Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Na border teriéra je radost pohledět!

Chtěli byste se dozvědět něco bližšího o exteriéru plemene border teriér? Pak máte jedinečnou příležitost se v následujícím článku dočíst podrobnosti!


Na border teriéra je radost pohledět!
Bc. Vladimíra Tichá 6.4.2021 10071x Chov psů

Border teriéři patří k plemenům, která se dlouhou dobu chovala vysloveně pro svoje pracovní vlastnosti. Unikli tak trochu smutnému osudu některých dalších plemen, kde snaha vyšlechtit jedince s líbivým exteriérem byla vedena na úkor konstituce i pracovních schopností. Laik při pohledu na bordera nezajásá nad krásou srsti, nadbytkem kůže nebo roztomilostí barvotiskového pejska. Možná leckdo při prvním pohledu tohoto psa i přehlédne. Pak se ale k němu určitě vrátí, protože bude zaujat osobitostí, kterou plemeno přímo vyzařuje. 

Je to hlavně norník

Na border teriéra je radost pohledět!

Border teriér je v prvé řadě norník a také pes vhodný pro práci loveckého plemene na povrchu. Tomu musí odpovídat stavba těla a jednotlivé, plemeno charakterizující, exteriérové znaky. Správný border teriér je substancí inteligence, vytrvalosti, ostrosti a síly. Měl by být schopen bez únavy sledovat koně, měl by se vejít i do úzkých skalních nor, z kterých by měl být schopen vyhnat zvěř i daleko větší a silnější než je on sám. Je to pes spíše jemnější, nikoliv však slabé, kostry. Ve srovnání s lakeland teriérem, jagdteriérem nebo velšteriérem působí lehčím dojmem. Požadované vytrvalosti odpovídá i formát jeho těla, který je obdélníkový.

Mohutnost hlavy border teriéra vyplývá z typu práce, pro kterou je používán. Kam se vejde jeho hlava, tam by se měl vejít i celý pes, hlava je prostě jakýmsi „razícím štítem“!

Hlava je v poměru k tělu mohutná

Na border teriéra je radost pohledět!

Čelisti nejsou příliš dlouhé a musí být tak silné, aby psovi umožnily pevný úchop. Orientačně by se dalo říci, že poměr délky mozkovny k čenichové partii je 3 : 2. Stop není vyjádřený a lebka je úměrně široká. Zuby by měly být velké, skus nejraději nůžkový, ale přípustné jsou i kleště. Na rozdíl od ostatních teriérských plemen není považováno za závažnou vadu jiné zbarvení čenichové houby než černé. Oko border teriéra musí být tmavé a mělo by vyjadřovat základní rysy jeho povahy – zvědavost, dychtivost, inteligenci. Ucho je malé, překlopené a mělo by dobře zakrývat a tedy i chránit zevní zvukovod. Lomené je těsně nad temenem hlavy nebo současně s ním. Ušní chrupavka je dostatečně silná, ale nikoliv tlustá. Tenké „papírové“ nebo těžké „kokří“ ucho není žádoucí. Mohutnost hlavy border teriéra vyplývá z typu práce, pro kterou je používán. Kam se vejde jeho hlava, tam by se měl vejít i celý pes, hlava je prostě jakýmsi „razícím štítem“. 

Všechny partie jsou tak akorát

Na border teriéra je radost pohledět!

Krk je středně dlouhý, dobře osvalený a bez volné kůže.  Plynule zapadá do vzad položených lopatek. Krk funguje do určité míry jako páka a umožňuje psovi zvednout a aportovat i v poměru k velikosti psa těžkou zvěř. Kohoutek není u tohoto plemene příliš výrazný. Delší tělo je výsledkem delší hřbetní partie. Hrudník není příliš klenutý ani hluboký a pružná žebra jsou uložena tak, že směřují dozadu. Tělo by mělo být možné za lopatkami obejmout mužskými dlaněmi. Pružnost žeber a celkový tvar hrudníku umožňuje psovi pohyb v úzkých a skalnatých norách. Rovný hřbet navazuje na poměrně široká a silná bedra. Border teriér je pes rychlý a vytrvalý a bedra jsou u něj, stejně jako u ostatních plemen z hlediska pohybu velmi důležitá, protože právě ona přenášejí sílu odrazu z pánevních končetin na zbytek těla. Záď, tedy oblast, pro kterou tvoří podklad kost křížová, je spíše rovná a prut poměrně vysoko nasazený. Je silný u kořene a mírně se zužuje ke špičce. Zdá se poměrně krátký, ale nekupíruje se. Je jakýmsi „kormidlem“ vyvažujícím pohyb psa a to jak na suchu, tak ve vodě. Nesen má být živě, aktivně, vesele, nikoliv však překlopený nad hřbet. Ideální je prut nesený v úrovni hřbetu nebo lehce nad ní.

Typickým pohybem pro toto plemeno je vytrvalý klus!

Správný pohyb ovlivňují končetiny

Na border teriéra je radost pohledět!

Přední fronta je spíše úzká a mezi hrudní končetiny psa by se měly vejít maximálně tři prsty lidské ruky. Hrudní končetiny jsou rovné, rameno i loket by měly být tak zaúhlené, aby umožnily volný a prostorný krok. Tlapky na hrudních končetinách jsou kulaté, uzavřené se silnými polštářky i drápy. Pes prostě musí být schopen dobře hrabat. Pánevní končetiny jsou výborně osvalené a je na nich vidět, že právě ony dávají pohybu potřebnou sílu. Koleno je pevné a zaoblené. Stehenní kost je dostatečně dlouhá a úhlení všech kloubů je výrazné, ale nikoliv přehnané. Výsledkem je lehký a prostorný pohyb, končetiny se pohybují kyvadlovitě a v jedné linii před a pod tělem. Typickým pohybem pro toto plemeno je vytrvalý klus.

Srst má psa hlavně chránit!

Na border teriéra je radost pohledět!

Srst je tvrdá, hustá a měla by mít dostatečně bohatou a přilehlou podsadu. Otevřená „rozježená“ srst není žádoucí, protože nesplňuje základní požadavek na ni kladený, tedy obranu před nepřízní počasí. Barva je červená, pšeničná, šedivá s pálením, modrá s pálením nebo tak zvaná „grizzly“, tedy lehce melírovaná. Srst se upravuje trimováním, nejedná se však o žádný " kadeřnický" výkon, spíše jen o odstranění přebytečné staré srsti. Ideální úprava působí nenásilným dojmem a sleduje přirozené linie těla. Větší množství srsti se ponechává jen na mordě. Trimování udržuje srst v požadované hrubé formě. V případě ostříhaného psa hrozí nebezpečí, že šest změkne a ztratí nejen požadovanou strukturu, ale lesk.

Ani malý, ani velký  

Pro bordera je typická pevná, proti zranění odolná kůže. Standard plemene neuvádí kohoutkovou výšku, ale pouze váhu, která se má u psů pohybovat v rozmezí 6 – 7 kg u fen 5 – 6,5 kg. Pro lepší představu plemene by se dalo říci, že kohoutková výška se pohybuje okolo 34 cm. Příliš vysoký border neodpovídá požadavkům na malého a mrštného norníka, naopak příliš malý představitel plemene postrádá potřebnou sílu pro výkon loveckého psa.

 

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: archiv Bc. Vladimíry Tiché, Jan Tichý

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->