Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Nejsou jen krásní, ale umí i pracovat!

Kdo si myslí, že kolie je jen krásná a šeltie umí jen běhat agility – hluboce se mýlí. Pracovní vlohy těchto psů jsou fantastické a každý kdo s nimi cvičí vám to milerád potvrdí.


Témata: chov psů
Nejsou jen krásní, ale umí i pracovat!
Iveta Panýrková 19.8.2017 3039x Představení plemene v podobě portrétu

Otázky:

1)     Představte nám vašeho psa či psy, jaké máte složené zkoušky a čemu všemu se s ním   věnujete.

2)      Co bylo skoro nepřekonatelným oříškem ve výcviku?

3)      Co si myslíte o koliích dlouhosrstých? Jaké jsou podle vás v povahách a co vše se s nimi dá zvládnout.


 

   

Vlasta Lužová

  1. V současné době jsem majitelkou dvou dlouhosrstých kolií (DK), jsou to oba kluci, zlatý je Deann Gold Fredina Agi (stáří sedm let) a trikolorní je Fredy Black Fredina Agi  (čtyři a půl roku). Před těmito dvěma jsme měli ještě zlatého koliáka Ronyho, ale výcviku, práci se psy a vystavování se věnujeme zhruba až od roku 2011. Deann a Fredy mají splněné některé zkoušky z poslušnosti:  ZOP, ZZO, ZZO1, v agility mají složenou zkouška LA1, nyní běháme v kategorii LA2. Věnujeme se tedy nejen vystavování ale i agility sportu a v poslední době zkoušíme dogdancing. Nemám takové zkušenosti a znalosti plemene, jako mají jiní dlouholetí chovatelé či majitelé, ovšem některé poznatky jsem už posbírala. Moje osobní zkušenost je, že i mezi mými dvěma psy je vhodné uplatňovat jiný přístup k jednomu a jiný k druhému psovi. Řekla  bych, že i tady platí, co pes, to individualita.
  2. Nepřekonatelný oříšek – na to je možné nahlížet z více úhlů. Třeba je to moje pohodlnost, mohla bych s nimi dokázat daleko víc. Něco jde dost těžko překonat díky jejich založení, třeba dosažení vyšší rychlosti v agility. U Deanna  by se mohlo považovat  za  „nepřekonatelnou překážku“ jeho stálé štěkání, které třeba u zkoušek z poslušnosti vadí (po dobu odložení například). To stejné u zkoušek  v dogdancingu, kde se za štěkání strhávají body. Počet DK, věnujících se agility se zvolna zvyšuje, ale většina dlouhosrstek má na soutěžích a zkouškách nevýhodu s plněním časových limitů. Například border koliím nemůžeme rychlostí konkurovat, což nás trochu hendikepuje. Naopak zlí jazykové tvrdí, že máme předpoklady a vlohy k předvádění se, že DK se i při závodním běhu otáčí za zvukem fotoaparátu a snaží se o co nejlepší záběr.
  3. Můj názor je, že svou DK bych nedávala na „obrany“, to mi přijde proti jejich charakteru, povaze. Jsou přátelští, veselí, s dobrým vztahem k dětem i jiným psům. Znám osobně šikovné DK, které pracují  jako  canisterapeutičtí psi, další jsou „mistři“ v pasení, atd. Myslím si, že jsou to učenliví, chytří, společenští tvorové a pokud se jim majitel věnuje pravidelně, pracuje s nimi, mohou spolu  zvládnout  hodně. Shrnuto a podtrženo, já měnit plemeno nebudu.

  

