Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

ParAgility je druhem terapie pro tělo a duši!

Máte nějaké zdravotní omezení a přesto byste rádi se svým psem sportovali? Nic není nemožné! Přijďte si vyzkoušet ParAgility! Kdy a kam? To se dozvíte na následujících řádcích…


ParAgility je druhem terapie pro tělo a duši!

Každý, kdo nezištně uspořádá jakoukoliv akci pro lidi s handicapem, si rozhodně zaslouží palec nahoru od nás všech. A přesně něco takového chystá v listopadu Barbora Banýrová v areálu OSA Panda Praha. A co to přesně bude, vám už prozradí ona sama…

Báro, OSA Panda Praha již dávno není mezi agiliťáky neznámým pojmem. Prozraď nám, jak dlouho fungujete a jaké byly začátky?

ParAgility je druhem terapie pro tělo a duši!

Ano to je pravda, OSA Panda Praha funguje již třináct let. Začátky nebyly jednoduché, ale já myslím, že je důležité mít sen a za ním si jít.

V areálu cvičiště v pražském Motole se dá cvičit jednak venku, ale při nepřízni počasí také v hale. Které všechny aktivity pejskařům v současné době nabízíte?

 

ParAgility je druhem terapie pro tělo a duši!

Jsme OSA – oblastní skupina agility, to znamená, že se především věnujeme agility. Agility se u nás věnují jak dospělí, tak i mnoho dětí. A v současné době rozjíždíme i agility pro handicapované. Dále pak u nás můžete najít kurzy poslušnosti, školku pro štěňátka, obedience, kurzy vystavování a nosework.

Co tě vede k tomu otevřít u vás také kurzy ParAgility a kdo je v případě zájmu povede?

ParAgility je druhem terapie pro tělo a duši!

V současné době je v ČR pouze jediná organizace, která vede agility pro handicapované. A to je žalostně málo. Přitom všude ve světě je para agility velmi rozšířené. Naší hlavní myšlenkou bylo dát možnost i lidem s handicapem zažít ten pocit souznění se psem na parkúru. Tyto kurzy povede čtyřčlenný tým, ve kterém jsou dlouholeté trenérky a závodnice v agility, reprezentantka agility a sociální pracovnice.

Naší hlavní myšlenkou bylo dát možnost i lidem s handicapem zažít ten pocit souznění se psem na parkúru.

Mohla bys našim čtenářům přiblížit, o čem vlastně ParAgility je a na kterou skupinu psovodů je cílené?

ParAgility je druhem terapie pro tělo a duši!

Agility je psí sport. Podobně jako u parkúru pro koně pes absolvuje překážkovou dráhu co možná nejrychleji a bezchybně. Psovod se nesmí dotýkat svého psa, smí ho směrovat pouze hlasem a řečí těla.

U kynologického sportu ParAgility má lidská část týmu nějakou formu postižení. Není to jednoduchá záležitost, to je samozřejmé! Každý tým musí najít způsob, jak dokonale komunikovat se svým psem na parkúru. Protože různé úrovně postižení neumožňují každému psovodovi vést svého parťáka stejně. ParAgility však není jen sport, ale také druhem terapie pro tělo a duši.

Vím, že třeba na závodech otevřených pro handicapované se psi dělí do kategorií úplně jinak než normálně, je to tak?

Ano, je to tak, psovodi jsou zařazeni do skupiny podle zdravotního handicapu, nikoli podle velikosti psa. Podle handicapu jsou sportovci – psovodi rozděleni celkem do sedmi skupin.

Pro koho je určená akce, kterou budeš v areálu OSA Panda Praha začátkem listopadu pořádat?

Pro všechny dospělé a děti s jakýmkoliv handicapem.

ParAgility je druhem terapie pro tělo a duši!

Zmiňuješ také možnost zapůjčení čtyřnohého agiliťáka přímo na místě k vyzkoušení tohoto sportu, možná by ale mohl mít někdo obavy, zda třeba cizího psa zvládne nebo zda s ním bude chtít vůbec spolupracovat. O jakého psa nebo psy tedy konkrétně půjde?

Půjde o psy, kteří jsou zvyklí dělat canisterapii, ale zároveň jsou to agiliťaci. Někteří z nich dochází například do školek a škol, takže jsou zvyklí dostávat povely i od jiných lidí.

Co by si návštěvníci měli kromě svého psa určitě vzít s sebou?

Určitě odměny a hračky pro svého psa. Motivace je velmi důležitá.

Zkusila bys na závěr nějak osobně pozvat ty, kteří třeba ještě váhají a také nalákat další zájemce, kteří se o tomto úžasném nápadu dozvědí až prostřednictvím našeho časopisu?

ParAgility je druhem terapie pro tělo a duši!

Určitě se toho nebát, náš tým je tady od toho, aby zajistil, že vás i vašeho psíka bude agility bavit a také aby vám to šlo. Pokud máte rádi psy, tak zapadnete do naší skupinky raz dva a budete mít spoustu nových přátel.

Díky za rozhovor a věřím, že tady snaha celého tvého týmu opravdu padne na úrodnou půdu.

 

Foto: archiv Barbory Banýrové

www.pandicky.cz

Kam dál ...