Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Otázky a odpovědi k povinnosti hlášení tří a více fen 1. díl

Také vás „trápí“ určité nejasnosti v souvislosti s povinností hlášení chovu tří a více fen od 15. ledna 2020? Možná se vám tedy bude hodit vyjádření Státní veterinární správy na některé dotazy našich čtenářů.


Otázky a odpovědi k povinnosti hlášení tří a více fen  1. díl
red. 26.1.2020 1444x Právo a legislativa

Velice si v redakci vážíme každého e-mailu, který nám zašlete a vždy se snažíme také co nejrychleji reagovat. Na téma hlášení tří a více fen chodí dotazy neustále a my vám tedy nyní přinášíme první část odpovědí na některé z nich. Pokud vás zajímají další informace týkající se této problematiky, neváhejte nás kontaktovat. My se poté pokusíme opět získat vyjádření od Státní veterinární správy.

Respektujeme však přání tazatelů a nebudeme uvádět jejich jména. Děkujeme za pochopení.

První dotaz od čtenářky z Hradce

„Dobrý den, mám chovatelskou stanici  a letos jsem si zřídila ŽL. Malinko mě ohledně povinnosti hlášení tří a více fen zmátlo toto ustanovení:  Tato povinnost se nevztahuje na útulky pro toulavá a opuštěná zvířata; hotely/penziony pro zvířata; chovatele podnikající v chovu psů na základě živnostenského oprávnění; ozbrojené síly, bezpečnostní sbory, Vojenskou a obecní policii; chovatele vodících psů nebo asistenčních psů (§4 odst. 6 z. č. 166/1999 Sb.). Můžete mi toto lépe objasnit?“

Otázky a odpovědi k povinnosti hlášení tří a více fen  1. díl

Chovatelé – podnikatelé, kteří obchodují se zvířaty, mají nahlašovací povinnost vůči SVS již řadu let. Tato povinnost vyplývá konkrétně z § 13a zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání. Tento paragraf říká, že „Právnická nebo fyzická osoba, která na základě živnostenského oprávnění:

a) chová zvířata určená pro zájmové chovy pro účely obchodu s nimi nebo s těmito zvířaty obchoduje, je povinna nejpozději 30 dnů před zahájením nebo ukončením podnikání oznámit výkon živnosti, druhy a počty zvířat příslušné krajské veterinární správě a současně je povinna doložit, jakým způsobem bude zabezpečena péče o zvířata, jejich zdraví a pohodu v případě zahájení činnosti. Jinými slovy, jelikož chovatel – podnikatel povinnost nahlásit svůj chov (bez spodního či horního limitu chovaných zvířat) má na základě jiného zákona a jeho chov je v důsledku toho pod veterinárním dozorem, nemá povinnost nahlašovat chov tří a více fen dle veterinárního zákona, proto vámi citovaná výjimka.

Otázka od čtenářky z Prahy

Dobrý den, co když nechci, aby moje adresa a jméno byly zveřejněné a volně přístupné? Nespadá toto náhodou také pod GDPR?

Povinnost zveřejňovat na svém webu seznam chovatelů tří a více fen starších dvanácti měsíců ukládá Státní veterinární správě (SVS) veterinární zákon. Tedy SVS koná na základě zákonné povinnosti. Zveřejňován je kromě jména a příjmení chovatele pouze název obce a kraj, v němž se tato obec nachází, není zveřejněna adresa ani další identifikátor umožňující ztotožnění dotyčného subjektu (např. rodné číslo, datum narození apod.). SVS nakládá s osobními údaji v souladu s účinnou legislativou.

Čtenářka z Pardubic

Mám doma zachráněné psy. S nutností hlásit tři a více fen a již předepsaným hlásícím formulářem nastal u nás problém. U jednotlivých fen je nutné při hlášení vyplnit datum narození. Ale u zvířat, která byla vyhozená u cesty, uvázaná v lese a podobně, prostě není možné poctivě datum narození vyplnit. Jak správně postupovat?

Otázky a odpovědi k povinnosti hlášení tří a více fen  1. díl

Paragraf 4 odst. 3 veterinárního zákona říká – Chovatel, který chová 3 a více psů samičího pohlaví starších 12 měsíců, je povinen tuto skutečnost oznámit krajské veterinární správě Státní veterinární správy nebo Městské veterinární správě v Praze Státní veterinární správy (dále jen „krajská veterinární správa“) nejpozději do 7 dnů ode dne, kdy počet chovaných psů samičího pohlaví starších 12 měsíců dosáhl 3 a více chovaných zvířat; v oznámení chovatel uvede počet chovaných zvířat a místo jejich chovu. Vyplnění formuláře o konkrétních zvířatech není povinné. Zákon neříká, že je povinné hlásit údaje o věku či datu narození jednotlivých fen. Pokud se chovatel rozhodne tyto údaje vyplnit, kolonka pro datum narození je textovým polem, do kterého je možné napsat místo data například „Věk není znám či jinou informaci. Stejně tak je možné kolonku věku vůbec nevyplňovat.

Další velice zajímavé dotazy od naší čtenářky z Prahy

Vlastním chovatelskou stanici a v mém vlastním majetku jsou nyní jen dvě feny, ale mám tu ještě jednu fenu (je to můj odchov), které byl teď jeden rok, ale je prodaná do zahraničí a cca jaro/léto letos má odlétat k novému majiteli. Musím nahlásit i tuto fenu, nebo ne? A pokud ano, tak až odletí, mohu ji zase poté, co již nebude v ČR, odhlásit?

Ano, v tento moment se na váš chov vztahuje nahlašovací povinnost. Ve chvíli (na jaře či v létě, jak píšete), kdy již fena nebude fyzicky přítomna v chovu a počet fen klesne pod tři, je třeba tuto skutečnost nahlásit, díky čemuž chov vypadne ze seznamu chovů tří a více fen. 

A dále mně zajímá toto. Budu-li mít u sebe fenu starší jednoho roku jen na výcvik, ale která není v mém vlastnictví, musím ji také nahlásit? Příklad: Bude to fena jiného majitele a u mne bude za tímto účelem třeba jen jeden měsíc a další měsíc ke mně přijde z podobného důvodu jiná fena nebo budu mít fenu starší dvanácti měsíců jen na předvýchovu. To je budu pořád dokola hlásit a zase odhlašovat, i když nejsou v mém majetku, ale jen dočasně u mě umístěné?

Otázky a odpovědi k povinnosti hlášení tří a více fen  1. díl

Pokud dočasným přijetím feny k výcviku vzroste počet fen starších jednoho roku ve vašem chovu ze dvou na tři, měla byste chov nahlásit a v moment, kdy fena váš chov/domácnost opustí (například po ukončení výcviku), opět byste měla tuto záležitost nahlásit. Změnou počtu fen ze tří na dvě automaticky vypadnete ze seznamu chovů tří a více fen. Pokud již tři či více fen chováte (a váš chov je v souladu se zákonem nahlášen) a přijetím další feny se sice mění celkový počet zvířat v chovu, nikoliv však „kategorie chovu“, nemáte zákonnou povinnost tuto změnu hlásit. Povinností není hlásit každou změnu počtu fen v chovu (to je dobrovolné). Povinnost nahlásit chov máte v moment, kdy dosáhnete počtu tří a více fen, nebo naopak počet fen zpětně klesne pod tři.

 

Ilustrační foto: Nikola Kolářová

Otázky a odpovědi k povinnosti hlášení tří a více fen  1. díl
Kam dál ...