        Biaggi - Foto: Ladka Skopalová                    Erny - Foto: Bártová Pavla

Veronika Zara Kučeriková

  1. Miluji kolie, miluji šeltie, miluji život a sportování s nimi a proto se i moje plány ubírají tímto směrem. Moji psi jsou Big Biaggi z Bučávky – šeltie. Zkoušky: A1, A2, A3, ZVOP, HWT-TS, IHT1-TS, IHT2-TS, OB-Z, ZOP, ZZO, ZZO 1, F1, F2, HtM1, HtM2, MD1, MD2, MD3, DwD1, DwD2. Tituly: Klubový šampion práce, Master of Dogdancing, Master of Musical Dressage, Vícemistr ČR šeltií v agility. Erny Gold Coll-Kony – dlouhosrstá kolie, A1, A2, A3, ZVOP, HWT-TS, IHT1-TS, OB-Z, ZOP, ZZO, F1, F2, HtM1, MD1, MD2, DwD1, DwD2, PT-CTP. Tituly: Master of Dogdancing, Mistr ČR DK v agility, 3x 1. Vícemistr ČR DK v agility. Hopsinka Zara z Dančí louky
  2. Erny - Problémem byla motivace, a to zejména v závodním prostředí. Spolupracoval se mnou rád, ale okolní dění bylo mnohdy zajímavější. Zejména na agility to bylo vidět, protože rychlost šla rapidně dolů. Trpělivost a neustálé přemýšlení nad tréninkem časem přinesla růže. Erny začal makat a stalo se něco neuvěřitelného - mohl přestoupit do A3. Bohužel je v této kategorii stále jediná dlouhosrstá kolie v ČR. Zlom přišel okolo 5. roku, kdy začal skládat jednu zkoušku za druhou, pracoval s velkou radostí ve všem, co dělal a přišla i spousta závodních úspěchů a stal se jednou z nejúspěšnějších dlouhosrstých kolií v ČR vůbec. Je to nadprůměrně inteligentní pes, ale inteligenci využívá prvotně pro sebe.  Bylo tedy velkým oříškem "přelstít" ho tak, aby tuto svou silnou stránku využil i tam, kde jsem chtěla zrovna já. Erny mi dal velkou školu kynologie a s odstupem času jem za to velmi ráda, protože na výcvik s "jednoduchým" psem bych se toho nikdy tolik o psech nenaučila. Na Ernyho neplatily univerzální metody výcviku, muselo se na něj zkrátka jinak a na to jinak jsem si musela přijít sama. Hopsinka je mladá a stále se ještě ve své povaze vyvíjí. Nicméně oproti Ernymu nemá problém s motivací na agility ani na tréninku ani na závodech. Běhá naplno všude a nezajímá ji přitom okolní dění. Oproti Ernymu se zatím trochu hůře soustředí u klidových sportů jako je dogdancing a poslušnost. Je netrpělivá. Více jí vyhovují sporty, kde může svou energii vydat okamžitě. Biaggi je naprosto všestranný pes a do všeho, co dělá, jde na plno. Problémem je štěkání u dogdancingu. Na tom musíme opravdu cíleně pracovat. Kombinace hlasité hudby, práce na dálku a akčních cviků je pro akční šeltičku náročná, moc vzrušujících věcí najednou.
  3. Kolie jsou aristokratické, lidumilné, nadprůměrně inteligentní a mají svou hlavu. Dělat se s nimi dá vše, ale ne ve všech sportovních disciplínách. Jsou konkurenceschopné na vrcholových soutěžích a ne každý člověk má dostatek trpělivosti, aby si na vavříny počkal. V dnešní době chce každý úspěch hned a co možná nejjednodušší cestou. Spousta plemen pak nemá šanci se ukázat. Zapomíná se na krásu "nedokonalostí" plemene, psa. Je to velká škoda.  šeltiích? Jaké jsou podle vás v povahách a co vše se s nimi dá zvládnout. Šeltie bude šťastná s člověkem zapáleným do psích sportů, bude šťastná na dvorku babičky a dědečka a bude šťastná i na vašem gauči. Je velmi přizpůsobivá. Pokud na ni nemáte zrovna čas, lehne si a počká si. A až ho mít budete, je okamžitě připravena se naplno věnovat všem aktivitám, co si na ni vymyslíte. Miluje svou rodinu, cizí lidi si prověřuje. Je to plemeno velmi šikovné, tvárné a vhodné i pro kynologa začátečníka. Odpustí vám spousty chyb. Jsou to pěkní uštěkanci. Ne že by štěkali doma, když je klid. Štěkají při akčních věcech, při činnostech, které je vzrušují.

  

     Erny Gold Coll-Kony - Foto: Alena Dobošová                  Hopsa - Foto: Blanka Bartková

Videa:

Kam dál ...