Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pes a právo – tisková zpráva ze sympozia SKČP

Máte představu o tom, jak si stojí psi v kontextu práva a zákonů v České republice? Možná by vás tedy mohlo zajímat, že právě na toto téma se začátkem října 2022 uskutečnilo speciální odborné sympozium věnované právě této problematice, a to ze všech možných úhlů pohledu. Co všechno se na místě řešilo, se již dozvíte v následující tiskové zprávě.


Pes a právo – tisková zpráva ze sympozia SKČP
Dana Jaklová, HBT 17.10.2022 906x Právo a legislativa

Na sympoziu Pes a právo Stálé konference českého práva (SKČP) se v CEVRO Institutu v pátek 7. 10. 2022 sešlo na šedesát účastníků z řad soudců, advokátů, kynologů, zástupců pražských městských částí a městských úřadů prakticky z celé ČR. „Před zahájením jsem tady na chodníku slyšel dva právníky, kteří se dohadovali o právní povaze psa. Měli pochopitelně tři právní názory,“ uvedl v úvodu sympozia zakladatel SKČP a moderátor akce JUDr. Karel Havlíček.

Pes a právo – tisková zpráva ze sympozia SKČP

Hlavní řečník, soudce Mgr. Pavel Punčochář, shrnul dosavadní právní úpravu věcí spojených se psem a uvedl, že už se samotnou definicí psa a zvířete je to v zákoně složité. „Jisté je,“ řekl, „že zvíře není věc. To nám ale mnoho nepomůže. Víme, že pes je živý obratlovec, ale ani to nám není nic platné. Definičně z hlediska práva v tomto ohledu selháváme.“

Pes a právo – tisková zpráva ze sympozia SKČP

3 JUDr. Hana Tichá z Nejvyššího soudu ČR mluvila na téma Pes v civilistické judikatuře. Důležitý pojem, na který se soustředila, je odpovědnost za škodu způsobenou psem a škodu způsobenou na psu: „Existuje objektivní odpovědnost vlastníka za psa. Z té se lze vyvinit tehdy, pokud je vlastnictví spojeno s prací nebo s určitou péčí.“ Mgr. Alena Klimtová ze Svazu měst a obcí se věnovala regulaci volného pohybu psů v obci. Konstatovala: „Nejčastěji řešíme znečišťování prostranství psy.“ JUDr. Jana Traplová z Ministerstva zemědělství hovořila na téma – zákon na ochranu zvířat. Pes patří mezi zvířata, která jsou v ČR chována ve velkých počtech. Podle Traplové 80 % z agendy obcí v tomto směru se týká řešení případů porušení obecně závazné vyhlášky a v ní obsažených pravidel volného pohybu psa. Advokát JUDr. Lukáš Bohuslav svůj příspěvek nazval Pes v judikatuře trestního práva a soustředil se na otázku týrání zvířat. Mimo jiné uvedl: „Čtyři pětiny případů týrání způsobují muži.“ Bohuslav je přesvědčený, že každý soud v ČR bude v této věci rozhodovat jinak

Pes a právo – tisková zpráva ze sympozia SKČP

Advokát Mgr. Miroslav Krutina pojednal o tříštění odpovědnosti při posouzení útoku psa na člověka: „Někdy je soud na pomezí trestního práva a civilněprávního řízení.“ Mgr. Hana Brablcová z kanceláře ombudsmana se věnovala především přístupu k vodícím psům: „Restauratér může rozhodnout, že zakáže přístup psů do svého podniku. O diskriminaci může jít v případě psa jako kompenzační pomůcky pro lidi s postižením.“ Není pes jako pes, není chovatel jako chovatel - to byl název vystoupení MVDr., Ing. Veroniky Chrpové z Českomoravské kynologické unie. Věnovala se především organizovanému chovu psů a také povinnosti čipování. Za optimální by považovala, kdyby databázi psů měly na starosti obce: „Obce by se o to uměly dobře postarat, ale musely by získat potřebné finance.“ Záštitu nad sympoziem měl JUDr. Roman Fiala z Nejvyššího soudu, který také debatu uzavíral. Sám z rodiny vášnivého pejskaře, nadnesl pochybnosti nad přemírou práv, která naše společnost řeší: „Žijeme ve světě, kde zvířata mají větší péči než někteří lidé.“

Pes a právo – tisková zpráva ze sympozia SKČP

Stálá konference českého práva připraví v nejbližší době Skripta ze sympozia Pes a právo a začátkem příštího roku také chystá publikaci k danému tématu. Obojí bude možno získat i přes e-shop na stránkách www.brainteam.cz

 

Dana Jaklová, HBT

Foto: archiv organizátorů sympozia

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->