědět? Tak pozorně čtěte...

 

Sametka podzimní (Trombicula autumnalis) je druh roztoče, jehož larvy jsou parazité u teplokrevných savců a někdy i ptáků. Často je sametka nesprávně označována jako sviluška. Svilušky jsou ale parazité rostlin, nikoliv obratlovců.


Sametky podzimní jsou aktivní od července do září. Nejvíce jim vyhovují vlhké a teplé dny, které jsou poslední roky u nás nejčastěji v srpnu a v září. Mají oranžové larvy, které se líhnou z vajíček nakladených samičkami do trávy či půdy. Přenos na malá zvířata či člověka je tedy velmi snadný. Pes projde trávou a na srst si sametky nachytá. Larva se pohybuje velmi rychle a když najde místo s tenkou vrstvou kůže, zavrtá se tam pomocí svých trávicích enzymů. Tento jev způsobí nesnesitelné svědění a lokální alergickou reakci, která se projeví jako malý červený pupínek. Pokud se larev sametek přichytí více, hrozí postiženému onemocnění zvané trombikulóza nebo také srpnová vyrážka či podzimní erytém. Takto postižené místo se stává nejen velmi svědivé, ale i hodně bolestivé.

Která místa mají nejraději....

Larvičky nalezneme nejčastěji na hlavě mezi očima, na kořeni nosu, na ušních boltcích. Dále na tlapkách, často v meziprstí. Najít je můžeme i na břiše v oblasti pupíku, řitního otvoru, u psů na penisu či jeho okolí, u fen pak v okolí vulvy. Pes si zasažená místa neustále líže, vykusuje si srst, škrábe se. Je velmi neklidný.

Co s tím...?

Jako první pomoc se často používají insekticidní přípravky, jako jsou Biokill, Frontiline apod. Tato léčba je ale málo účinná. Pozor také na předávkování těmito látkami. Pokud chceme sametkám předejít, pomůže pravidelné sekání trávníků. Nejúčinnější pomoc, když už sametky na srsti psa najdeme (malé oranžové tečky), je mechanické odstranění sametek a následná desinfekce postiženého místa. Psovi zabráníme drbání se a vykusování svědivých míst. Komplikací trombikulózy mohou být různé typy infekcí, právě z důvodu olizování a škrábání se. Ošetření těchto míst je totožné jako s drobnými rankami, to znamená, že zabráníme psovi v okusování, drbání se. Místo vydesinfikujeme, pořádně vysušíme. Na silnější alergické reakce je možné po poradě s veterinářem podat antihistaminika (Fenistil kapky, Zodac apod).

Těžší průběh alergické, či jiné zánětlivé reakce vždy konzultujte se svým veterinářem. Velký pozor si dejte u psů, kteří mají autoimunitní onemocnění, či jsou imunitně oslabení. Jedná se především o seniory, štěňata, nemocné a alergické psy, tam by návštěva u veterináře měla proběhnout vždy.

Víte, že...?

Sametky se živí vrchní vrstvou kůže, nejedná se o krevsajícího parazita, a tak nehrozí žádný přenos infekčního onemocnění, jako tomu je u klíšťat. Krvavá místa na tlapkách jsou způsobena usilovným vykusováním a vylizováním. Pokud taková místa u psa či jiného domácího mazlíčka najdete, vyhledejte veterinární pomoc.

Podzimní parazit u malých zvířat

Podzimní počasí je za mne to nejkrásnější období v roce, vše je barevné a veselé, a tak se nenechte odradit od procházek se svými čtyřnohými parťáky a vyražte ven nebo na náš seminář PRVNÍ POMOC PSA, na který se můžete přihlašovat přes naše webové stránky www.prvnipomocpsa.cz.

 

Termíny seminářů:  29. 9. 2019 Praha, 16.11. Praha, 17. 11. Praha

Foto: archiv První pomoc psa

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...