Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Nakazil jsem se tou nejkrásnější chorobou na světě!

Jistě víte, že prapůvodní uplatnění border kolií bylo především na pastvinách u stád. A říká vám něco jméno Lukáš Vaňourek? Pochází z Čech, ale žije v Irsku a jeho láskou a posláním se staly právě borderky a pasení. Pojďme se tedy seznámit s jeho životním příběhem…


Nakazil jsem se tou nejkrásnější chorobou na světě!
Monika Vaňourek 7.4.2022 6244x Rozhovory o plemeni

Lukáš Vaňourek měl vztah ke psům již od dětství, avšak svůj velký sen mít doma velkou smečku a věnovat se chovu a pasení si splnil až jako dospělý. V současné době žije se svou rodinou již několik let v hrabství Roscommon v Irsku a vlastní tam malou farmu, kde chová a trénuje své pracovní psy. S výchovou a výcvikem pomáhá nejen svým přátelům, ale také ostatním farmářům. Jeho odchovy dnes žijí již po celém světě. No, není to jedna velká nádhera? Co myslíte?

Lukáši, mohl bys nám prozradit, kdy u tebe propukla láska ke psům?

Nakazil jsem se tou nejkrásnější chorobou na světě!

Bohužel patřím k těm, kteří doma psa neměli. U mě to zachraňovala teta, která chovala německé ovčáky a později pak bobtaily. U tety jsem také sbíral první střípky a zkušenosti se psy. Avšak své první čtyřnohé parťáky jsem si koupil až z prvních výplat a byli to němečtí ovčáci. Sportovní kynologie nebyla pro mě tím pravým, a tak jsem hledal trochu jiný směr. Jiný způsob výcviku – pozitivnější metody. A našel jsem. Po otevření hranic jsem si koupil pár knih z Německa o výcviku „jinak“ – klikr a podobně. Také jsem měl výhodu v tom, že jsem bydlel na šumavském Špičáku a pracoval v Německu. Tam jsem měl možnost navštívit první kurz o klikru a vidět také první borderky. Od té doby mi prošla rukama různá plemena psů a mnoho výborných kříženců.

Rukama mi prošla různá plemena psů a mnoho výborných kříženců!

Border kolie je tedy tvým srdečním plemenem. Kdy sis pořídil tu první?

Nakazil jsem se tou nejkrásnější chorobou na světě!

Pro svou první borderu jsem si dojel v roce 2000 do Ostravy. Jmenovala se Cora Moravia Zaurak a byla z FCI linií, tenkrát jsem ještě netušil nic o pracovních psech apod. Stal jsem se členem klubu BOC a začal s ní dělat „sportovní výcvik a agility“. Jednou jsem narazil na školení v pasení, a tak jsem jel. Tam jsem se seznámil s lidmi okolo této činnosti a nakazil se tou nejkrásnější chorobou na světě.

Pověz nám, jak se ta „strašná nákaza“ dál šířila?

Nakazil jsem se tou nejkrásnější chorobou na světě!

Prvním člověkem, který mne seznámil se světem pracovních borderek, byl Michal Hrdlička. Je dodnes mým nejlepším přítelem a mentorem v otázkách kolem ovcí, krav a všeho, co se týká farmaření a pracovních psů. Protože bydlel kousek od Tachova (on je jinak z Moravy), dojížděl jsem za ním a nakonec u něj začal pracovat jako trenér psů. Jak už to bývá, život se šmodrchá a odvíjí jinak, než si člověk vždy nalinkuje. Mou další pracovní zastávkou byla kozí farma na Hané u rodiny Látalů. Zde jsem se naučil dojit kozy, dělat sýry a opět jsem trénoval psy. Mezitím jsem začal jezdit na školení do Rakouska k rodině Williho Klafla, do Holandska za Serge van Der Zweep atd. Důležitou cestou pro mě a pro Michala se stala návštěva Mistrovství Evropy v pasení v Holandsku, kde Mišin (Michal Hrdlička) domluvil založení klubu pracovních psů v České republice pod britskou asociací ISDS.

Víte, co je ISDS?

International Sheep Dog Society je nejstarší organizací na světě, která dodnes registruje všechny pracovní psy včetně border kolií na světě. Existuje již přes sto dvacet let. Jejími zakládajícími členy byly Wales, Anglie a Skotsko, Irsko se přidalo až později. Každá země, ve které chtějí chovat a registrovat svá štěňata, ale také se účastnit mistrovství světa v pasení, se přihlásí do ISDS. Já jsem měl tu čest s mými šesti přáteli založit tento klub v České republice. Byl jsem také první, kdo si zaregistroval svoji tzv. prefix „Dreamwork“ v Čechách pod ISDS. Tak všechna štěňata mnou odchovaná ponesou toto jméno.

Nyní už pořádáš školení ty sám, jak jsi začal?

Nakazil jsem se tou nejkrásnější chorobou na světě!

V roce 1996 jsem si koupil hájovnu ve Velkém Boru u Horažďovic, kde jsem začal pořádat tréninky a školení. Také jsem jako první v Čechách uspořádal tábory v pasení. V roce 2010 jsem vyjel do Skotska k Janet Beale do chovatelské stanice „Astra“, kde jsem se učil techniky pasení, psychologii pracovních psů a také jak pracovat se „zlomenými pracovními psy“ – uvést je zpět do pracovního režimu nebo do normálního života. Byla to pro mne jedna velká škola a rozhodl jsem se, že se na ostrovy přestěhuji. K Janet jsem se vrátil ještě jednou v roce 2012 a snažil se najít dům a práci. Ale i přesto, že Britové milují psy a zvířata, nemají pochopení pro větší množství zvířat, byť chovaných venku. Neuspěl jsem, ale přes jednu kamarádku jsme s mojí bývalou partnerkou zkusili štěstí v Irské republice. Irové jsou mnohem uvolněnější a tolerantnější ke psům a lidem kolem nich. Zde jsem znal pár irských rozhodčích, kteří jezdili pískat naše trialy do Čech. Nyní jsem v Irsku již několik let, chovám a trénuji své pracovní psy. Prodávám svoje odchovy do celého světa a rovněž trénuji psy pro farmáře. Jezdím trénovat k mnoha přátelům na jejich farmy, někteří z nich jsou světovými legendami v pasecím světě. Nyní bydlím se svojí ženou a dvěma dětmi na malé farmě „smallholding“ v hrabství Roscommon a všichni jsou zapojeni do mé práce (ať již do výcviku, nebo „jen“ mazlinkování štěňátek a socializace).

A na co se můžeme těšit příště?

V dalším článku bych se s vámi rád podělil o již zmiňovanou krásnou historii ISDS.

 

Moc děkuji za zajímavý rozhovor.

 

Monika Vaňourek

Foto: Monika a Lukáš Vaňourkovi

https://www.facebook.com/lukas.vanourek.9

www.dreamwork-sheepdogs.ie

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->