Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Mops není plemeno, mops je diagnóza!

Líbí se vám atraktivní vzhled mopse a dovedete si ho představit po svém boku? A zajímalo by vás třeba, jak náročná je jeho výchova nebo na které zdravotní aspekty je třeba dávat pozor? A hodí se jako parťák na procházky? Odpovědi na všechny tyto otázky vám nabídne tento rozhovor.


Mops není plemeno, mops je diagnóza!

Sympatická Drahomíra Khorssani je nejen zapálenou chovatelkou plemene mops, ale také poradkyní chovu MSBMK klubu. Kouzlu těchto malých a neustále dobře naladěných psíků propadla už před sedmi lety a život bez nich si dnes prakticky už nedovede vůbec představit. Velmi ochotně se s námi podělila nejen o své zkušenosti, ale také třeba o to, jakým způsobem vybírá majitele svých odchovů, nebo jaký smysl má nově nastavený Ozdravný program, který vyšel nedávno v platnost.

Paní Khorssani, prozradila byste nám nejprve, jak jste se dostala k plemeni mops a čeho si na něm nejvíce ceníte?

Mops není plemeno, mops je diagnóza!

Na jaře 2015 jsem si dovezla domů malou černou mopsí holčičku Peggynku – mazlíka, kamarádku a báječnou společnici, která mě hned od první chvíle dokázala pobavit, rozesmát a zahřát na srdci. Měla prostě mopsí povahu, jak se patří – byla přátelská, hodná, inteligentní a nesmírně oddaná. Netrvalo dlouho, abych si uvědomila, že toto báječné psí plemeno mě úplně fascinuje. Peggy si přála kamarády a já velkou mopsí rodinu. Bylo rozhodnuto a už na podzim toho roku se naše rodina rozrostla o další tři mopsí miminka, černého Mobyho  a dvě béžové holčičky – Jesinku a Jegginku. A založení chovatelské stanice bylo na spadnutí.

Jste nejen poradkyní chovu, ale také chovatelkou plemene mops. Mohla byste nám prozradit něco o názvu své chovatelské stanice, který má takový pozitivní „náboj“?

Mops není plemeno, mops je diagnóza!

Vymyslet název CHS bylo pro mě velikým oříškem, po pravdě jsem nechtěla, aby byl odvozen od místa bydliště, jak to někdy bývá. Člověk migruje a co potom? Tak jsem zkusila použít svoje netradiční příjmení a papír se začal plnit různými zkomoleninami. Nakonec zvítězila varianta Cornika (odvozená od Khorssani) a k tomu přídomek Happy, který vyjadřuje, jaký mops ve skutečnosti je, prostě šťastný.

V chovu je u mne na prvním místě jednoznačně zdraví a psychická pohoda mých pejsků!

No, vidíte, to by mě nenapadlo. Povězte nám ale něco o tom, kam směřujete svůj chov a co je pro vás prioritou?

Mops není plemeno, mops je diagnóza!

Na prvním místě je pro mě jednoznačně zdraví a psychická pohoda mých pejsků, tato dvě kritéria jdou spolu vždycky ruku v ruce. Sice je to občas náročné na čas, ale skoro každý den jezdím se smečkou do lesa, přestože máme u domu zahradu. Přiměřený aktivní pohyb je pro mopsíky velmi prospěšný, mopsi rádi „papají” a případná nadváha jim rozhodně neprospívá. A kam směřuji chov? Odchovávat zdravá, silná a šťastná štěňata, kvalita musí vždy převažovat nad kvantitou.

Je veřejným tajemstvím, že mops patří mezi plemena, troufám si říci, velmi oblíbená. Vždy ale platilo, že přílišná popularita škodí. Jaký na to máte vy osobně názor?

Jsem přesvědčená, že u mopse na popularitě nezáleží, kdo si toto plemeno jednou zamiluje, už nikdy nebude chtít jiné. Natolik je mops výjimečný, že ho prostě nelze nemilovat. Mops totiž není plemeno, mops je diagnóza...

Asi tedy není úplně snadné vybrat správného budoucího páníčka pro svá štěňátka. Máte nastavená nějaká kritéria?

Mops není plemeno, mops je diagnóza!

