Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Novela zákonů pro chovatele

Souhlasíte, že opakování je matkou moudrosti a co se týče chovu psů a souvisejících předpisů, tak informací není nikdy dost? Pak se tedy pojďme společně podívat na novely dvou zákonů, které se nás chovatelů bezprostředně týkají a celou problematiku si srozumitelně shrnout. Věříme, že vám tento článek přijde velmi vhod!


Novela zákonů pro chovatele
MVDr. Iveta Vaňková 15.9.2021 4538x Právo a legislativa

V nedávné době vešly v platnost novely dvou zákonů, které chovatelům psů a koček ukládají některé nové povinnosti. Jednou z nich je novela zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči, ve kterém je stanovena povinnost hlášení tří a více fen starších dvanácti měsíců. Tou druhou pak novela zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ukládající nové povinnosti týkající se evidence zvířat a vrhů. Hlavním cílem všech těchto „novinek“ není nic jiného, než snaha zredukovat a omezit činnost tzv. množíren, které jsou trnem v oku i mnohým z nás.

Hlášení tří a více fen

Novela zákonů pro chovatele

Co se týče hlášení tří a více fen, týká se všech fen starších dvanácti měsíců, kastrovaných i nekastrovaných, s PP či bez nich. Tato povinnost se vztahuje na každou domácnost, tedy pokud je více chovatelů v jedné domácnosti (dům, byt), postačí, když hlášení provede pouze jeden z nich. Např. já a moje máma bydlíme v jedné domácnosti, ona má na sebe napsáno část psů, já také, ale dohromady máme čtyři feny – hlášení provedla ona. Více o této problematice a jak feny zaregistrovat se dozvíte na stránkách Státní veterinární Správy, na následujícím odkaze: https://www.svscr.cz/zdravi-zvirat/oznamovaci-povinnost-chovatelu-tri-a-vice-fen-starsich-jednoho-roku/. Zde je také možné provést registraci online. Ale nemusíte se bát. To, že svoji fenu zaregistrujete, neznamená, že vás budou čekat pravidelné kontroly, nicméně pokud by k tomu došlo a veterinární inspektoři vás navštívili, což se může stát nám všem, bude i toto součástí kontroly. Pokud se v takovém případě zjistí, že chovatel povinnost nesplnil, hrozí mu sankce až do 20 000 Kč. Samozřejmě se hlášení netýká situace, kdy vám dočasně, např. na týden svěří přítel fenu na hlídání.

Evidenční list vrhu štěňat

Novela zákonů pro chovatele

Další částí je vedení evidence prodaných, darovaných i narozených štěňat. V tomto bodě si jistě většina z nás klepe na čelo a protáčí panenky s otázkou, proč další papírování. Zde je odpověď velmi jednoduchá. Ačkoli většinu z této dokumentace již vedeme, ať v rámci klubu, či ČMKU, Krajská veterinární správa, jakožto orgán pověřený dozorem, k nim přístup nemá. Je to chyba? Možná. Změní se to? Budeme doufat. Ale do té doby buďte, prosím, shovívaví. Více o evidenčním listu, o vedení evidence a také odpovědi na nejčastější dotazy najdete zde: http://eagri.cz/public/web/mze/ochrana-zvirat/dalsi-temata/zvirata-v-zch/ochrana-psu-a-kocek.html. Dále je zde také možno evidenční list stáhnout. Pokud chcete kouknout přímo do zákona, jedná se konkrétně o § 7 zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání a stejně jako u předchozího platí, nepodceňujte to. Porušením některé z těchto povinností vám hrozí sankce až do výše 100 000 Kč.

Co říci závěrem?

Novela zákonů pro chovatele

Samozřejmě běžně Státní veterinární správa v těchto případech tak vysoké sankce neukládá, nicméně i přesto to neberte na lehkou váhu. Pokud jste tak ještě neučinili, zaregistrujte své feny, a veďte řádně evidenci.

 

 

 

MVDr. Iveta Vaňková

Odborný rada – veterinární inspektor

Krajská veterinární správa

 

Foto:     Martina Irglová, Nikola Kolářová

Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...