Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Můj pes si zkracuje lomy!

Také vás při stopování trápí, že si váš pes zkracuje lomy a vy tím přicházíte na zkouškách o cenné body? A pořád přemýšlíte, co s tím a jak tento problém nejlépe napravit? Pokusíme se vám trochu poradit!


Můj pes si zkracuje lomy!

Minulý týden nám přišel do redakce dotaz, který určitě stojí za pozornost. U zkušených psů stopařů se totiž podobné chování vyskytuje více než často, a tak se možná bude dobrá rada hodit nejen naší čtenářce, ale i vám ostatním. Pojďme se na to tedy společně podívat…

Dotaz: Dobrý den, ráda bych se s vámi poradila ohledně lomů. Můj pes je dobrý stopař, ale poslední dva roky si začal zkracovat lomy. Nedělá to vždycky, ale dost často a na zkouškách potom zcela zbytečně přicházím o body. Je na to nějaká rada?

Děkujeme za dotaz do naší poradny! A rovnou řeknu, že zdaleka nejste sama, kdo tenhle problém řeší. Konec konců v posledním stopařském dotazu jsme řešili zrychlování za lomem. Lomy jsou prostě důležité! A dobrou zprávou je, že řešitelný je poměrně snadno. Jen je třeba najít příčinu. Zkusme si tedy nejdříve rozebrat, proč se to děje, a potom vyřešíme, jak z toho ven.

Důvodů pro to, aby si pes zkracoval lomy, může být hned několik. A na rovinu – čím je pes zkušenější, tím častěji se to stává a časem pochopitelně zhoršuje a problém se prohlubuje.

Problém se zkracováním lomů je naštěstí dobře řešitelný!

Hlavní příčiny problému jsou tři

  1. Návětrné úseky

První příčinou může být špatná práce s větrem, resp. zkušený pes, který cítí návětrný úsek, si zkrátí cestu prostě proto, že mu vítr pach tzv. „nafoukne“. Cesta jak z toho ven je poměrně snadná. V první řadě musíte umět s větrem pracovat, v druhé řadě je třeba si takové úseky a lomy, které na nich jsou, dobře pohlídat. Budeme se tomu věnovat v dalších odstavcích.

  1. Pamlsky za lomem

Druhou nejčastější příčinou je pamlskování za lomem. Pokud v úseku před lomem žádné pamlsky nemáte a v úseku za lomem ano, řada zkušených psů volí cestu co nejrychlejšího získání odměny jednoduše tak, že když pamlsek ucítí, už se nezdržuje vypracováním šlápot (a lomu), ve kterých nic není. Cesta jak z toho ven je opět jednoduchá – změnit systém pamlskování.

  1. Neposlušnost

Zkušení psi a dobří stopaři nepotřebují ani pamlsky, ani vítr, aby věděli, kudy stopa vede. Zejména za dobrých klimatických podmínek potom může vznikat taková neposlušnost, že si lomy budou zkracovat. Cesta jak z toho ven je nejtěžší, a tou je zlepšit jejich disciplínu. Jako v každé poradně i zde bych radila změnit systém tréninku a zařadit do něj všechny prvky, které jsou zmíněny výše. Ať už je příčina jakákoliv. Protože pokud už to váš pes dělá dlouho, je to naučené chování, a opravit ho nebude otázkou změny jednoho parametru ale změny komplexní.

Můj pes si zkracuje lomy!

Práce s větrem

Na vítr by měl hledět každý stopař a při kladení stopy ho brát v úvahu, stejně jako při vypracování. Toto téma už jsme v našem seriálu rozebírali mnohokrát, a pokud jste ho četla, jistě si to rychle osvěžíte. Pokud tedy kladete stopu (úsek) proti větru, musíte počítat s tím, že v takovém místě bude pes zrychlovat, zkracovat si lomy, bude spěchat k předmětu, případně k pamlskům. A je důležité v těchto úsecích myslet na to, jak stopu pokládáte. Tedy za lomem udělat například druhý lom, vynechat v tomto úseku pamlsky, těsně za lom položit předmět nebo místo rovného úseku udělat oblouk. Takové „vylepšení“ jednak rozbije stereotyp a vyvede psa z míry, jednak mu znemožní nebo ztíží si lom zkrátit, a navíc ho možná ještě donutí udělat chybu, po které bude následovat vaše korekce a v budoucnu se možnost, že si váš pes bude opět zkracovat lomy, sníží. Výborným pomocníkem bude samozřejmě stopařský deníček, bez kterého se těžko obejdete.

