Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Nepořádek, který zachraňuje

Odchováváte štěňata nebo plánujete svůj první vrh? Jistě jste si už nashromáždili mnoho informací o tom, jak a co dělat při porodu, jak se starat o matku štěňat i o ně samotná první kritické dny po narození i jak dál probíhá celý odchov až do odstavu. Jenže některé věci nemusí člověka napadnout – tím spíš, pokud se jeho feně narodí málopočetný vrh.


Nepořádek, který zachraňuje
Marie Trauškeová 29.3.2023 1760x Jak na to?

Jak se říká, nikdo učený z nebe nespadl, a i když už si myslíme, že toho víme hodně, vždy se máme ještě co naučit. To platí ve všech oblastech, tedy i ve výcviku psů a v chovatelství pochopitelně také. Dnes si popovídáme o nepořádku, který může zachránit štěněcí životy.

Když se váš vytoužený vrh konečně narodí, je to krásný pocit. Fenka spokojeně odpočívá v porodní bedničce, štěňata slastně pijí první doušky mléka a jejich matka se tváří náležitě hrdě. Vše jsme předem připravili, aby prostor, ve kterém bude fena i štěňata trávit následující dny (někdy i týdny) byl dostatečně pohodlný a bezpečný. Bedničku máme opatřenou lištami, aby fena štěňata nezalehla, u málopočetných vrhů někdy zapojujeme i vyhřívací elektrickou dečku, aby měla štěňata možnost přelézt si na teplé místečko.

Hlavně, aby měli čisto…

Nepořádek, který zachraňuje

Většina chovatelů dále dbá na to, aby měla fena i její štěňata ve svém prostoru čisto. Obvykle to znamená měnění podušek i několikrát denně a pračka jede téměř nonstop. Pelíšek je uklizený, voňavý, připravený na reprezentativní fotografie na sociální sítě i pro budoucí majitele štěňátek. Na tom není vůbec nic špatného – pokud máte početný vrh, ve kterém po sobě štěňata mohou lézt.

Pozor na hrudníčky!

V případě, že se vám narodí málopočetný vrh – tedy jedno až tři štěňata – je potřeba v pelíšku nahradit ostatní sourozence. Není to z toho důvodu, aby štěňátkům „nebylo smutno“ – v tomto ohledu si vystačí sama a kontakt mají i od své matky. Jde o to, že štěňata potřebují lézt přes překážky, a hlavně neležet dlouho na rovném a tvrdém povrchu. Štěňata (zvlášť u těch s prostornými hrudníky nebo u těžších štěňat), která pravidelně a dlouhodobě leží svými hrudníky na rovné podložce, mohou lehce přijít k deformaci hrudního koše. Ten postupně začne měnit svůj tvar (zplacatí se), štěněti se špatně dýchá a orgány mají problém v takovém prostředí správně fungovat. Štěňata s plochým hrudníkem pak často končí na veterinách, kde se jim svazují přední končetiny k sobě a různě se stimulují, aby ležela na boku nebo na zádech. Kvůli tomu je vhodné mít v prostoru, kde štěňata vyrůstají, zvlněný měkký podklad (různé deky a hadry) a ideálně i různé překážky (například silné zimní ponožky se zauzlovanými konci). Štěňata si pohybem po nerovném povrchu stimulují hrudník, a také mají možnost spát v různých polohách, například natažení přes ponožku (jako kdyby spala přes jiné štěně), na boku či na zádech, kdy jim hadry, ponožky a hračky dělají přirozenou bariéru.

Malá štěňata potřebují lézt přes překážky, a hlavně neležet dlouho na rovném a tvrdém povrchu!

Hlavní jsou první týdny

Nepořádek, který zachraňuje

Toto je nejdůležitější hlídat první týdny jejich života (minimálně do čtvrtého týdne věku). Jakékoliv odchylky od zdravého vývoje, které jsou zapříčiněné podceněním prostoru, kde štěňata vyrůstají, se totiž špatně napravují a rozhodně to není pro štěně nic příjemného. Pokud máte početnější vrh, obvykle stačí hlídat jen podložku, aby nebyla příliš rovná a tvrdá. Neměli bychom zapomenout ani na to, že pelech by měl být dobře chráněný před průvanem, ale zároveň by měl být dobře větratelný.

 

Text: Marie Trauškeová
Foto: Marie Traušleová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->