Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Na MS FMBB 2022 byli Češi úspěšní!

Zajímalo by vás, jak si vedla česká canicross a bikejöring reprezentace na MS FMBB 2022? Tisíce naběhaných a naježděných kilometrů, stovky hodin tréninků, osm reprezentantů a pět medailí, i tak by se dalo shrnout letošní MS FMBB. Češi znovu ukázali, že patří mezi světovou špičku, a odvezli si z Řecka dvě zlaté, jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile.


Na MS FMBB 2022 byli Češi úspěšní!
Nicole Vošvrdová 25.6.2022 3815x Reportáže

Po dvou zrušených ročnících se letos 10. – 15. května v malebném řeckém městečku Karpenisi konalo mistrovství světa belgických ovčáků. Organizátoři pro tuto vrcholovou akci zvolili opravdu krásné místo, které vybízelo k výletům do hor s nepřeberným množstvím výhledů, horských městeček se zajímavými kostelíky a kaplemi, dolinami s vodopády a starými kamennými mosty a v neposlední řadě to byl i dostatek skvělého řeckého jídla. Jedinou komplikací byli potulní psi, a tak bylo z bezpečnostních důvodů lepší nechat psy „závoďáky“ na hotelu a cestovat bez nich.

Na MS FMBB 2022 byli Češi úspěšní!

V disciplínách canicross a bikejöring měli Češi vždy po čtyřech reprezentantech. Závodní trať byla stejná pro obě disciplíny, vedla po zpevněné cestě bez technických záludností, byla dostatečně široká, kdyby bylo potřeba předbíhat nebo předjíždět. Na trati se střídaly slunné části se stinnými, malý potůček v zatáčkách zajišťoval možnost nechat psa v případě potřeby napít. Z českých závodů jsme zvyklí na trať, která začíná a končí na stejném místě. V Řecku tomu tak nebylo. Trať začínala pod kopcem, celou dobu mírně stoupala a klesala, až se začala zvedat do táhlého kopce a končila po pár metrech strmějšího stoupání. Cesta se celou dobu klikatila, stranové povely však potřeba nebyly, protože nebyla na trati jediná odbočka.

Celé mistrovství se sestávalo ze dvou závodů

Na MS FMBB 2022 byli Češi úspěšní!

První závod se běžel ve čtvrtek. Protože se očekávalo teplejší počasí, byly první starty přeloženy o hodinu, a tak se na trať vyráželo v 8.30 hod. Trať byla kvůli počasí z původních 5 km krácena na 3,8 km. Nejdříve startoval bikejöring a následně canicross podle předem dané startovní listiny kopírující katalog závodníků. Češi už od prvního kola ovládli přední příčky. Jiří Švancara s fenou Yuki se Alphaville Bohemia projel trať v čase 7.56 minut a dostal se tak do vedení. K ženské bikejöring kategorii se na druhém místě umístila Lucie Šimáňová s Calibrou a na třetím místě Barbora HýskováFollow Me To The Top Rebell Represent. Nejrychlejší ženou v canicrossu se stala Stephanie Mach, která se svým psem Antaios Get Gangster proběhla první trať za 13.09 minut. Průběžné třetí místo obsadila Viktoria GofmanDasch Murat. Češi si tak zajistili skvělé pozice pro další kolo závodu. V pátek čekal závodníky den volna a regenerace, aby se v sobotu mohli utkat o medailové pozice.

Druhé kolo...

V druhém kole se běžely poslední 2 km z kola prvního. Závodníci tak už věděli, co je bude čekat a na co si případně dát na trati pozor. Startovalo se opět v 8.30 hod. kategorií bikejöring v pořadí výsledků prvního závodu od prvního místa po poslední. Po odstartování posledního týmu na kole byl na řadě canicross. Druhé kolo se neslo v duchu kola prvního a čeští závodníci bez problémů obhájili své medailové pozice.

Canicross byl poprvé na MS FMBB představený v roce 2015, v roce 2016 se ke canicrossu přidal bikejöring. Stále jsou tyto dvě disciplíny brány pouze jako doplňkové, a i přesto se čeští závodníci umisťují každý rok na předních pozicích. Z historie mistrovství světa FMBB: https://bering.estranky.cz/clanky/z-historie-zavodu-ms-a-me/z-historie-mistrovstvi-sveta-fmbb-v-canicrossu-a-bikejoringu.html

Výsledky bikejöring

Na MS FMBB 2022 byli Češi úspěšní!

Výsledky canicross

Na MS FMBB 2022 byli Češi úspěšní!

Nicole Vošvrdová

Foto: tadyelis

Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...