Můj pes si zkracuje lomy!

Práce s pamlsky

Pokud odhlédneme od problematiky ukládání pamlsků do návětrných úseků (viz výše), potom by práce s nimi měla vypadat tak, že pes by měl věřit, že v každé jedné šlápotě odměna bude. A pokud vy nikdy nedáváte pamlsky do lomu nebo těsně před lom, ale naopak vždy pamlskujete za lomem, je jasné, že si lomy bude zkracovat. Proto to musíte úplně změnit a vždy (opakuji vždy) střídat. Opět, rozbít stereotyp. Jednou dát pamlsek (nebo rovnou celou hromádku) přímo do lomu, někdy těsně před lom, někdy těsně za lom a někdy za lom až do dvacátého kroku. Zkrátka trochu si s tím pohrajte! A nezapomeňte si systém pamlskování zakreslit do plánku stopy, abyste při zvedání viděla, jaký to mělo nebo nemělo efekt.

Stopa je disciplína jako každá jiná, a pokud necháte psa, aby si na ní dělal, co chce, potom z toho žádné body nekoukají!

Můj pes si zkracuje lomy!

Neposlušnost

A tady bude práce nejtěžší. Řada lidí se domnívá, a setkávám se s tím denně, že stopa je disciplínou, při které se nesmí používat žádné korekce a žádný nátlak. Opak je pravdou. Stopa je disciplína jako každá jiná, a pokud necháte psa, aby si na ní dělal, co chce, potom z toho žádné body nekoukají. Platí to samé co u poslušnosti nebo u obrany. Dokud vysvětluji, pracuji pouze s pozitivní motivací. Když už ale pes disciplínu ovládá a nezvyšuji žádná kritéria, potom tím nejdůležitějším kritériem musí být ovladatelnost. Nemohu vám samozřejmě poradit, jakým způsobem začít vašeho již dospělého psa „trestat“, resp. jak silnou korekci použít a kdy ji nasadit. Každý pes je jinak citlivý, zvládne úplně jiný tlak a především má jiný vztah ke stopě. Zatímco u citlivého psa, který ještě navíc tuto disciplínu úplně nemiluje, je i zvednuté obočí obrovským trestem, u tvrdého psa a zapáleného stopaře můžete použít i větší korekce. Každopádně byste měla začít opravdu pomalu a postupně a v ideálním případě zkusit udělat první korekci na nějaké motivační stopě, kde se po korekci pes odmění. Úplně klidně si můžete našlapat například cyklickou stopu, donutit psa udělat chybu a tu chybu potrestat předem zvoleným a dobře promyšleným způsobem. Pokud by se náhodou něco nepovedlo, na cyklické stopě okamžitě uvedete psa do fáze motivace (spousta pamlsků) a vaši chybu napravíte. A pokud se to povede (po korekci nastane změna chování za správné), pochválíte, odměníte, a příště to můžete udělat na vaší běžné (ale stále motivační) tréninkové stopě. Osobně znám psy, pro které je silnou korekcí lehké cuknutí vodítkem a zároveň znám psy, kteří chodí s EO nebo na ostnáči a v pohodě to zvládají. Takže záleží skutečně na vás.

Systém ovladatelnosti na stopě by však měl vznikat už v mladém věku psa, abyste se právě takových korekcí v budoucnu mohla vyvarovat a už od malička by měl pes chodit na stopu pod kontrolou. Což ovšem souvisí i s jeho další poslušností a fungováním v běžném životě, jak jinak.

Doufám, že vám moje rady přijdou vhod a že je zúročíte hned na další zkoušce!

Stopám zdar!

Katka Houšková

www.katcinasmecka.cz

Foto: Luisa Postlerová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->