Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Návštěva Novoměstské radnice v Praze stojí za to!

Když se řekne „Staromák“ v Praze, každý asi ví, kam zamířit. Je to Staré město, je tam orloj, dva kostely... Když se však řekne NOVOMĚSTSKÁ RADNICE, leckdo si představí jen úředníky a Novou radnici na Mariánském náměstí – magistrát či samotné svatby. Ale to je velký omyl!


Návštěva Novoměstské radnice v Praze stojí za to!
Petra Baďurová 9.12.2020 5001x SKRZNASKRZ

Historie Novoměstské radnice sahá až do roku 1348, kdy bylo založeno Nové Město pražské českým králem Karlem IV.  Nachází se v hlavním městě na Karlově náměstí, největším českém náměstí a zároveň na jednom z největších náměstí v Evropě, jednoduše lidově řečeno na Karláku (kdysi Dobytčím trhu). V průběhu staletí se stala svědkem mnoha dějinných událostí a její poslání se během staletí měnilo, v současné době je známým kulturním střediskem a v jejích netradičních reprezentačních prostorách se konají po celý rok výstavy, koncerty, festivaly, veletrhy a další kulturní a společenské akce pro veřejnost i uzavřenou společnost, pro malé i velké, mladé i staré. A též svatební obřady.

Dominantu rozhodně nepřehlédnete!

Návštěva Novoměstské radnice v Praze stojí za to!

Vyhlídková věž radnice byla dostavěna v roce 1456 a je bezesporu dominantou tohoto památkového objektu. Původně plnila funkci protipožární „strážnice“ pro Nové Město a později z ní hlásný vytruboval hodiny.  V prvním patře věže radnice se nachází původně gotická kaple, později zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie a patronu české země svatému Václavovi. V 18. století byla přestavěna v barokním stylu, ze kterého se zachovala např. klenba uprostřed zdobená freskou alegorie Práva a Spravedlnosti, či vstupní profilovaný portál.

Novoměstská radnice na Karlově náměstí v Praze je se svou bohatou historií jednou z nejkrásnějších národních kulturních památek naší stověžaté metropole!

Jste srdečně zváni…

Návštěva Novoměstské radnice v Praze stojí za to!

Letos na podzim v době koronavirové epidemie musela být radnice již podruhé pro veřejnost uzavřena, avšak nyní v souvislosti s PES - Protiepidemickým systémem ČR, kdy se vládní nařízení rozvolňují, opět 3. prosince otevřela veřejnosti své brány. A stojí za to ji navštívit!

Nyní až do 13. prosince můžete tedy znovu vystoupit po 221 schodech na ochoz vyhlídkové věže. Součástí prohlídky je i stálá expozice o historii Nového Města pražského v bývalém bytě věžníka a návštěva výstavy Galerie ve 

Návštěva Novoměstské radnice v Praze stojí za to!

věži.  Nyní ji hostí obrazy dvou akademických malířů, Vlastimila Elšíka a Borise Jirků. Ve volné tvorbě je společným znakem obou autorů specifické zaměření na figurální malbu, i když pojímanou odlišně. Výstava Barvy přátel představuje návštěvníkům nejen obrazy plné emocí a poznání, ale i dva osobité pohledy na svět.  Věž je otevřena denně, od 10 do 16 hodin, kromě pondělí. Dne 14. 12. se pak uloží k zimnímu spánku a otevřena bude opět na jaře.

Vstup na nádvoří Novoměstské radnice je povolen i se psy na vodítku!

Je libo výtečnou kávu s trochou sochařského

Návštěva Novoměstské radnice v Praze stojí za to!

Na radnici je opět otevřena i kavárna se zahrádkou Café Neustadt Ondřeje Kobzy, známého českého kavárníka a tvůrce městských projektů pro veřejnost (např. Piána na ulici). Na nádvoří si při šálku lahodné kávy všichni kolemjdoucí mohou prohlédnout zdarma barevnou sochu Alexandry Koláčkové Sedící postava, která zde byla nainstalována během letošního mezinárodního sochařského festivalu Sculpture Line. Je zhotovena z vysokopálené šamotové hlíny. Prvotním impulzem vzniku této realizace byl záměr dotvořit intimní místo jedné soukromé zahrady posezením s plastikou. Vznikla tak lavička v podobě stylizované ženy, které se můžete uvelebit v náručí s knížkou, nebo usednout tváří v tvář blízké osobě v důvěrném hovoru.

