Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Nakazil jsem se tou nejkrásnější chorobou na světě!

Víte co je ISDS (International Sheep Dog Society)? V několika dílech mini seriálu Vím ISDS přestaví sympatický Lukáš Vaňourek, který se zabývá výcvikem pracovních psů. Lukáš stál také společně s Michalem Hrdličkou u založení klubu pracovních psů v České republice pod britskou asociací ISDS. A o tom, jak pestrý a zajímavý život Lukáš vede, si můžete přečíst v úvodním rozhovoru k seriálu.


Nakazil jsem se tou nejkrásnější chorobou na světě!

Lukáši, kdy u Tebe propukla láska ke psům?

Bohužel patřím k těm, kteří doma psa neměli. U mě to zachraňovala teta, která chovala německé ovčáky a později bobtaily. U tety jsem také sbíral první střípky a zkušenosti se psy. Avšak své první psí parťáky jsem si koupil až z prvních výplat a byli to němečtí ovčáci. Sportovní kynologie nebyla to pravé pro mě a tak jsem hledal jiný směr. Jiný způsob výcviku – pozitivnější metody. A našel jsem. Po otevření hranic jsem si koupil pár knih z Německa o výcviku „jinak“ – klikr a podobně. Také jsem měl výhodu v tom, že jsem bydlel na šumavském Špičáku a pracoval v Německu. Tam jsem měl možnost navštívil první kurz o klikru a viděl první borderky. Od té doby mi prošla rukama různá plemena psů a mnoho výborných kříženců.

Border kolie je tedy tvé srdeční plemeno, kdy jsi si pořídil první?

Pro svou první borderu jsem si dojel v roce 2000 do Ostravy. Jmenovala se Cora Moravia Zaurak a byla z FCI linií, tenkrát jsem ještě netušil nic o pracovních psech atpod. Stal jsem se členem klubu BOC a začal s ní dělat „sportovní výcvik a agility“. Jednou jsem narazil na školení v pasení, a tak jsem jel. Tam jsem se seznámil s lidmi okolo pasení a nakazil se tou nejkrásnější chorobou na světě.

A jak ta ,,nákaza“ probíhala dále?

Prvním člověkem, který mne seznámil se světem pracovních borderek byl Michal Hrdlička. Můj dodnes nejlepší přítel a mentor v otázkách ovcí, krav, všeho co se týká farmaření a pracovních psů. Protože bydlel kousek od Tachova (on je jinak z Moravy), dojížděl jsem za ním a nakonec u něj začal pracovat jako trenér psů. Jak už to bývá, život se šmodrchá a odvíjí jinak, než si člověk vždy nalinkuje. Má další pracovní zastávka byla na kozí farmě na Hané u rodiny Látalů. Zde jsem se naučil dojit kozy, dělat sýry a opět trénoval psy. Mezitím jsem začal jezdit na školení do Rakouska k rodině Williho Klafla, do Holandska za Serge van Der Zweep atpod. Důležitou cestou byla pro mě a Michala návštěva Mistrovství Evropy v pasení v Holandsku, kde Mišin (Michal Hrdlička) domluvil založení klubu pracovních psů v české republice pod britskou asociací ISDS.

 

Nyní pořádáš školení Ty sám, jak jsi začal?

V roce 1996 jsem si koupil hájovnu ve Velkém Boru u Horažďovic, kde jsem začal pořádat tréninky a školení. Také jsem jako první v Čechách uspořádal tábory v pasení. V roce 2010 jsem vyjel do Skotska k Janet Beale do chovatelské stanice „Astra“, kde jsem se učil techniky pasení, psychologii pracovních psů a také jak pracovat se „zlomenými pracovními psy“ – uvést je zpět do pracovního režimu nebo do normálního života. Byla to pro mne jedna velká škola a rozhodl jsem se, že se na ostrovy přestěhuji. K Janet jsem se vrátil ještě jednou v roce 2012 a snažil se najít dům a práci. Ale i přesto, že Britové milují psy a zvířata, nemají pochopení pro větší množství zvířat, chovaných byť venku. Neuspěl jsem, ale přes jednu kamarádku jsme s mojí bývalou partnerkou zkusili štěstí v Irské republice. Irové jsou mnohem uvolněnější a tolerantnější ke psům a lidem kolem nich. Zde jsem znal pár irských rozhodčích, kteří jezdili pískat naše trialy do Čech. Nyní jsem v Irsku již třetím rokem, chovám a trénuji své pracovní psy. Prodávám svoje odchovy do celého světa, trénuji psy pro farmáře. Jezdím trénovat k mnoha přátelům na jejich farmy, někteří z nich jsou světovými legendami v pasecím světě. Nyní bydlím se svojí ženou a dvěmi dětmi na malé farmě „smallholding“ v hrabství Roscommon a všichni jsou zapojeni do mé práce (ať zapojeni do výcviku,nebo mazlinkování štěňátek a socializace).

 

-v dalším článku bych se s Vámi podělil o již zmiňovanou krásnou historii ISDS.

Monika Rajdlová

Facebook: LUKAS VANOUREK

www.dreamwork-sheepdogs.ie

Foto: Lukáš Vaňourek

 

 

International Sheep Dog Society je nejstarší organizace na světě, která dodnes registruje všechny pracovní psy, včetně Border kolií, na světě. Existuje již přes 120 let. Jejími zakládajícími členy byli Wales, Anglie a Skotsko, Irsko se přidalo později. Každá země, kde chtějí chovat a registrovat svá štěňata, ale také se účastnit mistrovství světa v pasení, se přihlásí do ISDS. Já jsem měl tu čest s mými 6ti přáteli založit tento klub v České republice. Byl jsem také první, kdo si zaregistroval svoji tzv. prefix „Dreamwork“ v Čechách pod ISDS. Tak všechna štěňata mnou odchovaná ponesou toto jméno.

Kam dál ...