Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pátrání po české krvi. Příběh jednoho českého psa, který dělal našemu chovu čest.

Otevřete rodokmeny, třeba ho tam máte i vy. Pes, který dělal našemu chovu čest i za oceánem. Představujeme příběh německého ovčáka Darga HA JA DA, který odešel za Duhový most v květnu roku 2011 milován a v náručí svých posledních majitelů.


Pátrání po české krvi. Příběh jednoho českého psa, který dělal našemu chovu čest.

Když zemřela legenda českého chovu německých ovčáků Dargo HA JA DA, velice mě to zasáhlo. Snad i proto, že moje holky jej měly jako svého předka v krvi. A i když je to již nějaký ten „pátek“, nedalo mi to a dala jsem se do pátrání po jeho osudu.

O tom, že naši psi mají ve světě velké jméno, není pochyb. Psi z českého chovu nám dělají radost nejen u nás doma, ale čest a slávu rozšiřují i za hranicemi naší malé země. Přesně tak, jak o tom vypovídá i příběh tohoto  vynikajícího českého plemeníka. Dargo působil v chovu v letech 2001 až 2010. Na to jaký byl a jak žil, jsem se zeptala rozhodčího pro exteriér NO a ústředního poradce chovu tohoto plemene Ing. Jiřího Novotného, který Darga objevil. Nezapomněla jsem ani na pana Zděnka Blablu majitele CHS AlpineK9, který ho pak koupil.

dargo Pohledem Ing. Jiřího Novotného…

DARGA jsem koupil od pana Němečka z Vodňan. Znali jsme se osobně, protože on pracoval na chovatelské stanici služebních psů Policie České republiky v Libějovicích. Byla to jedna ze stanic, ve které se němečtí ovčáci odchovávali pod chráněným názvem „z Pohraniční stráže“. Jak je obecně známo, řídil jsem chov v těchto chovatelských stanicích v období let 1981 až 2001 a funkci jsem převzal po Ing. Karlu Hartlovi, který v té době odcházel do důchodu.

Dargovi byly tehdy v roce 2001 necelé tři roky a na první pohled to byl tuctový pes. Nevynikal barvou, mohutností, ani silnou hlavou. Já jsem si ho ale všiml hned po prvním společně stráveném výcviku. Byl mimořádně ochotný, temperamentní a svoji živost zásadně využíval k vykonání každého cviku. Společně jsme složili zkoušky ZVV2, ZVV3, SchH1, SchH2 a SchH3, zúčastnili jsme se MČR dle IPO3 a MM ČKNO dle SCHh3. Největšího úspěchu se nám podařilo dosáhnout na mezinárodním svodu chovných psů a fen v Bratislavě v roce 2002, kde byl Dargo vyhlášen jako nejlepší pes. V chovu jsem ho začal využívat právě pro jeho mimořádnou povahu a jeho velice dobrý původ. Byl potomkem jednoho z nejznámějších českých pracovních psů doma i ve světě, a to GRIMA z Pohraniční stráže.

Přečteme-li si katalogy účastníků mistrovských soutěží z té doby, zjistíme, že cca devadesát procent zúčastněných psů byli přímí nebo nepřímí drago Grimovi potomci. Odhadoval jsem tedy, že Dargova povaha není nahodilá, a že by mohla být předávána dalším generacím. Jak se později ukázalo, moje domněnka se potvrdila. Po Dargovi se rodila štěňata středního vzrůstu s vynikajícími pracovními schopnostmi. Kvalit jeho potomstva si všimli i chovatelé v zahraničí, kam byla podstatná část jeho štěňat exportována. A zanedlouho je následoval i sám Dargo. Byl vyvezen do USA panem Zdenkem Blablou, který se dál zasloužil o jeho využívání v chovu v Americe. O tom, že byl i zde jako plemeník úspěšný, svědčí fakta uváděná zahraničními chovateli na internetu. Dargova krev je ještě dnes hojně zastoupena v chovných psech i fenách chovatelských stanic „z Jirkova dvora“ a „JIPO-ME“. Je možné se přesvědčit na webových stránkách www.jinopo.cz.

Vypráví pan  Zdeněk Blabla AlpineK9.com

dargo Pohledem …..

Dargo byl převeden na nového majitele, který si přeje zůstat anonymní, dne 19. 11. 2003. V té době žil v luxusní čtvrti v Los Angeles. Majitel s ním cestoval a pak s ním i žil na jachtě  v Purto Rico. Dargo mu sloužil jako osobní pes ochranář a taktéž byl použitý v chovu. Později již majitel nebyl schopen psa mít a dobře se o něj starat, tak ho daroval Frankovi Villacampovi a Karen Miller z Kalifornie, kde Dargo později zemřel. Frank a Karen psa opravdu milovali a dělali vše pro to, aby měl co nejlepší konec svého života. Dargo zemřel v náruči majitelů 4. května 2011. Velká část amerických chovatelů nám zaslala soucitné kondolence. Dargo je v USA jedním z nejznámějších plemeníků z České republiky, dalo by se říct legendární český pes. A to díky Jirkovi Novotnému, který rozpoznal jeho schopnosti a výjimečnou povahu a dostal ho tam, kde byl. Dargo sám, ale i jeho potomci se výrazně zasloužili o vylepšení německého ovčáka v Čechách i na celém světě.

Foto: Ing. Jiří Novotný, Frank Villacampa, Karen Miller

 

Výzva pro naše čtenáře.

Také znáte psa z českého chovu, který úspěšně působí nebo působil v zahraničí? Napište nám o něm nebo nám jen dejte tip a my už vše zařídíme! Psát můžete na známou adresu redakce@ecanis.cz.

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...