Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Na co si dát pozor při podzimní procházce se psem!

Chodíte se psem rádi do přírody, ale někdy je to tak trochu boj, protože váš miláček sežere doslova, na co přijde? Přemýšlíte, jak se vybavit na podzimní procházky, abyste nic nezanedbali? A víte, že pro psa mohou být potencionálním rizikem i houby?


Na co si dát pozor při podzimní procházce se psem!
Marie Trauškeová 21.11.2022 829x Ostatní

Otravy psů se často dějí takříkajíc náhodou a mnohdy i bez vědomí majitele. Podzim skrývá ale i další rizika, na která bychom neměli zapomenout. Pojďme se na ně podrobněji podívat, abychom toto roční období, ale i zimu strávili s naším psím parťákem v pohodě a hlavně ve zdraví.

O velkém nebezpečí z pozření žaludů jsme před nedávnem vydali samostatný článek (https://www.ecanis.cz/clanky/velky-pozor-na-zaludy-_2420.html?pid=87). Nebezpečné jsou ale také další plody lesa, například kaštany, kterou mohou být pro psy jedovaté (obsahují toxin aesculin) a zároveň představují nebezpečí udušení.

Houby

Na co si dát pozor při podzimní procházce se psem!

I když jsou psi obvykle schopní rozpoznat, co je jedovaté, je pro ně paradoxně poměrně snadné náhodně pozřít houbu, která je ukrytá ve spadaném listí a mezi různými voňavými věcmi, které pes na zemi zkoumá. Na podzim roste mnoho druhů hub, proto si raději přečtěte, které mohou být pro psa toxické. Samozřejmě platí, že ty, které jsou jedovaté pro člověka, jsou toxické i pro psa. Ale i houby, které označujeme za jedlé, mohou u psů napáchat mnoho zdravotních potíží. Psi je těžko tráví a dochází u nich k zažívacím problémům – ty se projevují zvracením, plynatostí, průjmem a křečemi. Pokud máte podezření na otravu psa, ihned vyhledejte veterináře.

Na podzim roste mnoho druhů hub, proto si raději přečtěte, které mohou být pro psa toxické!

Toxické rostliny

Na co si dát pozor při podzimní procházce se psem!

Nejen jaro a léto je hojné na růst různých druhů rostlin. Na podzim se můžeme setkat třeba s krokusem, který obsahuje toxin kolchicin, který může být pro psy vážně nebezpečný (i pro většinu dalších zvířat). Dalším nebezpečím může být také tis. Ani doma nemusí být pes v bezpečí - mnoho oblíbených pokojových rostlin je pro psy toxických, proto bychom si o nich vždy měli zjistit maximum informací a zamezit psu (například nějakou bariérou) přístup k takovým „kouskům“.

Rozkládající se rostlinná hmota

Pokud váš pes na procházce sežere vše, na co přijde, raději si dejte v lesích pozor na rozkládající se listy a rostlinou hmotu. Ta může psu příjemně vonět, ale zároveň se tam může skrývat potencionálně nebezpečná plíseň. I ta dokáže psu nepěkně zavařit.

Studené počasí a riziko prochladnutí

Na co si dát pozor při podzimní procházce se psem!

Na prochladnutí často trpí psi s krátkou srstí, a také psi s krátkými končetinami, tedy „s nízkým podvozkem“. Často pak vzniká zánět močových cest, který se může projevit zapáchající močí, častým močením, bolestí při močení a v horším případě i příměsí krve v moči. Tento stav je nutné co nejdříve řešit s veterinářem a léčit. Pokud máme psy náchylné na nachladnutí (kromě již zmíněných to bývají také štěňata a psí senioři či psi s oslabenou imunitou), můžeme jim v chladném počasí pomoci funkčním oblečkem. Ten by měl být z nepromokavého materiálu (tedy žádné bavlněné ani vlněné svetříky) a měl by zakrývat celá záda psa i s kořenem jeho ocasu.

Na podzim mívají bachyně druhý vrh selat a jsou tedy pro psy v přírodě obzvlášť nebezpečné!

Nepříjemné shledání s divočákem

Na co si dát pozor při podzimní procházce se psem!

Na podzim mívají bachyně druhý vrh selat, a tak bývají v tomto období obzvlášť nebezpečné. Pokud vás a vašeho psa vyhodnotí jako potencionální riziko pro své mladé, mohou vás napadnout. Důležité je mít psa na procházkách vždy pod kontrolou a nedovolit mu, aby se sám chodil dívat do roští a houštin, kde by mohl bachyni se selaty překvapit. Naopak je dobré o sobě dát při procházce vědět, aby měla bachyně čas odejít vám z cesty. Nezřídka se však stává, že divoké prase leží schované v trávě i pár metrů od procházejících lidí a pokud ho nic nevyruší, v klidu odpočívá. Nejčastěji se prasata vyskytují na polích a v lesích – obzvlášť oblíbená jsou místa s nízkými jehličnany a přírodními bahnitými jezírky. Divočáka ale můžete kvůli jejich přemnožení potkat i v blízkosti svého domu – tím spíš, pokud jste víc v přírodě. Jsou to mrštná zvířata, která nejen, že rychle běhají, ale také umí plavat, přeskočit z místa víc jak metr, a také si v klidu nadzvednou pletivový plot, pokud je na druhé straně něco láká.

 

Text: Marie Trauškeová

Foto: Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...


      Podobné články        -->