- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:- Úvod »
- Magazín »
- Články »Chov psů»Péče o psa»Pět horkých letních tipů
Pět horkých letních tipů
Pokud patříte k majitelům, kteří se příkladně starají o své čtyřnohé miláčky, jistě na ně myslíte i v létě. A často přemýšlíte, jak jim horká období co nejvíce zpříjemnit. Kdy je nadměrná péče už příliš a jakých chyb se nejčastěji dopouštíme? Máme pro vás pět horkých letních tipů!
Že méně je někdy více se v souvislosti s péčí o psy přesvědčujeme každý den. A horké letní dny nejsou žádnou výjimkou, spíš naopak. Kdo by ale nechtěl tomu svému parťákovi léto co nejvíc usnadnit? Pojďme se podívat na pět nejčastějších chyb, které ve snaze psovi pomoct mu mohou spíš ublížit.
1. Zmrzlina - skutečně ochlazuje?
Také ve vás představa vonícího sorbetu nebo vanilkové zmrzliny na kolonádě v letovisku vyvolává krásné vzpomínky na léto? Pro vašeho psa ale takový zážitek pozitivní vzpomínky vyvolat vůbec nemusí, spíš naopak. Pokud svému psovi v létě dopřáváte zmrzlinu v dobré víře, že ho ochladí, jste velmi daleko od pravdy. Zmrzlina ani jiná mražená potravina totiž reálnou schopnost ochladit organismus nemá. Naopak. Při přijímání extrémně chladných potravin má organismus našeho psa co dělat, aby se s tím vypořádal, a zapne topení úplně naopak – začne zahřívat. Pocit ochlazení je tedy pouze krátkodobý, po něm následuje ohřátí organismu a také velký výdej energie. Navíc psí trávicí trakt je uzpůsoben k tomu, aby zpracovával potraviny teploty zhruba odpovídající teplotě tělesné – a při krmení zmrzlinou nebo jinými mraženými potravinami mu zaděláte tak leda na zánět žaludku.
Nicméně na světě existují potraviny, které je vhodné do letního jídelníčku zařazovat, a které právě ochlazující schopnost mají, i když vůbec nemusí být studené. Patří mezi ně například máta, okurka nebo meloun. Poslední dvě jmenované je navíc vhodné v létě psům podávat také kvůli zavodnění a jako prevenci proti dehydrataci.
2. Stříhání srsti? Jednoznačně ne!
Často vám lidé na ulici říkají, jaký je váš pes v tom kožichu v létě chudák? A jestli by ho nebylo lepší ostříhat? Rozhodně ne! Psi mají zcela výjimečnou schopnost termoregulace, kterou my, lidé, nejsme úplně schopní pochopit. Většina plemen (až na pár výjimek) vlastní podsadu, která na zimu houstne a chrání psa před zimou a naopak v létě vylíná, aby pes mohl „větrat“. V tom mu pomáhá horní srst, která je vzdušná, lehká, a která působí jako jakási sluneční ochrana. Pokud byste psovi srst na léto ostříhali, byl by to podobný efekt, jako kdybyste stáhli slunečník a pes by přišel o svou ochranu. Psům je tedy nejlépe tak, jak je příroda stvořila, nesnažte se to měnit!
3. Koupání a vodní radovánky - všeho s mírou!
Rádi se chodíte koupat a chcete svému psímu parťákovi dopřát stejné ochlazení? Skvělý nápad. Ale opatrně! Když jsme byli malí, maminka nám říkala, abychom nikdy neskákali do rybníka uřícení, ale abychom se napřed osmělili. Ať zvedne ruku, kdo to nikdy neslyšel! A u psů je to pochopitelně stejné. Pokud chcete psa v létě zchladit, dělejte to postupně a od spodu! Ano, pes se ochlazuje odspodu. Napřed tlapky, potom břicho, a až bude po náročné túře, během které naběhal tak o deset kilometrů víc než vy, konečně vydýchaný, potom může přijít na řadu plavání a skákání a házení balonků. Myslete ale na to, že i skákání a plavání je fyzickou aktivitou! A že se váš pes bez problémů může přehřát i ve vodě. Nejednou během léta vychází v novinách články o kolapsu psa u rybníka, kterému majitel hodinu házel do vody balonek a pes oddaně hodinu skákal a plaval. A bylo to jeho poslední plavání.
4. Péče o polštářky na tlapkách
Pozor, horký asfalt! Ano, asfalt se v horkých letních dnech dokáže opravdu pořádně rozehřát, a pokud můžeme, volíme raději cestu po lesních či polních cestách nebo po trávě. Když to ale nejde jinak a bydlíme například ve městě, mohlo by nás napadnout se o psí polštářky lépe starat, například je pravidelně ošetřovat nějakou mastičkou nebo balzámem. Je to dobrý nápad? Psí tlapky jsou pro chůzi po horkém, chladném, nebo i nepříjemném povrchu dobře připraveny. Protože mají velmi drsný povrch. Při pravidelném používání balzámu ale polštářky našeho psa zjemní a stanou se daleko zranitelnějšími, než byly dřív. S takovými polštářky se už potom ale nedá chodit po nepříjemných površích a už vůbec ne po horkém asfaltu!
5. Chladící podložka, ano či ne?
Chladící podložky jsou fenoménem poslední doby. Jsou to takové měkké tenké „gumové“ podložky vyrobené ze speciálního savého materiálu, který má schopnost chladit. A skutečně fungují! Je třeba je ale umět správně používat. Psi se chladí zespodu, to už jsme si řekli. Proto se jeví jako nejlepší způsob použití nainstalovat podložku psovi do boudy/přepravky/kufru auta. Dokážete ale odhadnout, kdy má váš pes skutečnou potřebu se ochlazovat? Kdy už je mu opravdu horko? Pokud chcete psovi podložku nabídnout, měli byste mu také poskytnout možnost volby. Tedy aby si mohl vybrat, zda bude ležet na podložce, nebo aby si mohl lehnout vedle, mimo podložku. Aby se nemusel chladit jen proto, že vy jste se rozhodli, že je to správný nápad.
Co říci závěrem?
Ačkoliv je ochlazování psů v létě velmi důležité, ve většině případů si příroda umí poradit sama a naše zásahy bývají často spíš kontraproduktivní. Co bychom ale měli psovi poskytnout především, je dostatek proudícího čerstvého vzduchu. Ten mu zajistí absolutní komfort a organismu umožní, aby se ochlazoval sám.
Katka Houšková
Foto: Nika Sojková, Lucia Valentovičová, archiv Katčina smečka
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Jorkšír je nejčastějším návštěvníkem salonů! 2. díl
Máte doma jorkšírka a přemýšlíte, jak nejlépe upravit jeho jemnou dlouhou srst? Zkusíte to ...
Péče o psaI o srst našeho psa je třeba v zimě pečovat a chránit ji. Ale jak?
Zima je zde! A sní i období, které je z hlediska péče o psa přeci jenom o něco ...
Péče o psa
Podobné článkyCelkem 29 článků z rubriky: Péče o psapředchozí článek
Starý pes je stále náš!další článek
Já jsem tvé stáří…
▲ - Vybavení