Prima tip na vánoční dárek!

Objednat se můžete též na oblíbenou Neviditelnou výstavu. Snaží se návštěvníkům ukázat svět nevidomých lidí, jaký je život bez smyslu, díky kterému získává člověk nejvíce informací, a to bez zraku. Nezapomenutelnou hodinu v naprosté tmě s nevidomým průvodcem si nenechte ujít. Tento neuvěřitelný zážitek je možné darovat vašim blízkým jako vánoční dárek.

Nádvoří zdobí též betonové lavičky sochařky Veroniky Psotkové. Každé úterý odpoledne mezi 14 – 16 hod. je přístupný ve svatební vstupní hale i originál sochy Neptuna, kterou vytvořil z jemného pískovce v letech 1875 – 1877 sochař Bohuslav Schnirch. V roce 2014 sochu zrestauroval akademický sochař Vojtěch Adamec. Vstup na nádvoří je povolen navíc i se psy. Nezapomeňte s sebou tedy vzít fotoaparát. Krásný snímek si můžete nyní pořídit i u pěkného radničního vánočního stromku.

Historie radnice je bohatá

Radnice pořádá během roku několik hodinových komentovaných prohlídek vhodných i pro děti a některé probíhají i při západu slunce. Je o ně velký 

Návštěva Novoměstské radnice v Praze stojí za to!

zájem a je potřeba si na ně proto zarezervovat předem místo. Během nich se návštěvníci „podívají“ do dávné minulosti a nahlédnou i do historických prostor, které nejsou běžně veřejnosti přístupné, např. do Konšelského salonku, historické vstupní haly Mázhaus či bývalé šatlavy. Vystoupí též na téměř 70 m vysokou věž, dostavěnou v roce 1456.  Z ptačí perspektivy pohlédnou z jejího ochozu na věžičky, domy a dvorky Nového Města. Uvidí ale ještě mnohem dál. Až na Pražský hrad! Takový pohled se jim z jiné pražské věže nenaskytne. Užijí si poutavý 

Návštěva Novoměstské radnice v Praze stojí za to!

výklad, během kterého se dozví, jakou funkci plnila věž od 15. století, k čemu dříve sloužila kaple, co je to etalon a palindrom a kde je vytesán, kam byl zasazen český loket a kde se nachází, jak si zde kupci cejchovali své dřevěné míry. Sympatická průvodkyně návštěvníkům odhalí i to, jak je s radnicí spojeno jméno legendárního loupežníka Václava Babinského, Jana Sladkého – Koziny či Aloise Rašína nebo Milady Horákové. Radnice sloužila i jako vězení a různorodost provinění a jejích vězňů se zasloužila o zlidovělý popěvek: „V novoměstský věznici je plno hovoru – zloděj, cikán a redaktor seděj tu pospolu." Na nádvoří radnice se odbývaly dokonce i popravy, poslední ještě za nacistické okupace. Konal se zde i politický proces s Omladinou a odehrála se tu i první pražská defenestrace, kdy dav pod vedením Jana Želivského a Jana Žižky svrhl z oken purkmistra, dva konšely a několik měšťanů a zahájil tak husitskou revoluci. A to není zdaleka všechno.

Návštěva Novoměstské radnice v Praze stojí za to!

A jedno přání na závěr…

Držme si tedy palce, aby se k nám štěstí již neotáčelo zády a mohli bychom společně oslavit požehnané vánoční svátky a konec roku se všemi radovánky, které k této době patří. A abychom do toho nového roku vstoupili s optimismem, bez dalších omezení a opět si mohli užívat v centru metropole to, co nám v současné době tolik chybí: bohaté kulturní dění. Třeba právě na Novoměstské radnici.

Podrobné informace o kulturním dění a plánovaných akcích pražské Novoměstské radnice se dozvíte v programu na webových stránkách www.nrpraha.cz.

Foto: Petra Baďurová, Miroslav Bárta, David Tesař, archiv  Novoměstské radnice

Kam dál ...