Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Perly z internetu aneb To by jeden nevěřil!

Chybělo už vám u nás delší čas také nějaké to odlehčení nebo odreagování se od témat ryze odborných? I když, jak se to vlastně vezme. Někdo se zasměje, jiný se bude pohoršovat a další třeba zapláče nad neznalostí některých rádoby chovatelů, či majitelů. Záleží na úhlu pohledu…


Perly z internetu aneb To by jeden nevěřil!

Když si tak člověk brouzdá po internetu, vykoukne na něj občas opravdu ledacos. A nejinak je to v tom našem světě pejskařském. To byste nevěřili, co všechno se objeví v různých diskuzních fórech nebo v poradnách nejrůznějšího druhu. Vypadá to, že lidé vůbec neuvažují nad tím, co řešit na sociálních sítích a co patří spíš do ordinace veterináře nebo jako dotaz zkušenému chovateli, či případně výcvikáři na cvičišti. Nevěříte? Následující dotazy nejsou vůbec smyšlené a bohužel opravdu popisují skutečné „události“ z našich „luhů a hájů“…

Chovat přece může každý, ne?

Perly z internetu aneb To by jeden nevěřil!

Útulky praskají ve švech, po ulicích potkáváme řadu psů zcela nezvládnutých, noví majitelé štěňat nebo úplní začátečníci často odcházejí se svým čtyřnohým přírůstkem do rodiny absolutně neinformovaní a věci neznalí a někteří lidé si přesto prostě nedají pokoj a nedají. Dopadá to potom různě…

Dobrý den,

máme plánovaně první a poslední vrh štěňat u naší fenky křížence labradora s vlčákem, otec je labrador bez PP. Štěňata již mají sedm týdnů, v plánu je tedy jejich odběr a přemístění k novým majitelům. Jak se mají štěňata feně odebrat? Slyšela jsem názor, že je třeba vzít jí pejska nenápadně, ale nejsem si jistá, že je to dobré, protože ona vypadá, že si je „počítá“, že pozná, že jí nějaké chybí, tak aby z toho pak nebyla „šílená“. Není tedy lepší, aby viděla, že jí pejska s naším svolením někdo odnáší? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

chtěla bych se informovat, kolik měsíců trvá, než fenka porodí. Když ji chceme připustit, musíme pak za veterinářem?

Dobré odpoledne,

nevím, kam jinam se mám obrátit. Máme doma osmiměsíčního kříženečka a se známým jsme se domluvili na štěňátka. On má dvouletou kříženou fenku. V jakém věku se tedy náš pejsek může nabízet ke krytí? Předem děkuji.

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda někdo neví, jestli se fenka nechá drbat na břiše, když čeká štěňata. Máme doma dvouletou psí holku a během hárání zřejmě došlo i incidentu se sousedovým psem. Ona se hrozně ráda nechává drbat na břiše, když leží na zádech. Dělala by to, i kdyby byla březí? Nejsem si jistá, jestli ji ten pes oplodnil, je to zatím pouze čtrnáct dní. Děkuji za každou odpověď!

Zdravím vás,

nedávno nám utekla fenka a byla přikrytá. Jak se pozná, že je březí a není to pro ni jako pro čtrnáctiletou nebezpečné? Co myslíte?

Zdraví, to nás baví!  

Perly z internetu aneb To by jeden nevěřil!

Začínám mít takový neodbytný a vtíravý pocit, že někteří majitelé psů si ještě nestačili povšimnout, že existuje něco jako veterinární ordinace a nejraději řeší problémy (a někdy i dost závažné) svých miláčků na Facebooku, či prostřednictvím jiné podobné platformy. Také byste na sociálních sítích hledali odborné rady podobné těm následujícím?

Zdravím skupinko,

máme problém, naše čtyřměsíční štěně si už dvakrát vykloubilo zadní nohu v kyčli. Máte někdo podobnou zkušenost? Co s tím?

