Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Počet vrhů fenky z pohledu předpisů

Rozčiluje vás také, když je některému z chovatelů udělena výjimka a může svou fenu krýt hned následující hárání po porodu? Nebo jste se sami dostali do situace, kdy k tomuto kroku bylo nutné přistoupit? Kdy tedy ano, kdy ne a jak je tomu v příslušných předpisech? To vše je již obsahem následujícího článku.


Počet vrhů fenky z pohledu předpisů
Bc. Vladimíra Tichá 13.9.2019 21446x Ostatní

Mezi chovateli se často diskutuje na téma počtu vrhů u jedné fenky za určitý časový úsek a také ve vztahu k jejímu věku. Pojďme se na to tedy společně blíže podívat…

Co nám říká vyhláška?

Problémem se zabývá Vyhláška č. 21/2013 Sb. o stanovení podmínek při chovu psů a koček. Říká se v ní, že reprodukce chovných zvířat je přípustná u:

- malých plemen do 50 cm kohoutkové výšky ode dne ukončeného čtrnáctého měsíce věku až do dne ukončeného osmého roku věku u fen, ode dne ukončeného čtrnáctého měsíce až neomezeně u psů,

- velkých plemen nad 50 cm kohoutkové výšky ode dne ukončeného sedmnáctého měsíce věku až do dne ukončeného osmého roku u fen, ode dne ukončeného sedmnáctého měsíce až neomezeně u psů,

-  u fen, které ukončily osmý rok věku, je možné zabřeznutí pouze na základě potvrzení veterinárního lékaře o vyšetření zvířete na začátku říje s dobrozdáním, že zdravotní stav březost umožňuje bez nadměrných rizik,

-  maximální počet vrhů u chovné feny je 3 za období 24 měsíců.

Jak je tomu u naší střešní organizace?

Počet vrhů fenky z pohledu předpisů

Podobné ustanovení obsahuje i Zápisní řád ČMKU, který mírně upřesňuje možnost povolení výjimky krytí u fenky starší osmi let. Podle předpisů ČMKU je prodloužení chovnosti možné po udělení výše uvedených potvrzení, a to o jeden vrh do věku feny devíti let. Důvodem pro upřesnění byla skutečnost, že se našli lidé požadující výjimku i u dvanáctiletých fen a odvolávali se na to, že to výše uvedená vyhláška povoluje. Zároveň zápisní řád říká, že „ideální je jeden vrh ročně“. V pravomoci chovatelských klubů je možnost uvedené požadavky zpřísnit, nikoliv však zmírnit. Klub tedy může ve svých předpisech požadovat, aby fenka byla poprvé kryta ve vyšším věku, než stanovují předpisy nebo omezit počet vrhů za jedno období a to paušálně nebo např. v případě, kdy má fena hodně početný vrh.

V pravomoci chovatelských klubů je možnost uvedené požadavky dané řády zpřísnit, nikoliv však zmírnit!

Množírny neřeší nic!

Za připomenutí asi stojí, že výše uvedená vyhláška platí pro organizované chovatele, tedy např. pro chovatele zapisující své vrhy v rámci ČMKU a pro chovatele, kteří mají na chov psů živnostenský list. Nechvalně známé množírny nesplňují ani jeden z výše uvedených požadavků a fenky tedy kryjí od první říje a při každé říji. V chystané novele Zákona na ochranu zvířat snad bude (je navržen) požadavek, aby pravidlo platilo pro všechny. A počítá se s tím, že kontrolu usnadní povinnost čipování psů, které požaduje Zákon o veterinární péči jako podmínku pro uznání platnosti vakcinace proti vzteklině.

I vrh jednoho štěněte je vrhem!

Počet vrhů fenky z pohledu předpisů

Vzniknou ale i situace, kdy je požadavek rozumný a podporovaný většinou i doporučením ošetřujícího veterináře. V případě, kdy březost musela být ukončena císařským řezem, je doporučováno, aby byla fena co nejdříve znovu krytá. Stejný postup je doporučován v případě zánětů dělohy. Existuje totiž obava, že dojde ke srůstům a následná zabřeznutí i porod by při delším rozestupu mohly být problematické. V uvedených případech záleží na předpisech klubu, zda výjimka může či nemůže být povolena a určitě se nejedná o přístup, na který má chovatel zákonné právo.

Velmi se přimlouvám za to, aby chovatelé nehledali ve svých fenách jen stroje na štěňata a aby zvažovali, co je pro jejich fenku a její odchovy optimální!

Chovat by se mělo s rozumem!

Počet vrhů fenky z pohledu předpisů

Velmi se přimlouvám za to, aby chovatelé nehledali ve svých fenách jen stroje na štěňata a aby zvažovali, co je pro jejich fenku a její odchovy optimální. Chovatelé by neměli krýt nemocné fenky a to i v případě, kdy jim okolí, bohužel někdy i včetně veterináře, říká, že březost a porod pomůže a fenka se zdravotních problémů zbaví. Pravdou to může někdy být v průběhu březosti a péče o štěňata, z dlouhodobého hlediska to ale nefunguje. V řadě případů pak místo zlepšení dochází ke zhoršení zdravotních potíží a to má dopad na fenku, její vrh i finanční náklady chovatele. Velmi se přimlouvám za to, aby k prvnímu krytí docházelo u mladých fen. Sbírat tituly a pak mámit první štěňata od šesti či sedmileté feny není rozumné. Velmi se také přimlouvám za to, aby chovatelé zvažovali krytí fen po císařském řezu. Jeden císařský řez může být smůlou a není důvod, proč fenku znovu nekrýt. Pokud ale fena jiným způsobem není schopná porodit, je na zvážení, zda vůbec patří do chovu.

 

Foto: Martina Irglová, Jitka Metličková

https://www.labvet.cz

Počet vrhů fenky z pohledu předpisů

Veterinární laboratoř LABVET

Co všechno nabízíme?

REPRODUKCE – určení optimálního dne krytí feny, gynekologické, cytologické a bakteriologické vyšetření feny

VYŠETŘENÍ – hematologie, biochemie, chemie, mikrobiologie, parazitologie, sérologie, alergologie, diabetologie, endokrinologie, etologie chovu

ODBĚRY – vyšetření kožních onemocnění, preventivní zdravotní kontroly u starších psů, minerální profil (růstový test) u mladých a rostoucích psů velkých o obřích plemen, profilové testy pro veterináře 

 

Rádi pomáháme zvěrolékařům, chovatelům i majitelům řešit nejrůznější zdravotní problémy jejich čtyřnohých pacientů či vlastních domácích mazlíčků! Ochota a vstřícnost jsou u nás samozřejmostí!

https://www.labvet.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->