Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Osiny – nebezpečí pro naše psí mazlíčky!

Víte, že i v létě je potřeba mít se na pozoru? V tomto období totiž našim čtyřnohým miláčkům hrozí nebezpečí přehřátí, alergických reakcí na hmyzí štípnutí, ale i často opomíjený a ne moc diskutovaný problém jménem osina. Co dělat v případě, že se našemu psu tento „prevít“ někam zapíchne?


Osiny – nebezpečí pro naše psí mazlíčky!
MVDr. Martina Frühauf Kolářová 16.8.2019 3912x První pomoc u psů

Osina zapíchnutá kdekoliv na těle našeho čtyřnohého miláčka... To si asi každý umí představit, co je to za patálii. My, kteří se se psy často pohybujeme v přírodě, to bohužel známe osobně, anebo alespoň z případů, které na nás čas od času vykouknou na sociálních sítích. Co to tedy ta osina vlastně je a jak mohu svému psu účinně poskytnout první pomoc? Tak přesně to je téma pro sympatickou MVDr. Martinu Frühauf Kolářovou, další autorku našeho seriálu o první pomoci.

Co to vlastně ta osina je...?

Osiny – nebezpečí pro naše psí mazlíčky!

Travní osina je v podstatě travní semeno uložené v tvrdých obalech, tak zvaných plevách. Ty na sobě mají drobné háčky, aby se semeno následně lépe dostalo do půdy. „Díky“ těmto háčkům se ale osina pevně drží i na psí srsti a může bohužel proniknout i pod kůži. Nejčastěji dokáže potrápit v meziprstí na tlapkách, kde je kůže slabší a tak se tam lehce zapíchne. Po proniknutí do těla se ranka uzavře, a tím se osina dostává do podkoží. Zde způsobí infekční zánět. Projevy zánětu se objeví po pár dnech a to zarudnutím a vyšší teplotou tkáně, která je na pohmat horká. Pes si pak neustále líže tlapku a postižené místo bývá citlivé až bolestivé. Oblast, kde se osina nachází, může začít hnisat. Její nevýhodou je, že může cestovat v podstatě po celém těle a tak i osina, která se původně zapíchla do packy, může po pár dnech doputovat např. až k oblasti hrudní končetiny. Není tedy výjimkou, že si ošetření této komplikace často žádá i chirurgický zákrok. 

Co dělat, když...

První pomoc spočívá především v prevenci. V tomto případě je tím myšlena prohlídka psa po procházce, při které odstraníte ze srsti osiny, které by se eventuálně mohly někam zapíchnout. Na tlumení zánětu, který se objeví v případě zapíchnuté osiny, se dá použít obvaz s Višněvského balzámem. Psa by ale vždy měl vidět veterinární lékař, který postižné místo ošetří a podá příslušnou medikaci. Bohužel ne vždy se to obejde bez antibiotické léčby. Psovi bychom měli zabránit v olizování místa, kde se zánět nachází.

Oko ani ucho nejsou výjimkou!

Travnatá osina se může dostat i do oka, pod oční víčko, či třetí víčko, ale může se do oka také přímo zapíchnout. Ve všech těchto případech je nutné vyhledat veterináře. Osina svými háčky a ostrými obaly může jednotlivé části oka nepříjemně poranit. Když dojde k poškození rohovky, následky mohou být trvalé. Podobně jako do oka se může osina stejným způsobem dostat i do ucha, resp. do zevního zvukovodu. Pes se začne náhle urputně drbat, a to téměř bez přestání. Může třít hlavou o zem a být bolestivý na dotek kolem ucha.

Zůstane-li osina v uchu déle, může být u psa patrný i náklon hlavy. Pokud ovšem osinu vidíte, můžete ji vyndat sami, ale je-li v hlubších částech zevního zvukovodu, ponechte tento úkon veterináři. Mohli byste psovi ještě více ublížit. Přiložte však psovi obvaz, aby se zklidnil a zabránili jste poškození, které může nastat následkem urputného drbání.

Osinu lze i vdechnout!

Často se stává, že pes osinu i vdechne, protože travní semena jsou lehká a roznášejí se vzduchem. Když se osina uhnízdí v nosní dutině, může způsobit lokální zánět, který se projevuje kýcháním, frkáním, často výtokem z nosu a jeho otokem. Pes je neklidný, čumák si neustále tře. Osina, kterou pes vdechne a doputuje až do plic, často způsobí chronické záněty plic. V obou případech je k jejímu odstranění nutný chirurgický nebo endoskopický zákrok.

Foto: archiv První pomoc psa, wikipedie

Více o první pomoci pro psy a vzdělávacích praktických seminářích se dozvíte na www.prvnipomocpsa.cz

 

Termíny seminářů: 

  • 29. 9., 16. 11., 17. 11. 2019 Praha
  • 5. 10. 2019 Velké Přílepy
Kam dál ...