Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Na co si dát pozor při nákupu psa na inzerát?

Jak nejlépe koupit psa přes inzerát a nenaletět nějakým podvodníkům? Nebo na co se zeptat sami sebe při takovém nákupu? Nejen na tyto důležité otázky si "posvítila" SVS a začala pracovat na osvětě, která je strašně důležitá. A jak to tedy celé vypadá...?


Na co si dát pozor při nákupu psa na inzerát?
Petr Vorlíček (SVS) 15.5.2020 4200x Začínáme

Státní veterinární správa (SVS) zveřejnila na svém webu novou rubriku Nákup zvířat. Nákup zvířete na inzerát, v dnešní době nejčastěji na internetu, s sebou nese i určitá rizika. Nová rubrika obsahuje doporučení formou otázek a odpovědí, která by měla snížit riziko, že si potenciální nakupující pořídí zvíře z nevhodných podmínek chovu či naletí podvodníkovi.

Na co si dát pozor při nákupu psa na inzerát?

Boj proti problematickým chovům velkého množství zvířat neboli množírnám je pro veterinární dozor dlouhodobě důležitým tématem a v posledních letech se stává problematikou, o které diskutuje stále širší část veřejnosti. Kromě postupného zpřísňování legislativy, důsledných kontrol problematických chovů a následného postihování závažných porušení legislativy, vidí SVS jako efektivní nástroj především osvětu veřejnosti.

Nemalá část osob pořizujících si psa či kočku si totiž stále neuvědomuje, že za určitých okolností to může svým nezodpovědným přístupem k nákupu zvířete být právě ona, kdo existenci množíren, podporuje,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.  „Pokud zde bude dostatečná poptávka po levných štěňatech bez ohledu na původ a chov v nevhodných podmínkách, sebepřísnější represe existenci množíren nezabrání,“ dodal.

V tuto dobu jsou ve výše zmíněné rubrice k dispozici doporučení pro nákup psa a kočky coby v našich podmínkách nejrozšířenějších zájmových zvířat. V případě zájmu o nákup psů je rovněž možné, aby veřejnost na internetových stránkách SVS otestovala své znalosti i formou kvízu. V nejbližší době budou na webu SVS zveřejněna doporučení pro nákup i jiných druhů zájmových zvířat.

SVS v uplynulých dnech o nové rubrice informovala oficiální cestou významné inzertní weby, které nabízejí také prodej zvířat a požádala je o spolupráci při šíření důležitých rad a doporučení při nákupu zvířat. „Osvěta veřejnosti a kultivace trhu se zájmovými zvířaty je ve veřejném zájmu,“ podotkl Semerád.

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

Foto: Nikola Kolářová

 

Také eCanis se této problematice už nejednou věnoval. Pokud vás tedy zajímá více článků s podobným tématem, dovolujeme si vám je zde připomenout.

Poznáte rozdíl mezi „chovatelem“ a „reproduktorem“?
Poznáte rozdíl mezi „chovatelem“ a „reproduktorem“?

Napadlo vás někdy, že není chovatel jako chovatel? A kdo se vůbec může chovatelem stát? A je ...

Chov psůNa ostří nože

Koupím psa a ne jen tak ledajakého...
Koupím psa a ne jen tak ledajakého...

Sháníte momentálně štěňátko, vybíráte vhodné plemeno a přemýšlíte, kam se obrátit, ...

30.7.2019Na ostří nože

O papírácích a bezpapírácích bez emocí!
O papírácích a bezpapírácích bez emocí!

S PP nebo bez PP? Nekonečné téma, u kterého diskuze asi nikdy zcela „neusne“! Někteří ...

19.5.2019Na ostří nože

Kam dál ...