Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Mistrem Slovenska je Fešák!

Jméno Dáši Minárikové můžeme vidět v žebříčcích závodů ve sportovní kynologii (nejen na Slovensku) většinou na předních místech. Její sportovně-kynologická historie je opravdu zajímavá a aktuálně přidala na svou pohárovou poličku další velmi cennou trofej. Jak se cítí čerstvá Mistryně Slovenska v IGP3?


Mistrem Slovenska je Fešák!
Katka Houšková 8.7.2021 7635x Rozhovory o výcviku

O víkendu 12. – 13. 6. 2021 se konalo Mistrovství Slovenska ZŠK IGP3, které bylo zároveň prvním kvalifikačním závodem na Mistrovství světa německých ovčáků WUSV. Vítězkou se stala usměvavá Dáša Mináriková se psem, který je sympatický už svým jménem. Jmenuje se totiž Fešák! Zajímá vás, jak si závod Dáša a Fešák užívali? A jaké jsou jejich další plány? To nám prozradí psovodka, trenérka a chovatelka v jedné osobě, Dáša Mináriková. 

Mistrem Slovenska je Fešák!

Dášo, předem přijměte, prosím, gratulaci k takovému úspěchu! Jsme velice rádi, že jste si ve svém nabitém tréninkovém programu udělala chvíli čas pro náš magazín a my se vás tedy pokusíme trochu vyzpovídat. 

Vaše jméno není v kynologických kruzích vůbec neznámé, na poli sportovní kynologie (a troufám si tvrdit, že v rámci světové špičky) se pohybujete už roky. Jaké byly vaše kynologické začátky? 

Mistrem Slovenska je Fešák!

 

Začínala som na cvičáku v Trenčíne s plemenom malý bradáč. Najskôr iba ako bežný človek, ktorý chce naučiť svojho psa poslúchať. Po tom, ako som videla pretek, ktorý tam bol organizovaný podľa IPO, som chcela robiť to isté aj s bradáčom. To samozrejme nebolo v jeho možnostiach a tak som si teda kúpila šteňa nemeckého ovčiaka. Nakoniec nebol vhodný ani on na IPO, robila som s ním teda iba stopárske preteky. Skončila som s ním na 10. mieste v jednotlivcoch na majstrovstvách sveta v stopách a na 2.mieste v družstvách. Kedže som ale naďalej chcela robit IPO, kúpila som si ďalšie šteňa NO. Ten už sa vydaril podstatne lepšie a viackrát som s ním štartovala na Majstrovstvách sveta a je niekoľkokrát vicemajster Slovenska aj Čiech. 

Co považujete za své největší úspěchy v kynologii? 

Mistrem Slovenska je Fešák!

 

Úspechov bolo veľa, no najviac si vážim týchto:

  • Majster Slovenska všetkých plemien
  • 10. miesto na majstrovstvách sveta v stopách vo Švajčiarsku
  • 2. miesto v IGP3 na Majstrovtsvách ČR ČKNO
  • Viacnásobný vicemajster Slovenska
  • 93 bodov na obrane s 2 hrubými chybami s fenou Usha Barnero na Majstrovstvách sveta IPO3 v Amerike

S Fešákem toho už máte za sebou opravdu hodně a aktuálně se zdá, že je na vrcholu své formy. Jaký je v porovnání s vašimi předchozími psy? Je výjimečný, nebo jsou aktuální úspěchy spíš věcí vašich přibývajících zkušeností?

Je určite „iný“. Má extrémnu chuť do práce, čo však niekedy nie je ľahké ukorigovať. Pre mňa je výnimočný a určite zatiaľ môj najlepší pes.

Mistrem Slovenska je Fešák!

K získání titulu Mistra republiky jste potřebovala 285 bodů a váš výkon byl velmi vyrovnaný, ve všech třech oddílech jste překročila hranici 90 bodů. Kterou disciplínu jste si užila nejvíc? 

Asi poslušnosť. Stopa bola stres, lebo bolo veľmi teplo a na obrane som mala zasa obavy, či pustí. Poslušnosť sa javila od začiatku, že by to mohlo vydržať bez „prúseru“. Na aportoch už nevedel, čo so sebou, ale našťastie to dobre dopadlo.

Mistrem Slovenska je Fešák!

 

Jako zkušená závodnice máte množství zkušeností a jistě vás téměř nic nerozhodí. Každý ale máme nějaké to své slabé místo... Co by před závodem vyvedlo z míry vás?

Keď vznikne v tréningu nejaká chyba, ktorú už nestihnem odstrániť. Teraz to konkrétne bola otočka na vysielačke. Bola som z toho dosť rozhodená, ale nakoniec som si povedala, ze ok, tak aj ked to spraví, ostatné musí ísť podľa plánu. 

