Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pachové práce nad zlato!

Víte, kdo je čistým stopařem? Nebo jak položit stopu při větru? Asi ano, ale v době pachových čtverců a přesného stopování není vůbec na škodu vrátit se k samotným kořenům pachových prací, které popsal ve své knize nekorunovaný král stopařů Dr. Vilém Eis...


Pachové práce nad zlato!

Stopování je asi nejobtížnějším oddílem sportovní, ale také služební kynologie. Navíc v současné době jsou nároky na vypracování sportovní stopy opravdu náročné. Tak proč by se měl člověk zabývat knihou, která byla napsána někdy v roce 1954?  Protože dostaneme odpovědi na mnoho otázek...

Co tedy v knize nalezneme?

Pachové práce nad zlato!

Na pouhých 114 stranách odkryjeme mnohá tajemství, o kterých jsme doposud neměli ani tušení. Nalezneme zde vše od základní teorie pachů, přes práci se štěnětem až po složitější témata, jako je například pachová identifikace. Kniha je zajímavá už proto, že nám přibližuje věci, které jsme doposud ne úplně správně chápali. Nescházejí v ní ani zajímavé nákresy, které nám pomohou pochopit některé vlivy působící na stopu.

Pevný, jistý a čistý – „vo co gou?“

Tato krátká, ale nesmírně přínosná kapitola nám odhaluje, který pes je pevný, jistý a čistý stopař. Ono srovnávat to asi z dnešní stopařinou moc nejde, ale téma je to přinejmenším zajímavé. Věděli jste, že třeba u pevného stopaře to, že přejde lom, není chybou? A to není zdaleka vše, co člověka v této kapitole zaujme.

Citace z knihy

„Snaží-li se psovod při zkouškách nebo závodech zakrýt své nedostatky nebo nedostatky svého psa tím, že psa křečovitě drží ve své blízkosti, takže ho vlastně nepřetržitě ovlivňuje, nemůže nikdy dosáhnout dobré slohové práce. Totéž platí, když psovod na rovné stopě psa bezhlavě pustí neb dokonce štve, že mu sám sotva stačí.“

Jak s počasím na stopě?

Název: Pachové práce služebních psů
Autor:    Dr. Vilém Eis
Místo vydání:  Praha
Nakladatel:   Naše vojsko
Rok vydání:  1954
Počet stran:      114
Edice, série: Knižnice kynologie,
                     svazek 3

Stává se, že nám vlivy počasí mnohdy trochu pocuchají stopovací plány. Nebo že zrovna nevíme, jak to na tom poli položit, když sněží, prší, fouká atd. A pokud patříte mezi ty, kteří nad tímto opravdu dumají, pak vám kniha od Dr. Eise určitě pomůže. Obrázková příloha a také velmi pěkná kapitola o tom, jak pes poznává vlivy větru na položenou stopu, vás jistě potěší.

Potěší nás toho více...

Pachové práce nad zlato!

To je svatá pravda. Rady, které v knize naleznete, jsou neskutečně vzácné. A dnes se s nimi prakticky nesetkáme. Pan Dr. Vilém Eis byl opravdu špičkou ve svém oboru. Člověk, který výborně uměl to, o čem mluvil a psal. A je velká škoda, že jediné, co nám po něm zbylo, je tato malá knížka.

Pro koho je kniha vhodná?

Pro každého. Staří dobří pejskaři mi jistě dají za pravdu, že mít ji v knihovně je prostě TOP. A ti mladí a začínající jistě ocení rady a postupy, které v ní naleznou. Je jedno, že se dnes sportovní stopařina ubírá zcela jiným směrem než v době jejího napsání. Tato kniha vám však i přesto bude neocenitelným pomocníkem

Kniha „Pachové práce služebních psů“ je po mnoho let považována za bibli stopařiny!

Kde ji sehnat?

Pachové práce nad zlato!

Publikace „Pachové práce služebních psů“ spatřila světlo světa poprvé v roce 1954 a poté nově až v roce 1991 se zelenou obálkou. Dá se tedy stále sehnat v těchto dvou vydáních, ale spíš v různých antikvariátech. Cena je ovšem poměrně vysoká. Potěšující zprávou je fakt, že ji lze také objednat v reedici nakladatelství Naše vojsko z roku 2018 za necelých 200 Kč. Je to na chlup stejná kniha, jen vytištěná v novém kabátě a jistě potěší nejednoho stopaře. Další možnost, jak ji získat, je celkem jednoduchá. Zapojte se do nové soutěže na eCanis, která běží až do 30. 4. 2020.

Kdo byl Dr. Vilém Eis?

Starší kynologové k němu dodnes vzhlížejí s neskutečnou úctou. Dr. Eis byl velkým milovníkem německého ovčáka. Vlastnil také chovatelskou stanici, která nesla název „aus Eisen“ a ve své době dala světu mnoho špičkových jedinců. Z jeho chovatelské stanice například pochází šampion ČSR 1955 Tillo aus Eisen, nebo skvělá fena Flamme aus Eisen. Bez sebemenších pochyb je jasné, že Dr. Vilém Eis byl přínosem pro československou kynologii, bohužel mnoho záznamů o tomto skvělém kynologovi se nedochovalo a tak jsme vděční „alespoň“ za krásnou a naučnou knihu „Pachové práce služebních psů“.

Existuje také nějaká kniha, která vás v pejskařině výrazně ovlivnila? Napište nám vaši recenzi na redakce@ecanis.cz. Rádi ji na stránkách našeho magazínu zveřejníme.

Foto: red. Honza Dubový

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 389
Kam dál ...