Samozřejmě, že výběr správného „rodiče” je neskutečně důležitý. Ovšem, některým lidem do hlavy prostě nevidíte. Je potřeba se řídit intuicí, to se dá za roky chovu docela vysledovat. Pro mě je třeba hodně důležité, že budoucí majitelé nešetří čas ani peníze za to, že se přijedou do naší CHS na štěňátko podívat ještě před odběrem, že se aktivně zajímají, jakou výbavu pro štěňátko do začátku pořídit, že mají pořád spoustu otázek. A také mám jednu „metodu”, která prověří lásku k mopsům docela bezpečně. Návštěva je hned po příchodu vystavena „uvítacímu ceremoniálu”, což prostě k mopsům neodmyslitelně patří. Pak stačí jen pozorovat reakce příchozích. Jistě, velmi důležité je se zajímat, do jakého prostředí štěně jde, mops je neskutečně kontaktní a celodenní samota je to poslední, o co toto plemeno stojí.

Mops je hravý a vždy připravený rozdávat lásku!

O mopsících je obecně známo, že mají skvělou povahu a jsou člověku velmi oddaní. Jak vy vnímáte jejich osobnost a myslíte si, že patří do ruky třeba i úplnému začátečníkovi nebo dítěti?

Mops není plemeno, mops je diagnóza!

Vzhledem k tomu, že mops, jak už jsem psala výše, je velmi kontaktní tvor, i majitel začátečník mu může poskytnout dostatek péče a lásky. Co se týká péče o psa jako takového, nemá speciální nároky. Kontrola a čištění očí, uší a nosní řasy nevyžaduje zkušenosti dlouholetých chovatelů. A vyčesat krátkosrsté plemeno také nebude, myslím, problémem. A pak je tu chovatel, který by měl vždy ochotně odpovědět na případné dotazy a poradit. Mops je hravý a vždy připravený rozdávat lásku, je velmi empatický, agrese je mu na hony vzdálená, mám za to, že děti jeho společnost jen ocení.

V současné době u nás plemeno zastřešují celkem dva chovatelské kluby. Vy jste poradkyní chovu v klubu MSBMK. Spolupracují spolu nějak navzájem a máte nastavené jednotné podmínky do chovu?

V obecné rovině spolu oba kluby samozřejmě spolupracují, podmínky do chovu máme odlišné.

Motivuje MSBMK klub nějakým způsobem chovatele k prevenci zdravotních komplikací, a tím pádem i k eliminaci některých dědičně podmíněných chorob?

Chovatelům jsou doporučena zdravotní vyšetření a genetické testy na onemocnění, která plemeni hrozí. Valná většina našich chovatelů sama aktivně svoje psy testuje.

Seznámila byste nás s ozdravným programem klubu, který vešel v platnost v červnu loňského roku (2021)?

Mops není plemeno, mops je diagnóza!

V první řadě vás opravím, covidová situace posunula platnost Ozdravného programu na leden 2022, kdy byl tento schválen členskou základnou. Součástí je již zmíněné doporučení některých testů, pro udělení chovnosti byla stanovena povinnost pro dvě vyšetření

  • echokardiografie nebo Dopplerův test
  • zátěžový test psa pro identifikaci BOAS

Ne každý náš čtenář je majitelem mopse. Ale pokud toto čte zájemce o plemeno, jistě přivítá vysvětlení, co znamená již zmíněná zkouška BOAS?

Mops není plemeno, mops je diagnóza!

Zkouška BOAS (Brachycephlic Obstructive Airway Syndrome) má za úkol snížit možnosti brachycefalického syndromu v chovu. Je to vlastně takový zátěžový test, kde veterinární lékař vyhodnotí dýchání psa před a po fyzické zátěži, po krátkém, ale svižném běhu, jak poslechem stetoskopem, tak pohledově a sluchově se zaměřením na případné nepřiměřené zvuky při dýchání, velikost nosních dírek a celkovou kondici psa.

Máte v klubu nebo znáte někoho, kdo se s mopsíkem věnuje také nějaké kynologické aktivitě? A lze to vůbec?

Já osobně nikoho takového neznám. Ale znám mopsíky, kteří se velmi úspěšně věnují se svými majiteli canisterapii.

Moc děkuji za opravdu zajímavé povídání. Na závěr bych se vás chtěla ještě zeptat, co byste těmto malým aktivním psíkům a jejich majitelům popřála do budoucna?

Mops není plemeno, mops je diagnóza!

Rozhodně bych si přála, aby příznivci plemene mops a nejen jeho byli zodpovědnými majiteli, kteří se budou svým pejskům věnovat. Aby chovatelé plánovali své vrhy s rozmyslem a s citem mysleli více na kvalitní život budoucích odchovů než na kvantitu vyprodukovaných štěňat.

 

Děkuji vám za rozhovor.

 

Iveta Panýrková

Foto: archiv Drahomíra Khorssani, MVDr. Jana Šikulová, Ludmila Žárská, Irena Kořínková, man. Kopáčikovi

www.cornikahappy.cz

www.msbmk.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->