Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Otazníky kolem kupírování

Předpokládáme, že každý z vás asi tuší, že kupírování uší je v České republice již řadu let zakázané. Zajímaly by vás však bližší informace ohledně tohoto úkonu a třeba i to, co vás čeká nebo jak to funguje, pokud byste si přivezli takového jedince třeba ze zahraničí? Něco více o konkrétních krocích ČMKU se dozvíte z tohoto článku…


Otazníky kolem kupírování
Bc. Vladimíra Tichá 27.9.2023 5834x Právo a legislativa

Předsednictvo ČMKU na svém jednání dne 25. 5. 2023 řešilo stížnost na uchovňování jedinců s kupírovanýma ušima a jejich propagaci. Proběhly schůzky s chovatelskými kluby – Moloss Clubem, Klubem ruských a asijských pasteveckých psů, Klubem kavkazských pasteveckých psů a Klubem málopočetných dogovitých plemen psů. Kluby byly upozorněny na porušování zákona.

Otazníky kolem kupírování

Všichni zástupci klubů se zavázali k provedení nápravy, která spočívá mimo jiné v kontrole vrhů ze strany klubů, neuchovňování jedinců s kupírovanýma ušima (respektována ale bude chovnost dovezených kupírovaných zahraničních chovných jedinců), mazání propagace kupírování na sociálních sítích apod. Působnost klubů je v rámci ČMKU, tedy v rámci ČR, takže bonitace a výstavy k uchovnění musejí probíhat v ČR. Kluby vzájemně sjednotí podmínky k této problematice. Řády klubu budou upraveny v souladu s předpisy ČMKU a zákony ČR, termín do 30. 9. 2023. Kluby budou upozorněny na bod 3. 6. stanov ČMKU XVI a bod 3 2 zápisního řádu ČMKU – normativy klubu musí být upraveny v souladu s předpisy ČMKU a zákony ČR, a to nejpozději do 30. 9. 2023. Uvedené body jsou k dispozici v zápise z jednání P ČMKU 25. 5. 2023.

Co říkají předpisy…

Otazníky kolem kupírování

Ve Stanovách ČMKU je v náplni činnosti uvedeno, že ČMKU zabezpečuje chov psů jednotlivých plemen v souladu s předpisy FCI a právními předpisy ČR. Závazný je pro nás Zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, který nabyl účinnost v roce 1992. Jeho současné znění v § 4 odst. 1 písm. g) říká, co je považováno za týrání a kupírování uší v přehledu figuruje. Tentýž zákon v §4a definuje propagaci týrání. Jedná se zejména o vystavování, jiné demonstrace nebo předvádění zvířete, na kterém byl proveden zákrok uvedený v § 4 odst. 1 písm. g), a o zveřejnění popisu, vyobrazení nebo audiovizuálního záznamu, které navádí k úpravám vzhledu zvířete a zásahům do jeho zdravotního stavu. Přesné znění zákona najdou zájemci např. na stránkách Ministerstva zemědělství. Na stejné adrese i na webu ČMKU najdete Stanovisko UKOZ z 27. 4. 2004, které se podrobně zabývá kupírováním a např. vysvětluje, proč se nemůže jednat o zákrok provedený ze zdravotních důvodů. Od doby zveřejnění stanoviska byl Zákon na ochranu zvířat proti týrání novelizován. Přijaté změny ale nemění přístup k otázce kupírování uší u psů.

Dle Zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání je v České republice od roku 1992 kupírování zakázané. Použité fotografie jsou pouze ilustrační k tématu a v žádném případě nemají sloužit jako propagace týrání.

Jak vypadá praxe…

Otazníky kolem kupírování

Řeč zákonů i zápisů z jednání je strohá a pro někoho možná hůře srozumitelná. Rozumné tedy je vysvětlit, jak bude vypadat uzavřená dohoda v praxi:

  • plemenná kniha může přeregistrovat jako chovného psa nebo fenku pouze v případě, že jsou zapsáni v naší plemenné knize. Pokud má klub jako podmínku pro zařazení do chovu absolvování výstavy, svodu nebo bonitace, musí to být akce konaná na území ČR a v souladu se zákony. Plnit podmínky pro zařazení do chovu v zahraničí není přípustné
  • pokud někdo importuje štěně ze státu, kde je kupírování ještě povoleno, musí se s chovatelem domluvit, že štěněti nenechá uši kupírovat. Praxe učí, že to není žádný problém. Štěně si nevybíráme ze dne na den a kupírování uší se většinou provádí až v určitém věku štěněte
  • majitelé, kteří dovezli štěně nebo dospělého nechovného kupírovaného jedince, asi budou smutní, protože svého psa nebo fenku do chovu nedostanou. Oni jsou ale zodpovědní za to, že nepřivezli psa nebo fenku ve stavu, který není z pohledu našich zákonů považován za týrání
  • trochu jiná je situace u dospělých jedinců, kteří jsou v zemi, odkud pocházejí, uznáni chovnými. Pokud klub tuto chovnost akceptuje, může být takový jedinec zapsán do naší plemenné knihy, registrován jako chovný a působit v našem chovu. Nesmí ale na u nás pořádanou výstavu, bonitaci, soutěž, atd. a nemohou být např. v seznamu chovných jedinců zveřejňovány jeho fotografie
  • propagace kupírování je zakázaná. Na webech klubů by tedy neměly být fotografie psů a fen s kupírovanýma ušima a podobné propagaci se musí vyhnout i majitelé na svých webech nebo v jiné formě reklam.

Kupírováním se zabývá i FCI           

Otazníky kolem kupírování

Z jejich stanoviska jsou podstatné dále uváděné body.

  1. Země, kde platí zákaz vystavování kupírovaných uší/ocasů: v tomto případě, zákony dané země jsou nejvyšší autoritou, není možnost předvádět na akcích schválených FCI kupírované uši/ocasy u psů plemen běžně kupírovaných.
  2. Země, kde neexistuje žádný zákaz vystavování kupírovaných uší/ocasů: v tomto případě mohou být psi běžně kupírovaní vystavováni bez jakéhokoli omezení, ať už kupírovaní nebo ne, na akcích schválených FCI a nemůže existovat žádná diskriminace od rozhodčích mezi kupírovanými a nekupírovanými psy.

Tato opatření platí do 31. prosince 2024. Generální výbor FCI informuje chovatele, majitele psů, rozhodčí a organizátory výstav, že s účinností od 1. ledna 2025 psi s kupírovanýma ušima/ ocasy, patřící k plemenům, u kterých není uveden odkaz na kupírování ve standardech plemen FCI, již nebude povoleno předvádět se na žádné soutěži, kde se používají standardy plemen FCI.

Zákaz kupírování uší platí od roku 1992. Některá plemena se s problémem vyrovnala, u jiných dohady na téma, co lze a co ne a také způsoby, jak pravidla obejít, stále rezonují!

Kupírování uší i ocasů má své neotřesitelné příznivce i odpůrce. Česká republika zatím má výjimku a kupírování ocasů je povoleno. Zákaz kupírování uší platí od roku 1992. Některá plemena se s problémem vyrovnala, u jiných dohady na téma, co lze a co ne a také způsoby, jak pravidla obejít, stále rezonují. Otevírá se otázka, zda náhodou nemají pravdu ti, kdo říkají, že plemeno si vybíráme kvůli jeho povaze a celkovému vzhledu a že délka ušních boltců nebo ocasu by z tohoto pohledu neměla být důležitá.

 

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: Pixabay

www.cmku.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...
    -->