Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Měníte krmivo? Poradíme vám, jak na to!

Také už jste se dostali do situace, kdy jste z nějakých důvodů potřebovali vyměnit stávající krmivo za jiné a přemýšleli jste, jak to udělat správně, nic nepokazit a hlavně nerozhodit pejskovi trávení? Jednoduchý návod „jak na to“ vám nabízíme právě v tomto článku. A spokojení budete nejen vy, ale především váš čtyřnohý parťák.


Měníte krmivo? Poradíme vám, jak na to!
red 10.4.2024 20952x PR články

Přechod z jednoho druhu granulí na druhý má své výhody i úskalí.  Dlouhodobé krmení jedním druhem krmiva ubírá psovi nebo kočce rozmanitost přijímaných živin, jejichž potřeba se u zvířat v různých životních fázích mění. Nahradit krmivo ale není tak jednoduché. Úplná a náhlá změna totiž může způsobit problémy se zažíváním nebo dokonce rozvíjet alergie. Jak na to, aby byl váš mazlíček se svými granulemi vždy maximálně spokojený, jsme se zeptali Denisy Kopecké, výživové specialistky, která se podílí také na sestavování receptur krmiv značky Fitmin. 

Proč granule měníme 

Měníte krmivo? Poradíme vám, jak na to!

Změna granulí nás nejčastěji potká v různých fázích života zvířete. Mezi dvě zásadní období patří přechod ze štěněčích či kotěcích granulí na ty dospělé a následně v pokročilejším věku z krmiva s označením „adult“ na ty pro zvířecí seniory. „Velmi často také dochází ke změně krmiva u kastrovaných jedinců. Ti mají totiž vlivem hormonů tendence k přibírání na váze, což potom zatěžuje nejen jejich kloubní aparát, ale celkově i organismus. Je proto dobré vedle správného krmiva a vyvážených porcí dbát i na dostatečnou fyzickou aktivitu přiměřenou k věku a plemeni,“ vysvětluje Denisa Kopecká. 

V průběhu života můžeme ale řešit více situací, které si žádají zásah do stravy. Nejčastěji taková změna nastane v závislosti na změně zdravotního stavu. Může se projevit například intolerance některých surovin, případně alergie, a je tak potřeba přejít na vhodnější stravu. „U citlivějších psů a koček bychom se měli ve složení krmiv vyhýbat pšeničnému či kukuřičnému lepku, a vsázet raději na tzv. „grain free“ receptury nebo ty doplněné například o rýži,“ říká Kopecká. 

Přechod na nové krmivo nikdy neprovádíme okamžitě. Vše je nutné si rozplánovat do několika dní!

Změna krmiva krok za krokem 

Měníte krmivo? Poradíme vám, jak na to!

Přechod na nové krmivo nikdy neprovádíme okamžitě. Vše je nutné si rozplánovat do několika dní. „Je důležité, aby měl trávicí trakt čas zvyknout si na novou stravu a tím minimalizovat riziko problémů, nejčastěji v podobě zvracení, průjmů nebo bolesti břicha. Snášenlivost na krmiva se u každého zvířete liší, obecně je ale vhodné přechod provést v rozmezí 7 až 10 dnů,“ popisuje důležitost postupného přechodu Denisa Kopecká. 

Zpravidla funguje následující postup:

Měníte krmivo? Poradíme vám, jak na to!
  1. Fázi přechodu si rozvrhneme do 7 – 10 dní tak, aby bylo pro psa co nejpozvolnějšía nejjednodušší.
  2. Každý den vyměňte 1/7 krmiva. Nejprve bude převažovat stávající krmivo. První den tedy bude poměr 6/7 stávající a 1/7 nové krmivo
  3. Druhý den bude poměr 5/7 stávající a 2/7 nové krmivo. Takto pokračujte až do 7. dne, kdy by měla kompletní porci tvořit 1/7 stávajícího a již 6/7 nového krmiva.
  4. Od 8. dne by měl pes již dostávat kompletní krmnou dávku výhradně s novým krmivem.

Jde to i bez starostí  

Ač se vám může zdát přechod na nové krmivo komplikovaný, výběrem vhodného krmiva si můžete usnadnit práci. Mezi osvědčené výrobce krmiv u nás patří i tradiční česká značka Fitmin, která nedávno inovovala svůj Výživový program. Ten je postaven přesně tak, aby nabídl pohodlné a kvalitní řešení pro ty, kterým dané krmivo vyhovuje a zároveň ho chtějí nebo potřebují během života zvířete měnit. O tom svědčí i skutečnost, že krmivy z Výživového programu Fitmin Nutritional Programme Original krmí své psy již řadu let české musherské špičky, šampioni v agility, věří mu i Horská služka ČR, která pro své psí záchranáře potřebuje opravdu kvalitu bez kompromisu. Všichni zmínění vědí, že jsou chvíle, kdy zvíře potřebuje více energie a kdy je naopak potřeba ubrat.

Vylepšené složení

Měníte krmivo? Poradíme vám, jak na to!

Fitmin si dlouhodobě zakládá na výběru prvotřídních surovin i na názorech chovatelů a dalších členů své komunity. Vznik inovované šesté generace krmiv je tak opřený o průzkum mezi nimi, ale i o pečlivý výběr dodavatelů tak, aby krmiva obsahovala pouze nejkvalitnější ingredience, které jsou na trhu k dostání.

Receptury mají stále vysoké procento čerstvého masa, a to až 50 %. Do jednotlivých krmiv značka také přidala bylinky českého původu jako například ostropestřec, pampelišku, heřmánek, kopřivu či šípek nebo kloubní výživu a zcela nový, minerálně vitaminový komplex zaručující vyvážený a plnohodnotný poměr vitamínů a minerálů.

Fitmin se také snaží svá krmiva nezakládat na pšenici, která je v dnešní době jedním z velmi častých alergenů. I proto je v inovovaných recepturách zařazena jako jedna z dalších rostlinných složek rýže. „Rýže je hypoalergenní surovina s vysokou nutriční hodnotou. Obsahuje lehce stravitelné komplexní sacharidy a malé množství tuků. Bílkovin obsahuje méně než ostatní obiloviny, přesto v ní jsou obsaženy esenciální aminokyseliny, které si tělo neumí vytvořit samo. Rýže je také vynikajícím zdrojem hořčíku a zinku a její ideální dietetické vlastnosti (sacharidy a vláknina) vytvoří v žaludku vrstvu hlenu, čímž neutralizují žaludeční šťávy,“ uvádí Denisa Kopecká, výživová expertka značky Fitmin.

  

Red.

Foto: archiv firmy Fitmin a Horské služby ČR

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->