Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pekelní psi a kde se vzali?

Historky o hrůzostrašných černých psech s planoucíma očima mají svůj původ již v dobách dávno minulých a stále přetrvávají. Takové tajemné legendy můžeme pozorovat téměř ve všech koutech světa. Pojďme se společně na některé z nich podívat...


Pekelní psi a kde se vzali?

Jak jsme slibovali v listopadovém úvodníku, tak také plníme. Přinášíme první článek z naší halloweenské mini série. Pokud se rádi bojíte, tak se vám tento materiál bude jistě velmi líbit. Pohodlně se usaďte, začínáme...

Pekelní psi a kde se vzali?

Tajemné psí legendy...

Legendy o pekelných psech slýcháme od středověku, mívají černou srst, planoucí oči, dlouhé drápy a v některých pověstech i více hlav. Tito ďábelští psi hlídají vchod na hřbitovy a do podsvětí, loví také ztracené duše a chrání nadpřirozené poklady. V evropském folkloru se traduje, že slyšet nebo vidět pekelného psa  se považuje za znamení zkázy a nebo dokonce příchodu smrti.

Jak jsme již několikrát zmínili, pekelní psi se objevují také v různých kulturách a mají mnoho jmen. Například tříhlavého Kerbera z řecké mytologie, Anubise v egyptské mytologii, Garma ve skandinávské mytologii, Black Shruckse v anglické mytologii jistě všichni známe. A právě na anglického Black Shruckse se nyní podíváme...

Pekelní psi a kde se vzali?

Anglie, leta páně 1577...

Patrně žádná země není bohatší na podobná vyprávění než je Velká Británie. Lidé hlásí pozorování pekelného psa na hřbitovech, lesích a silnicích. Pravděpodobně „nejslavnějším“ útokem je ten, který se odehrál 4. 8. 1577 u dvou kostelů (Nejsvětější Trojice ve vesnici Blythburg a v kostele Svaté Marie nedalekého městečka Bungay v anglickém hrabství Suffolk). Během bouře údajně hlas pastora v kostele Nejsvětější Trojice ve vesnici Blythburg přehluší burácení hromu. Vzápětí se zableskne a před zraky zděšených věřících se v chrámové lodi zhmotní obrovský černý pes. Přízrak ze samotného pekla útočí na nebohé vesničany, z nichž dva zabije a jednoho těžce popálí. Pekelný pes běsní tak, až se věžička kostela propadne chrámovou lodí. Nakonec zmizí.

Dodnes však prý lze na severních vratech kostela spatřit otisky jeho drápů. Tentýž srpnový den roku 1577 vyděsí nebezpečná bestie také obyvatele nedalekého městečka Bungay v anglickém hrabství Suffolk, kteří se účastnili bohoslužby v kostele Svaté Marie.

„Tento černý pes, nebo ďábel v jeho podobě, běžel skrz hlavní uličku kostela mezi lidmi obrovskou rychlostí. Proběhl mezi dvěma osobami, které klečely zjevně zabrány do modliteb, a zlomil jim vaz…,“ popsal událost zdejší kazatel Abraham Fleming. Dodnes se spekuluje, zda měla úmrtí na svědomí pouze silná bouře, která v myslích vyděšených věřících získala ďábelskou podobu, nebo se v Suffolku skutečně odehrálo cosi nadpřirozeného? Tento zlověstný přízrak se totiž údajně nezalekne ani vstupu na posvátnou půdu. Tehdejší obyvatelé byli přesvědčeni o tom, že na ně v podobě psovité šelmy zaútočil sám ďábel. Zda jde o legendu, která se zakládá na pravdě, je těžké říci. Jisté je však to, že v roce 2014 byl právě v hrabství Suffolk, kde v šestnáctém století údajně řádil pekelný pes, nalezen mělký hrob a v něm kosti psa, které...

Legendy o pekelných psech je možné nalézt v historických záznamech z Anglie již z devátého století!

Pekelní psi a kde se vzali?

Co dokazuje tento nález, pokud tedy něco opravdu dokazuje?

V květnu roku 2014 zkoumali archeologové rozvaliny Leistonského opatství v hrabství Suffolk, a zde na ně čekalo nesmírné překvapení. V mělkém hrobě zde totiž našli kosti psa. Což by nebylo nic tak neobvyklého, kdyby ten pes podle odhadu odborníků neměřil více než 213 centimetrů!

Je opravdu zvláštní, že se takový objev nalezne zrovna v Suffoku, kde došlo v šestnáctém století ke dvěma útokům agresivního tvora na věřící v kostele.  Britský archeolog Brendon Wilkins o nálezu řekl: „Historka o černém démonovi se musela někde zrodit, a kdo ví, mohla vzniknout právě díky psu, který zde byl pohřben.“ Na závěr je nutno dodat, že legendy o pekelných psech je možné nalézt v historických záznamech z Anglie již z devátého století.

Legend a strašlivých příběhů z celého světa je opravdu mnoho. Proto pro vás připravujeme další díl o pekelných psech, ve kterém vám povyprávíme hrůzostrašné příběhy z celého světa v četně České republiky. Ano, i u nás kdysi řádili. Nezapomeňte sledovat eCanis, protože již další týden na vás bude čekat pokračování.

 

Iveta Panýrková

Foto: anilbalan.com, dailymail.co.uk

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 389
Kam dál ...