Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Ozdravme chov anglických buldoků, francouzských buldočků i mopsů!

Věděli jste, že v některých státech byl zakázaný chov určitých plemen nebo že se o tom ze zdravotních důvodů alespoň uvažuje? A právě proto se uskutečnilo společné setkání zástupců chovatelských klubů zastřešujících anglické buldoky, francouzské buldočky a mopse s cílem najít nějaké řešení. Snad se tedy blýská na lepší časy…


Ozdravme chov anglických buldoků, francouzských buldočků i mopsů!
Bc. Vladimíra Tichá 8.3.2023 1452x Jak na to?Ostatní

Problémy  brachycefalických nebo chcete-li krátkolebých plemen jsou stále častěji středem zájmu odborné a hlavně laické veřejnosti. Není to specialitou České republiky, podobné diskuze se vedou i v řadě dalších států a leckde vyústí v zákaz chovu určitých plemen. Krátkolebých plemen je možné v nomenklatuře FCI najít celou řadu. V souvislosti se zdravotními problémy jsou asi nespravedlivě, ale nejčastěji zmiňováni angličtí buldoci, francouzští buldočci a mopsové.

Čeho se problém týká?

Ozdravme chov anglických buldoků, francouzských buldočků i mopsů!

U těchto a dalších plemen bývá diagnostikován BOAS. Je to zkratka pro brachycefalický obstruktivní syndrom, tedy více či méně závažné dědičně podmíněné onemocnění. Do srozumitelné řeči převedeno mají postižení jedinci problémy s dýcháním a to zvláště v případě horkého počasí, neúměrné fyzické zátěže nebo rozrušení.  Spory se vedou nad počtem nemocných jedinců a nad tím, z jaké kategorie pocházejí. Kategorií jsou v tomto případě myšleni psi s průkazem původu vydaným plemennou knihou Českomoravské kynologické unie (ČMKU), průkazem původu vydaným jinou organizací a hlavně psi bez průkazu původu. Těch je určitě nejvíce, ale ti, kdo o nemocných psech hovoří, rozdíl mezi psem s PP a bez PP nevnímají a někdy se zdá, že je to nad jejich rozlišovací schopnost.

Zájmem ČMKU i jejích chovatelských klubů a chovatelů je chov zdravých psů!

Zátěžový test by mohl pomoci

Ozdravme chov anglických buldoků, francouzských buldočků i mopsů!

Zájmem ČMKU i jejích chovatelských klubů a chovatelů je chov zdravých psů. Otázkou je, jaká opatření lze přijmout.  Existuje řešení, kvůli kterému se 1. března 2023 na ČMKU sešli zástupci chovatelských klubů anglických buldoků, francouzských buldočků a mopsů. Hlavní slovo měla JUDr. Lenka Šlaufová, místopředsedkyně Klubu chovatelů francouzských buldočků. Informovala přítomné o aktivitě ČMKU spočívající ve spolupráci s  Kennel Clubem a Univerzitou Cambridge. Na základě uzavírané smlouvy by mohly naše chovatelské kluby používat jimi vyvinutý zátěžový test, v jehož možnostech je určit nemocné jedince, stupeň jejich postižení a zároveň stanovit pravidla pro případné využití či nevyužití v chovu.

V čem to celé spočívá?

Ozdravme chov anglických buldoků, francouzských buldočků i mopsů!

Uvedený zátěžový test není složitý ani náročný na přístrojové vybavení.  Zhruba řečeno spočívá v kontrole dechové a srdeční frekvence psa, následného tříminutového středně rychlého pohybu a opětné kontrole počtu dechů a srdečních ozev.  Velmi důležité je, že se do celé problematiky zapojuje Komora veterinárních lékařů. Pokud půjde vše tak, jak je plánováno, budou do Cambridge vysláni tři veterináři, kteří zde pod odborným vedením absolvují seminář zaměřený na provedení a hodnocení tohoto testu.  Tím získají oprávnění v České republice školit další kolegy. Proškolení veterináři získají statut specialistů na hodnocení zátěžových testů. Snaha je, aby vyšetření bylo dobře dostupné pro jednotlivé chovatele a nemuselo se za ním jezdit přes celou republiku.

Zátěžové testy by měly probíhat v jednotlivých zemích stejně, jde tedy o snahu plošného ozdravení chovu plemen, která se chovají několik století a stále mají pro svoji povahu velké množství příznivců!

V jednotě je síla

Ozdravme chov anglických buldoků, francouzských buldočků i mopsů!

Velmi důležité je, že zátěžové testy by měly probíhat v jednotlivých zemích stejně a že se tedy nejedná jen o jednu zemi, ale o snahu plošného ozdravení chovu plemen, která se chovají několik století a stále mají pro svoji povahu velké množství příznivců. Neméně důležité je, aby se členové klubů zastřešujících inkriminovaná plemena vyšetření nebránili. Ono to bude důležité z pohledu pohody a zdraví psů, a také v zájmu chovatelů, kteří budou moci zájemcům o štěňata ukázat, co všechno pro zdraví svých odchovů dělají a bude velmi zásadním argumentem pro ČMKU v případných debatách s těmi, kdo by chov některých plemen nejraději zakázali.

 

Bc. Vladimíra Tichá   

Foto: Pixabay, Nikola Kolářová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->