Mistrem Slovenska je Fešák!

O vašich úspěších už jsme si povídaly. Ovšem mně by zajímalo, na jaký závod nebo závodní moment vzpomínáte nejméně ráda? Dostala jste se někdy do situace, která pro vás byla opravdu nepříjemná? 

Nemám taký moment. Sú situácie, keď rozhodca nehodnotí férovo, ale na to si bohužiaľ v tomto športe treba zvyknúť.

Mistrem Slovenska je Fešák!


Mistrovství Slovenska bylo zároveň prvním kvalifikačním závodem na Mistrovství světa Německých ovčáků WUSV, které má proběhnout na podzim ve Španělsku. A všichni doufáme, že navzdory korona krizi opravdu proběhne. Vaši kvalifikaci už by nemělo nic ohrozit, a proto bych se ráda zeptala, jak bude vypadat vaše další příprava? Chystáte se ještě na nějaké závody, nebo už se budete věnovat jen tréninku?

Chystám sa ešte na Majstrovstvá Slovenska nemeckých ovčiakov. Uprednostnila som tento pretek pred CACITom v Dobříši. Obidve akcie by v takom krátkom čase už boli príliš. Potom sa budem sústrediť na tréningy na majstrovstvá sveta.

 

Není žádným tajemstvím, že vaším životním partnerem je Jozef Adamuščin, trojnásobný Mistr světa FCI. Jak se žije dvěma mistrům pod jednou střechou? Jste si vzájemně oporou? Prožíváte své úspěchy společně? 

Sme si veľkou oporou a určite by som s Fešákom nedosiahla taký výsledok, ak by nebolo Jožiho pomoci. Preteky aj úspechy prežívame spoločne, dokonca si myslím, že ten, čo sedí na tribúne, to prežíva ešte viac.

Mistrem Slovenska je Fešák!

Téma kynologické domácnosti, ve které spolu žijí dva špičkoví trenéři, je celkově velmi zajímavé. A naši čtenáři by určitě  rádi věděli, jak vypadá váš osobní život. Máte vůbec nějaký, nebo žijete se psy a pro psy? Bavíte se i o běžných věcech, nebo jsou na pořadu dne většinou debaty o tréninku? 

Snažime sa nebyť otrokom psov. Sú to naši parťáci, ale trávime čas aj bez nich. Chodíme na turistiku, jazdime veľa na bicykloch. Žijeme normálny život a tréningy sa snažíme riešiť prioritne iba na ihrisku. 

 

Množství našich čtenářů se také věnuje sportovní kynologii, ale o mistrovských titulech ani nesní. Máte nějaký recept na úspěch? Nějakou tajnou přísadu, kterou byste nám byla ochotná prozradit?  

Nič také asi neexistuje, aspoň ja som na takú vec ešte neprišla. Správny výber psa, teamu a usilovný tréning sú asi jedinou cestou. 

Mistrem Slovenska je Fešák!

Náš rozhovor se pomalu blíží ke konci, a já bych se ráda zeptala na vaše plány a cíle do budoucna. Aktuálně máte v tréninku pouze Fešáka, co s ním plánujete příští rok? A bude nějaký další přírůstek?

Určite by som chcela budúci rok znova pretekať a kvalifikovať sa na MS. Hľadám si jeho nástupcu, ale nie je to jednoduché. 

Poslední otázka na závěr. Máte nějaký kynologický sen, který byste si ráda splnila? 

Ukázať každým pretekom lepší výkon. To asi ani nie je sen, skôr plán.


To je velmi dobrý plán! Dášo, děkuji za rozhovor, a samozřejmě za celou redakci držíme palce, ať se vám daří a přejeme hodně štěstí nejen v letošní sezóně!

Katka Houšková

 

Foto: Dáša Mináriková, Diana Follaufová

Dáša Mináriková
Datum narození: 30.12. 1984
Získané tituly a ocenění: Majster Slovenska všetkých plemien, vicemajster Českej republiky nemeckých ovčiakov, niekoľkonásobný vicemajster SR všetkých plemien aj nemeckých ovčiakov, 10. miesto Majstrovstvá sveta v stopách v jednotlivcoch, 2. miesto Majstrovstvá sveta v stopach v družstvách, 2. a 3. miesto Majstrovstvá sveta FCI aj WUSV v družstvách
Počet složených zkoušek: 30+

Fešák Barnero
Datum narození: 4.6.2016
Získané tituly a ocenění: Majster SR všetkých plemien
Složené zkoušky: BH, IGP3

https://sk.working-dog.com/dogs-details/5059775/Fe%C5%A1%C3%A1k-Barnero 

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...