Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

NÁCVIK PŘEKÁŽEK II.

Těšíte se už zase na hoopers? Tak je tady další díl tohoto oblíbeného seriálu! V minulém článku jsme probírali nácvik oblouku a tentokrát na nás čekají rovnou tři zbývající prvky – tak hurá do toho!


NÁCVIK PŘEKÁŽEK II.
Petra Pekárková 10.4.2020 10117x Hoopers

Již víme, že se budeme věnovat třem posledním prvkům v hoopers, které dělíme na obíhací (branky + barely) a probíhací (tunely). Mimo krásných fotografií na vás čekají i velmi pěkně zpracovaná videa od autorky Petry Pekárkové. Takže začneme tím, co většinu psů baví ze všeho nejvíc, a to je tunel! 

Tunel

NÁCVIK PŘEKÁŽEK II.

Tunel je vlastně jeden až tři metry dlouhá probíhací roura o průměru 80 cm. Nejtěžší na celé překážce je její nácvik, resp. spíš přesvědčit psa, že ho ta divná věc nejde sežrat. Dobrou zprávou ale je, že jakmile ho párkrát zvládne, velmi si ho oblíbí.

 

Osobně nefandím nátlakové metodě, mnohem raději využiji shaping, kdy je celý proces dílem psa.


Pokud to z nějakého důvodu nelze, řešíme nácvik následovně:

 1. Majitel psa přivede k tunelu a seznámí ho s ním, zatímco pomocník stojí za tunelem a malinko s ním, v pravidelném rytmu pohupuje do stran. Důvodem je postupný návyk na pohyb tunelu, který se objevuje při probíhání.
  Je jedno, zda majitel seznámení pojme jako hru na „šťouchni do toho čumákem”, nebo třeba využije odměňování pamlsky vysoké hodnoty v blízkosti překážky.
  Sami možná víte, že tento krok s mnoha zvířaty vůbec není potřeba, protože nové věci takříkajíc neřeší.
 2. Když je pes u tunelu, majitel ho postaví tak, aby koukal přímo do „díry” a pomocník ho podrží za postroj. Majitel tunel obejde, sehne se tak, aby ho pes viděl v tunelu a zavolá na něj. Pomocník na zvíře netlačí, nenavádí ho, pouze ho fixuje ve správném směru.
  Jakýkoli postup kupředu je chválen/odměněn. Hecování a podpora je velmi doporučena!
 3. Průchod tunelem je odměněn velkou odměnou (jackpot, pamlsek na delší okusování, oblíbená hračka).
  Opakujeme dle možností vlastního psa, nicméně méně je více. Není vhodné na zvíře tlačit, dejte mu čas, aby se s novou překážkou v klidu seznámil.

Nezapomeňte, že tunel musí být zatížen proti pohybu!

Pokud zrovna nemáte po ruce zátěže, využijte jiné, stabilní předměty, nebo ideálně tunel pro tentokrát úplně vynechejte. I pomalý pes dokáže tunel pěkně rozhýbat, rychlé zvíře zapříčiní odkutálení až o několik metrů! Pamatujte, že když není tunel stabilní, neni to pro psa bezpecne.

Barel

NÁCVIK PŘEKÁŽEK II.

Obíhání, přesněji obíhání na vzdálenost je důležitou součástí hoopers, bez něj se zkrátka a dobře neobejdete. 

 

První z obíhajících překážek je barel. Je to metr deset vysoký sud s průměrem 55 – 75 cm, který může být z měkké textilie (např. pytle na listí), ale také z plastu či plechu (sudy na vodu). Jeho typů může být tedy více, ale vždy musí splňovat výše uvedené podmínky.

 

Do tréninku obíhání se můžete pustit i se štěňátkem, které nic neumí a na sport má ještě dost času. Je to skvělé cvičení, které procvičí vaše trenérské schopnosti a unaví psa psychicky, štěňátka i fyzicky.

Stačit vám bude jeden barel, pamlsky, hračka a případně klikr. Nemáte-li vhodný sud, nezoufejte. Pro začátek bude stačit jakýkoliv plný válcovitý předmět (např. odpadkový koš, koš na prádlo, popelnice, pouliční lampa, strom, kužel apod.).

NÁCVIK PŘEKÁŽEK II.

Psíka si naveďte klidně až do poloviny barelu (tzn. že bude stát naproti vám), následně zastavte pohyb ruky a čekejte na samostatný krok správným směrem. Jakmile ho udělá, můžete dokončit pohyb rukou a psa odměnit. Zásadní je samostatný krok psa, na této iniciativě nadále budete stavět.
Místo odměňování střídejte a nezapomeňte ani na odměny ve směru dalšího obíhání, jelikož zanedlouho budete chtít naučit tzv. multi wrapy (několikrát za sebou oběhnout ten stejný barel).

 

Pokud váš pes zvládá obíhat předmět stojící těsně před vámi, můžete přidat povel a začít prodlužovat vzdálenost.

 

Jinou, velmi vhodnou metodou, jak obíhačky naučit, je také shaping.

Branka

NÁCVIK PŘEKÁŽEK II.

Branka, stěna, zástěna, zábrana nebo třeba bariéra. Označení má tato překážka různé, ale stále se jedná o jedno a to samé. Obdélníkovou překážku o rozměrech 120 na 80 – 105 cm, která je vyplněna průhlednou sítí.

 

Její nácvik je podobný barelu, ale v jedné velmi důležité maličkosti se přeci jen liší. Jak jsem již psala, přes síť, která branku vyplňuje, je vidět, což je pro mnoho psů matoucí a mohou mít tendenci sítí proskakovat, zpomalovat, někteří se dokonce při běhu rozhodnou, že je lepší jí zkrátka přeskočit.  Právě proto je nutné, aby majitelé nácvik branky neuspěchali a opravdu psovi vysvětlili, že tato překážka je široká a nelze se kolem ní tzv. stáhnout. 

 

Nácvik opět najdete na videu níže, tak jen nejdůležitější body:

Nechte psa přemýšlet, vaším úkolem není dostrkat ho pamlskem za branku, ale odměnit správné chování. To znamená, nachystejte si odměnu do ruky, která je dále od psa. Postavte se co nejblíže k překážce, dívejte se před sebe (ne na psa) a počkejte, než se i on podívá na branku. Teprve poté ho pusťte, směr pohybu ukazujte rukou bez pamlsku (tj. blíže ke psovi). Jakmile bude psík za tyčkou branky, rozejdete se souběžně s brankou a na konci odměňte odhozením odměny rovně dopředu.

 

Právě odměna rovně je jednou z důležitých drobností, které se následně vyplatí při rozlišování barel X branka, zejména u zběsilých jedinců. Dává jasnou informaci o směru a tedy i způsobu pohybu.

http://clickdog.cz
http://locolindo.cz
http://zs.psi-akce.info

 

Foto: Kristýna Čermáková, Michaela Silvestrová, Žaneta Havlíčková

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->