Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Něžný aristokrat - to je hovawart!

Také jste si předem pečlivě vybrali určité plemeno a osud nakonec zamíchal kartami úplně jinak? Jak se tedy jedna taková prima rodina dostala od zlatého retrívra až k hovawartovi a nakonec se začala věnovat i chovu, to už je náplní následujícího příběhu!


Něžný aristokrat  - to je hovawart!
Dagmar Kozlíková 9.7.2022 2307x Příběhy

Když jsme se nastěhovali do rodinného domečku na konci vesnice, kde jsem často bývala sama, začali jsme uvažovat o pořízení pejska. Chtěla jsem většího společníka, který by hlídal a byl zároveň kliďas a pohodář. Vyplynul nám z toho zlatý retrívr, ale jak to tak bývá, člověk míní a náhoda mění…

S manželem jezdíme rádi na trhy do vedlejší vesnice a tam jsme jednu krásnou podzimní neděli spatřili červenohnědého medvídka s nádherným rozvážným kukučem.  A tak jsem poprvé spatřila  hovawarta. Po pár dotazech jsem zjistila, že je to přesně to, co bych chtěla – dobrý společník, velký pes, úžasný hlídač s dobromyslnou povahou. Medvídka jsme si tehdy nevzali, bylo před zimou a chtěla jsem štěňátko až na jaro a také si nejdříve o tomto plemeni něco více zjistit.

Bude to hovawart!

Něžný aristokrat  - to je hovawart!

Začala jsem tedy pátrat na internetu, kde se mi informace pána z trhu potvrdily, a tak bylo rozhodnuto – pořídíme si hovawarta, nejlépe slečnu, bývá poslušnější a ovladatelnější. Protože jsem v různých diskuzích často narážela na názor, že vhledem k velikosti plemeno trpí na dysplazii kyčelních kloubů, není tedy vhodné takové štěně kupovat někde na trhu, ale určitě pořídit v chovatelské stanici, kde chov řídí klub a dbá na to, aby pejsci byli zdraví. V té době jsem nevěděla, co je to dysplazie, že existují nějaké chovatelské stanice a neznala jsem ani rozdíl mezi pejskem s PP a bez PP. Neměla jsem absolutně potuchy, jak se psi cvičí, co obnáší výstavy, že pejska budu muset nechat rentgenovat, a že budu muset dodržovat nějaké podmínky.

Ze začátku mi to přišlo jako velké omezování. Ale pochopila jsem, že je pro mě důležité mít zdravého pejska a vše, co pro to podstoupím, stojí za to. A tak jsem oslovila několik chovatelských stanic s dotazem na štěňátka. Nejvíce se mi svým přístupem líbila paní Ing. Tereza Mulačová, chovatelská stanice Hali Gali, mluvila o hovících tak srdečně. Štěňátka byla k odběru v termínu, který nám vyhovoval a po několika návštěvách jsme si v dubnu 2008 přivezli naši první fenku Ambru Hali Gali.

Ambra si mě vybrala sama

Něžný aristokrat  - to je hovawart!

Stalo se tak hned při první návštěvě, kdy se ke mně navalilo třináct štěňátek.  Ambra mi skočila do klína, schoulila se do klubíčka a usnula. Byla to láska na první pohled. Paní chovatelce jsem přislíbila, že s Ambruškou absolvujeme svod mladých, alespoň jednu výstavu a rentgen kyčlí, aby mohla zhodnotit svůj odchov. Sama jsem si dala za úkol, že budeme chodit na cvičák a učit se poslušnosti, aby fenka poslouchala, když z ní bude tak velký pejsek. Absolvovali jsme svod mladých a první výstavu, moc se nám to líbilo, Ambruška byla mezi pejsky a rozhodčí ji hodně chválili. A protože se to líbilo nejen mě, ale i Ambrušce, tak jsem ji přihlásila na další výstavu, na které získala svůj první titul. Poté následovaly další a další výstavy, které jsme si společně moc užívaly a na kterých jsme sbíraly vavříny.  Po rentgenech kyčlí a loktů, které dopadly dobře, jsem si řekla, že když jsme došly až sem, tak budeme pokračovat a Ambru uchovníme.

Mezitím jsem s Ambrou chodila i na kynologické cvičiště – prvotní záměr, že si projdeme jen základním kurzem poslušnosti již dávno vyšuměl, protože nás to obě bavilo a postupně jsme začaly skládat i pracovní zkoušky. Těch se nám podařilo složit celkem pět, než jsme se začaly věnovat chovu.

Hovawart je velmi vyrovnaný, ale také citlivý na zacházení. Je dobré s ním navázat rovnoprávně partnerský vztah!

CHS „von Bobble“

Něžný aristokrat  - to je hovawart!

Po absolvování bonitace jsem si v roce 2011 založila chovatelskou stanici „von Bobble“ a v březnu 2012 se nám po dlouhém hledání vhodného psa narodilo prvních sedm štěňat. Jedna fenka se znaky, tři plavé fenky a tři plaví pejsci. Bohužel jedna plavá fenka přes všechnu naši péči zemřela.

Já jsem před narozením štěňat měla velké přání. Nechat si celočernou fenku. Tu nám sice Ambruška nedala, ale hned od začátku bylo rozhodnuto, že doma zůstane fenka znakatá a ostatním štěňátkům že najdeme hezký domov a zodpovědné páníčky. Štěňátka rostla a já jsem se čím dál tím víc zamilovávala kromě do již zvolené fenky také do posledního plavého pejska, a tak bylo ve finále více než jasné, že doma zůstanou štěňata dvě. Fenka dostala jméno Atisha a pejsek je Arnie. Oba jdou ve šlépějích svých rodičů a slaví spousty výstavních úspěchů a jsou uchovnění v první třídě chovnosti.

A protože se nám první vrh vydařil, štěňátka jsou povedená a o další byl velký zájem, nehledě na moje tajné přání, že se narodí moje toužené černé štěně, jsme v roce 2014 opět nakryli a v lednu 2015 se nám narodilo pět štěňat. Všem jsme našli zodpovědné a hodné páníčky. Se všemi jsme stále v kontaktu a radujeme se z jejich úspěchů. Bohužel jsem se svého černého štěňátka po Ambře nedočkala tak doufám, že se jednou narodí její dceři Atishe.

Dvě štěňata z jednoho vrhu – ano, či ne?

Něžný aristokrat  - to je hovawart!

Když jsem se u prvního vrhu rozhodla nechat si hned dvě štěňata, tak mě všichni zrazovali, že budou věční rivalové, budou se prát o postavení ve smečce, o jídlo, o mou přízeň, bude to smečka a nebudou poslouchat. Odmala jsem je vedla k vzájemnému respektu, všem jsem měřila stejně. Pořadí ve smečce si udělali bez praní, velí Ambra, která je dokáže okamžitě srovnat. Klidně jedí z její misky, respektují se navzájem.

Pro koho se toto plemeno rozhodně nehodí?

Něžný aristokrat  - to je hovawart!

Hovawart je velmi vyrovnaný, ale také citlivý na zacházení. Je dobré s ním navázat rovnoprávně partnerský vztah, na jehož základě ochotně, rád a trvale respektuje své postavení i veškeré požadavky. Negativně však reaguje (přestává komunikovat) na hrubé a násilné zacházení. Rozhodně se nehodí pro egoistického, tvrdého výcvikáře a ani eventuální rady takových výcvikářů nelze doporučit.

 

Dagmar Kozlíková

Foto: Dagmar Kozlíková

Chovatelská stanice hovawartů von Bobble

http://www.ambra-haligali.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->