Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Německý ovčák

Na otázky pro německého ovčáka mi odpovídá Renata Machová Angelovová, majitelka chovatelské stanice Anrebri s 30letou historií, dále přes 20 let posuzuje jako rozhodčí CKS, mezinárodní rozhodčí, krajský poradce chovu, má složeno 150 zkoušek.


Německý ovčák

S osmi psy byla na mistrovství republiky, celkem to dělá  28x na mistrovství ČR.  Mezi její další činnosti patří výcvik NO, pořádá výcvikové tábory, semináře, výcvikové víkendy, bonitace, výstavy, soutěže a zkoušky.

Německý ovčák byl dlouhé roky jedničkou mezi pracovními psy. Dnes mu velmi silně šlape na paty právě onen maliňák. Čím si myslíte, že to je?

Nároky na dnešní sportovní výcvik jsou vysoké, preferuje se temperamentní, pozorná, koncentrovaná poslušnost s maximálním nasazením a přitom naprosto přesná. Na obraně se preferuje tvrdost, razance, rychlost a maximální ovladatelnost.  Z toho vyplývá, že nervová soustava malinoisů více odpovídá nárokům na dnešní výcvik. Německý ovčák je vyrovnanější povahy, má pevnější nervy, tudíž mnohdy „nestíhá“  onen trend, kde se vyžaduje až extrémní nasazení a rychlost. Samozřejmě je to hodně o metodice výcviku, povaze daného jedince a schopnostech psovoda.

V čem Vy vidíte jedinečnost svého plemene, kterou byste vypíchla?

Mně se u německých ovčáků líbí nejen vzhled, ale také právě ta vyrovnaná povaha a přizpůsobivost nejen s prostředím a výcvikem, ale také s nervy psovoda. Více vydrží, což je i jeho handicap v kombinaci s psovodem, co neví, kdy přestat ve výcviku. NO pracuje stále dokola a než si všimnete, tak je „zničen“. Jste za jeho hranicí. Kdežto maliňák vám hned ukáže, že jste překročili hranici, kterou unese… NO lépe  „stráví“ chyby, které se při výcviku stanou, jakoby zapomene na špatné. U malinoisů je to horší. Chyby se hůře odstraňují. Naproti tomu malinois má spoustu věcí zadarmo ( potřebných pro dnešní trend výcviku ) . U NO se mě líbí ta jeho tzv. „normálnost „ .

Myslíte si, že německý ovčák maličko ustupuje maliňákovi a pokud ano, proč?

Je to otázka názoru. Na soutěžích ČKS IPO všech plemen soutěží mnoho maliňáků a podávají až extrémní výkony. Také je to otázka „módy“. Což vyplývá z výše popsaného. Na mistrovství ČKNO soutěží přes 50 německých ovčáků a drtivá většina jich je kvalitních a předvedou kvalitní výkon. A nesmíme zapomenout, že tři roky po sobě je mistrem světa FCI německý ovčák.

Pojďme se podávat na chov, kam dle Vás směřuje a kam by měl směřovat chov?

U německých ovčáků (a je to i ve spoustě jiných plemen) je chov rozdělen na výstavní a pracovní linie.  Nelze tedy jednoznačně na tuto otázku odpovědět. V globále řečeno jak u exteriérové linie tak u pracovní linie jsou psi se skvělou povahou, ale i psi se slabší povahou. Chov by měl směřovat hlavně k chovu zdravých jedinců, s pevnými nervy, ochotou pracovat a nezapomínat na vrozené schopnosti jako je lovecký pud, schopnost aportovat a čich (pachové práce), v neposlední řadě sociální chování.

Jak byste hodnotila povahu plemene. Nemyslím, co říká standard ale to, jak vidíte dnešní povahy Vy jako chovatelka.

Opět musím podotknout, že se nedá jednoznačně odpovědět. Hraje zde roli mnoho faktorů. Linie, prostředí, ve kterém pes vyrůstá, metodika výcviku (která se na dojmu z chování psa podepíše), psovod (jeho povaha, schopnosti apod.). Každý pes se hodí na něco jiného. 

Je těžké ptát se na to, jako vhodní jsou na výcvik, to asi každý ví, ale pojďme se tedy podívat na ostatní sporty, které může vykonávat. Jak vidíte tyto psy při moderních sportech jako je dogfrisbee, tanec nebo jak práce asistenčních a vodících psů.

Je to stále stejný princip. U NO existují extrémně temperamentní psi, kteří se nehodí na výcvik vodících psů. Naopak je spousta flegmatických a ti se zase nehodí na tanec se psem … V globále řečeno NO se hodí na všechny druhy výcviku, záleží ale na konkrétním psovi, jeho povaze a dalších okolnostech.

