Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Neodčervujme zbytečně!

Snažíte, aby organismus vašeho psa byl co nejméně zatěžovaný chemií, a v této souvislosti přemýšlíte i o tzv. „preventivním“ odčervování? Máte pravdu, i okolo tohoto panuje mnoho mýtů a předsudků, které se vám právě v tomto článku pokusíme vyvrátit a nabídnout i příjemnější cestu, jak z toho ven.


Neodčervujme zbytečně!

Je samozřejmě jasné, že každý zodpovědný majitel psa si přeje a také dělá maximum pro to, aby byl jeho čtyřnohý přítel v pohodě a v pořádku po všech stránkách. K tomu všemu pochopitelně patří i dostatečná zdravotní péče. Ovšem na druhou stranu nic se nemá přehánět a mnohdy i méně je v konečném efektu více. A to přesně sedí na tzv. preventivní odčervování. Pojďme se na to tedy společně podívat a jazykem laikovi srozumitelným si probrat veškerá pro a proti.

O co vlastně jde?     

Neodčervujme zbytečně!

Pokud si pojem odčervení zadáme na internetu do vyhledávače, dočteme se například toto: „Odčervování psa je základním úkonem, při kterém svého čtyřnohého přítele zbavujeme vnitřních parazitů. Pokud by chovatel odčervení psa zanedbával, mohlo by u zvířete dojít k závažným zdravotním problémům, případně také k přenosu parazitů na člověka.“ Často se doporučuje tento úkon provádět každé tři měsíce, a to buď podáním tabletky, kapiček nebo speciální pasty. Je to ale opravdu nutné a navíc v takovém intervalu? Pamatujte, že nikdy není nic jen černobílé.

Obavy světem vládnou

Neodčervujme zbytečně!

Naše lidské pohnutky jsou zcela jasné. Pes s námi bydlí uvnitř bytu nebo domu, nezřídka s námi spí i v posteli, k tomu máme malé děti, nebo s námi žije babička, jejíž zdraví už dávno není takové, jaké bývávalo dříve, tak přece nebudeme riskovat zamoření svých obytných prostor nějakými cizopasníky, že? Navíc na internetu psali, že… a náš veterinář je také pro prevenci. Potud se asi nedá našim myšlenkovým pochodům nic vytknout. Zkusme ale trochu zapojit i zdravý selský rozum.

Preventivně odčervovat psa bohužel nejde!

Antibiotika jako prevence?

Neodčervujme zbytečně!

Představme si následující situaci. Já se jednoho krásného dne rozhodnu, že budu chtít udělat něco prospěšného pro své zdraví. Vypravím se tedy za svým praktickým lékařem a požádám ho, zda by mi nyní (v srpnu) nepředepsal antibiotika, že bych si chtěla hned udělat preventivní kúru, abych na podzim v době chřipek nebyla nemocná… Zní vám to divně? No, bodejť by ne! Je to totiž blbost a pan doktor by si určitě klepal na hlavu, že jsem se úplně zbláznila a odkázal by mne na zcela jiné oddělení. Ptáte se, jak to souvisí s odčervováním psa? Velmi úzce, protože efekt je v podstatě naprosto stejný. Preventivně odčervovat psa totiž nejde.

Jak reaguje organismus zvířete

Neodčervujme zbytečně!

Pojďme si to ale vysvětlit. Majitel psa bez ohledu na to, zda v sobě zvíře má nebo nemá nějaké vnitřní parazity, podá odčervovací tabletku. Ta následně kompletně „vyčistí“ celý zažívací trakt, jinak řečeno zbaví střeva úplně všeho, co je uvnitř – možná (s velkým otazníkem) nějakých parazitů, ale zcela jistě i veledůležité zdravé střevní mikroflóry. A věřte, že znovu osídlení střeva těmi správnými bakteriemi trvá zatraceně dlouho. A co z toho plyne? Takto preventivně „ošetřený“ pes je rázem choulostivější a také „připravený“ na příjem kde čeho, jen ne toho, co byste si sami přáli. A světe div se, druhý den s ním půjdete ven na procházku a on uloví začervenou myš nebo něco nevhodného olíže a škrkavka nebo tasemnice se do těla stejně dostane a bude si tam vesele cizopasit. Tak to prostě je. Nezabránili jsme tedy preventivně ničemu, jen jsme do svého psa nacpali zbytečnou porci chemie.

Kudy z toho všeho ven?

Neodčervujme zbytečně!

Jediným rozumným řešením je dva až čtyřikrát do roka (dle aktuální potřeby) nechat udělat ve specializované laboratoři koprologické vyšetření, neboli vyšetření trusu. Výsledek budete mít nejpozději do druhého dne, a pokud by byl pozitivní, následně se použije odčervovací přípravek cíleně na konkrétní druh parazita (takovou giardii zlikvidujeme určitě jinak než např. tasemnici) a nikoliv jen náhodný výstřel do tmy. Odběr vzorků není nikterak složitý, a buď jej můžete odevzdat u svého veterináře, nebo zaslat přímo do laboratoře (objednat můžete např. zde: https://www.labvet.cz/ecanis/parazitologie.php). A nejlepší na tom celém je, že finančně nás to vyjde velmi podobně, ale organismus našeho pejska nebudeme zbytečně zatěžovat.

Kynologický magazín eCanis vřele doporučuje pražskou veterinární laboratoř Labvet se skvělým přístupem k zákazníkům a vynikajícími službami. Více o „Pošli bobek“ zde:

Pošli bobek (zvířecí)

Zvažujete nechat svému čtyřnohému příteli laboratorně vyšetřit trus, abyste se mimo jiné ujistili, že je prostý vnitřních parazitů a nemuseli tak zatěžovat psí organismus zbytečným odčervováním pomocí chemie?

Výjimka potvrzuje pravidlo

Neodčervujme zbytečně!

Zcela jiná situace ovšem nastává při odchovu štěňat. Tam nelze než doporučit zavedené odčervovací schéma (ve druhém, čtvrtém a šestém týdnu věku) dodržet, neboť při porodu se mohou případná vývojová stadia škrkavek aktivovat. S celým vrhem by se minimálně jednou měla nechat odčervit i jeho matka. Není ovšem na škodu nechat fence před porodem trus také vyšetřit, aby chovatel jednoduše věděl, na čem je.

Závěrem

Tady, nakonec stejně jako u všeho dalšího v životě platí rozum do hrsti a rozhodněte se prostě a jednoduše  tak, jak to sami nejlépe cítíte a co si myslíte, že bude právě pro vašeho psa tím nejlepším a nejvhodnějším řešením. A my vám při tom přejeme hodně štěstí.

 

Michaela Weidnerová

Foto: Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->