Můj dospělý špic trpí dlouhodobě na zažívací potíže. Myslíte si, že bych měl zkusit jiné granule? A poradíte mi případně jaké? Předem děkuji za každou odpověď.

Naši fenku šitzu napadl před třemi dny na procházce cizí velký pes, asi nějaký kříženec. Majitel byl samozřejmě v nedohlednu. Má pokousanou pravou zadní nožičku a potom ještě ránu na zádech, kterou několikrát denně dezinfikujeme. Ta noha bude asi v pohodě, i když Lyra zatím ještě trochu kulhá. Myslíme si, že zlomené to není. Znepokojují mě ale ta záda, pořád se to nechce zahojit a připadá mi, že to i hnisá. Zkoušeli jsme všechny možné bylinky a nějaké mastičky, ale nic nezabírá. Můžete mi doporučit nějaký osvědčený přípravek, čím bych to mohla ještě natřít? 

Můžete mi sem někdo, prosím, napsat, jak se pozná torze žaludku? Můj pes je od rána tak nějak divně nafouklý, ale nerad bych jezdil na veterinu zbytečně, kdyby to třeba byly jen zaražené prdy.

Škola základ života  

Perly z internetu aneb To by jeden nevěřil!

Mnoho lidí se domnívá, že psa přes internet asi dobře vychová a ještě lépe vycvičí. Přece nebudou chodit do nějakého kynologického klubu a za tamní lekce dokonce platit, když jim nějaká chytrá horákyně jistě zdarma, ráda a ochotně poradí. V diskuzních fórech se to totiž odborníky jenom hemží. A odpoví opravdu na všechno…

Momentálně jsem na mateřské dovolené, tak si mohu dovolit jen štěně bez PP a na výstavy stejně jezdit neplánuji. Našemu Britovi je teď asi deset týdnů a mám problém, že mi honí děti. Chytá je za oblečení, kouše je do rukou a bere jim hračky. Říkám mu „fuj“, ale nijak na to nereaguje. Přijde vám to normální? Synovi je dva a půl roku a dceři bude rok. Psa máme doma. Zkoušela jsem ho zavřít na chodbu, ale syn už si umí otevřít dveře a pak mu tam leze do pelíšku. Mám strach, že se něco stane. Poradíte mi?

Chováme v bytě na sídlišti osmnáctiměsíčního Jack Russell teriéra. Moc se nám toto plemeno líbí, tak jsme si ho loni začátkem roku pořídili. Je to náš první pes. Chodíme s ním dvakrát denně na půlhodinovou procházku a potom ještě dvakrát na dvě krátké venčící jen okolo bloku. Doma se s ním přetahujeme o hračky, což ho velmi baví a také se hodně mazlíme. Pořád ale řešíme, že nám v bytě ničí věci, všechno okusuje a teď začal lézt i na stůl. Největší problém je, když zůstane doma sám. Mysleli jsme si, že tohle odezní, když vyroste. Jak dlouho bude tedy tohle ještě trvat?

Pořídili jsme si border kolii (předtím jsme měli rotvajlera bez PP), protože všude píšou, že je to nejchytřejší plemeno na světě. Teď jí budou dva roky. Víme, že ji musíme hodně zaměstnávat, aby s ní bylo v baráku k vydržení. Naštěstí pracuji z domova, tak mám na to čas. Chodíme na agility, na obedience, na pasení a také na klasický cvičák. A ještě plánuji vyzkoušet treibball. Problém máme ale na obranách, fena je taková váhavá a vůbec nemá pevný zákus do rukávu. Figurant říkal, že se to časem podá, ale mně se to nějak nezdá. Co mám dělat, aby se to zlepšilo?

Ilustrační foto: Alena Vanžurová, Martina Irglová

Fotografie u článku slouží pouze jako ilustrační a žádná z nich přímo nesouvisí s jeho obsahem!

Kam dál ...