U německého ovčáka se vždy uvádí, že je vhodný pro každého, dobře cvičetelný atd. Z vlastní zkušenosti vím, že to tak není (a to nejen u NO). Vy, jako zkušená chovatelka, výcvikářka, rozhodčí, prostě odbornice v pravém slova smyslu, řekněte nám, na co má člověk koukat a kde hledat psa pro své potřeby.

V první řadě je nutné začít u sebe jako u psovoda. Zvážit své schopnosti (nejen šikovnost, ale pracovní vytížení, rodinná stabilita apod.) a odpovědět si na otázku, za jakým účelem si psa (NO) chci pořídit. Pokud chci psa na top sport (soutěže na vysoké úrovni), vybírám si štěně po rodičích, nejlépe kteří jsou sami „závodníci“. To, že je pes na MR není záruka kvality, ale jakýsi předpoklad pro to, že by to mohlo klapnout. Pokud chci psa do rodiny k dětem jako kamaráda s občasným výcvikem, mohu volit štěně klidně s výstavních linií. Tím nechci říci, že pes exteriérový není na výcvik. Jen reálně musím přiznat, že je velmi málo psů z exteriérových linií, kteří jsou schopni startovat na mistrovství a obstát… Naopak v rodině jako společníci, popřípadě na skládání zkoušek jsou vyhovující. Hledat štěně na inzerát není špatné, ale je dobré si o rodičích více zjistit, například se zajet podívat na výstavu, nebo soutěž a podívat se, jak ten pes pracuje a jak se chová. Každému vyhovuje něco jiného. Není nic horšího, než šílený temperamentní uštěkaný aportér v rodině s malými dětmi, jen tak na zahrádce nebo u starších lidí… Pes se nudí a majitel je naštvaný, neboť si pes hledá zábavu jinde, ničí majetek, ohrožuje děti apod.

Jedna otázka tu nepadla. Proč u jste si Vy vybrala právě německého ovčáka, jak dlouho je chováte a kam Váš chov směřuje.

Německý ovčák se mě líbil od útlého věku. Ve čtrnácti letech mi rodiče koupili vysněnou Brittu z Knihovského údolí  (znaková fena ) , se kterou jsem složila ZVV3, IPO3, ZZP2, ZPO, OP1. Nikdy jsem tenkrát o jiném plemeni neuvažovala. Tato fena byla zakladatelkou mé chovné stanice. NO chovám 30 let. Snažím se jako spousta chovatelů o krásné chytré psy . Ale ideál neexistuje a příroda (genetika ) si dělá , co chce. Ideální pes ve všech směrech neexistuje. Vždy je něco za něco. Snažím se myslet na zdraví ( lokty, kyčle, páteře), prostě pohybový aparát. To je základ. Já osobně se snažím preferovat tmavou barvu, nejlépe tmavě vlkošedou, celočernou, pálenou. Silnou kostru, líbivé hlavy, pozorný výraz,  pevné hřbety. Co se týče povahy, preferuji pevné nervy, dravost, ochotu spolupracovat, na obraně se mě líbí plné pevné zákusy, razance, projev.  Takové psy se snažím vybírat na své feny ke krytí. Při výběru mě zajímá, jak pes pracuje na place (závod ), ale také jak se chová v běžném životě ( třeba před nástupem na plac, na vycházce a podobně ). 

Jaký je pro Vás nejlepší Váš pes .

Jednoznačně musím uvést FRANKIEHO Anrebri. Byla jsem s ním  7x na mistrovství republiky ve výkonu. Nikdy nevyhrál, ani se neumístil v první pětce.  Přesto vždy postoupil. Ale líbila se mi jeho přizpůsobivost pro všechny moje výmysly. Hodně jsem se na něm naučila, hodně mě naučil on a hodně jsem pokazila. Přesto se s tím dokázal vyrovnat. Byl to pes nejen na sport (IPO), ale i do praxe. Jeho povaha byla opravdová. Za každých okolností. Byl vynikající obranář, vynikal razancí, pevnými tvrdými zákusy. Jeho nervová soustava byla pevná, vyrovnaná. V cizím prostředí na Barrandově mezi strašidelnými kulisami byl schopen bez problémů natáčet s cizími lidmi na lešení, ve výšce hororové scény. S Frankiem jsme se věnovali výstavám, byl to líbivý tmavě vlkošedý pes. Měl titul interšampion, šampion ČR, SR, mnoho CACů, CACIBů, BOBů… Mimo to to byl výborný společník a pes do rodiny. Měl srdce a duši a byl to parťák. …

Co byste přála německému ovčákovi, chovatelům a majitelům do budoucna?

Rozvahu při vybírání jedinců do chovu… Nemělo by být pravidlem chovat za každou cenu na fenách, které jsou sice chovné, ale chybí jim základní věci typické pro NO.

 

Děkuji Vám za rozhovor.

Foto: Archiv Renata Machová Angelovová

Kam dál ...